POZVÁNKA | Vianočnú atmosféru v Bratislave už 13-ty rok spríjemní vianočná električka

BRATISLAVADopravný podnik Bratislava (DPB) už po trinásty raz spríjemní cestujúcim obdobie adventu a vianočných sviatkov. Do ulíc vypravil mimoriadne obľúbenú a tradične vyzdobenú Vianočnú električku. Premávať bude zdarma okružnou trasou v centre mesta od Mikuláša až do Troch kráľov.

Úlohu spríjemniť advent a vianočné sviatky dostala opäť kĺbová električka K2G #7085. Túto sezónu je odetá do pomyselného vianočného pleteného svetra v tých najtradičnejších farbách – červenej a zelenej. Motív dopĺňajú štrikované ozdoby a nášivky s bratislavskými dominantami. Súčasťou výzdoby sú tiež vianočné čečiny, dekorácie a v zadnej časti električky vznikla zasnežená zimná záhrada. Práve tá je unikátnym priestorom na zhotovenie fotografií. Výzdobu zvýrazňujú svetelné reťaze, vďaka ktorým je električka v uliciach neprehliadnuteľná. 

Vianočná električka je už mestskou tradíciou a myslím si, že bez nej si Vianoce v Bratislave nevieme predstaviť viacerí. Tú tohtoročnú vypravil náš Dopravný podnik Bratislava do ulíc hlavného mesta symbolicky na Mikuláša, kedy už vianočnú atmosféru cítiť doslova na každom kroku. Verím, že vianočná električka prispeje k vytvoreniu tých pravých Vianoc, ktoré sú aj o pekných zážitkoch, spomienkach, či príjemných stretnutiach. Vianočná električka určite spríjemní cestovanie vyzdobenými ulicami našej Bratislavy a je to pekný zážitok nielen pre rodičov s deťmi, ale pre všetkých, ktorí sa ňou odvezú,“ povedal primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo.

Čarovné obdobie adventu a Vianoc patrí u mnohých k najkrajším spomienkam z detstva, ale v dospelosti sa mnohým často spája so stresom. Práve preto aj tento rok všetkým ponúkame miesto na pomyselné spomalenie v tomto zhone. Vianočnú električku sme štylizovali do tradičných farieb s dekoráciami, ktoré budú, verím, v mnohých evokovať útulné teplo domova. Srdečne pozývam pravidelných cestujúcich aj návštevníkov hlavného mesta do našej „vianočnej električkovej obývačky“, v ktorej môžu nasať príjemnú atmosféru. Na záver sa chcem poďakovať našim kolegom a študentom STU, že pripravili električku do takej podoby, ako môžete sami vidieť,“ hovorí Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB

Tento rok participovali na dizajne aj následnej inštalácii osvetlenia a dekorácií študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity, ktorým tak DPB poskytol priestor na praktickú realizáciu vedomostí nadobudnutých počas štúdia. Študenti boli súčasťou celého projektu od prvotných návrhov farebnej kombinácie až po finálne prevedenie vianočnej električky a zastávky. Doplnkom bola aj výtvarná súťaž v kreslení obrázkov pre základné školy v Bratislave. Vybrané obrázky z tejto výtvarnej súťaže sú umiestnené vo vianočnej električke, kde vznikla symbolická malá pojazdná galéria.

Z pohľadu vyučujúceho musím konštatovať, že je to úžasný moment, keď je človek hrdý na svojich študentov a poslanie byť učiteľom. Naši študenti – merači spolutvorili dych berúcu vianočnú električku pre Bratislavu. Vyzdvihnúť chcem mojich projektových manažérov a ich projektové tímy, ktoré všetko zvládli na výbornú. Ďakujem aj DPB za možnosť podieľať sa na spoločnom projekte, ktorý určite spríjemní predvianočnú atmosféru v meste,“ vyzdvihol spoluprácu Ján Rybář, docent Ústavu automatizácie, informatizácie a merania Strojníckej fakulty STU v Bratislave

V cestovných poriadkoch hľadajte vločku

Cestujúci sa budú môcť naladiť na jazdu už na vianočne vyzdobenej zastávke Jesenského. Vianočná električka bude premávať bezplatne na špeciálnej linke ❄. Najprv v dňoch 6., 9., 10. a 13. decembra a následne denne od 16. decembra 2023 až do 6. januára 2024 s výnimkou Štedrého dňa. Cez víkendy a sviatky bude vypravená od 12:00 do 20:00, v pracovných dňoch od 16:00 do 20:00. Električka bude premávať na okružnej trase Jesenského – Námestie SNP – Kapucínska – tunel – nábrežie – Jesenského, pričom po trase obslúži všetky zastávky. Zvolená trasa je ideálna aj pre turistov, ktorí si tak môžu návštevu Bratislavy obohatiť o nezabudnuteľný zážitok.

Mikulášske jazdy

Mikulášske jazdy vianočnou električkou si užili cestujúci všetkých vekových kategórii. Pre dobre deti si Mikuláš s anielkou pripravil sladkú odmenu a o nezbedníkov sa postaral čert. Jazdu električkou cestujúcim spríjemňovali najrôznejšie vianočné melódie a na nástupnej zastávke Jesenského si bolo možné pochutnať na horúcom čaji, ovocnom punči a obložených chlebíčkoch. Príspevok bol dobrovoľný.

 

CESTOVNÝ PORIADOK
Premáva denne od 6. decembra 2023 do 6. januára 2024
V dňoch 07., 08. 11., 12., 14., 15. a 24. 12. 2023 nepremáva
  Pracovné dni Voľné dni
00 Jesenského 12   12 00 30
02 Centrum 13   13 00 30
04 Kapucínska 14   14 00 30
08 Chatam Sófer 15   15 00 30
10 Most SNP 16 00 30 16 00 30
12 Jesenského
17 00 30 17 00 30
18 00 30 18 00 30
19 00 30 19 00 30
20 00 20 00
Bezplatná preprava

 

Aktualizované 6. decembra 2023; 21:45

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: Dopravný podnik Bratislava, a. s.
Foto: Jaroslav Filo a Dopravný podnik Bratislava, a. s.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.