POZVÁNKA | Metro, ktorým sa nevozíme

BRATISLAVA – Slovenské technické múzeum v priestoroch Múzea dopravy v Bratislave otvára novú výstavu o bratislavskom metre s názvom „Metro, ktorým sa nevozíme“. Obrazová výstava Vás prenesie do veľkej kapitoly v dejinách plánovania verejnej dopravy v našom hlavnom meste prostredníctvom počítačovej simulácie, vizualizácií a archívnych materiálov.

Príbeh bratislavského metra sa začal rozvíjať na začiatku 70. rokov 20. storočia, keď vládne orgány v bývalom Československu rozhodli, že sa z Bratislavy v dlhodobom výhľade stane miliónová sídelno-regionálna aglomerácia. Pre požadované nároky na prepravu obyvateľstva vyšiel v tom čase ako najvhodnejší dopravný systém rýchlodráhy na báze metra. Písal sa rok 1973, keď sa prvé projekty pre bratislavské metro začali objavovať na doskách projektantov. Tieto projekty boli v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí mnohokrát prepracované a prehodnotené.

Výstavba bratislavského metra začala v 80. rokoch 20. storočia, a to dokonca dvakrát. Prvýkrát v roku 1983 a druhýkrát v roku 1988. Ani jedna sa však nedotiahla do zdarného konca. Ako by vyzerala prvá trať z Petržalky do centra mesta, ak by ju naozaj dokončili? Odpoveď na túto otázku nám poskytujú vizualizácie Mgr. art. Andreja Fridricha, ktorý si z množstva rozličných plánov a štúdií zvolil projekt zo začiatku 80. rokov 20. storočia, podľa ktorého sa mala najskôr zrealizovať stavba tzv. dočasnej, povrchovej trasy metra z okraja Petržalky (pri dnešnej zastávke Farského) cez Starý most na Mlynské nivy, na ktorú mala následne nadviazať výstavba definitívneho podzemného úseku vedeného v koridore naprieč sídliskom Petržalka. Sprievodné slovo do tohto dokumentu poskytol moderátor Rádia Regina Západ a nadšenec dopravy Martin Jurčo. Stručnú históriu bratislavského metra, ktorú si môžete pozrieť v Galérii na peróne zase spracoval Peter Martinko z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy.

Túto nepochybne zaujímavú výstavu, ktorej kurátorom je Mgr. Michal Jajcaj si môžete pozrieť až do 28. februára budúceho roka denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00 (posledný vstup o 16:30).

Ako to vyzeralo na vernisáži tohto podujatia? A na čo všetko sa môžete v rámci výstavy o bratislavskom metre tešiť? Pozrite si nasledujúcu fotogalériu a dozviete sa viac.

Autor: Jaroslav Filo
Foto:  Jaroslav Filo a Andrej Fridrich

Aktualizované 7. apríla 2024; 17:57

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.