POZVÁNKA | Urbex po košických vlečkách a jazdy na detskej železnici

KOŠICE A OKOLIE – Občianske združenie Detská železnica Košice vás srdečne pozýva na netradičnú akciu Urbex po košických vlečkách, ktorá sa uskutoční štvrtok 17. novembra 2021. Odchod historického motorového vozňa zo železničnej stanice v Košiciach je o 08:30, návrat je plánovaný o 15:30.

Čaká na vás jazda po železničných vlečkách vybraných podnikov a továrni v Košiciach a blízkom okolí doplnená sprievodným slovom a fotozastávkami. Počas jazdy bude pre vás pripravená káva, čaj a iné občerstvenie. Kapacita vlaku obmedzená! Vo vozni je povinný respirátor!

Streda 17. novembra nebude v Košiciach iba sviatkom slobody a demokracie,  ale aj sviatkom všetkých železničných fanúšikov a cestovateľov, ktorí by sa radi dostali vlakom tam, kde ešte nikdy neboli. Dobrovoľníci z občianskeho združenia Detská železnica Košice pripravili unikátnu a v košických dejinách prvú jazdu osobným vlakom po tunajších vlečkách, teda po koľajniciam vedúcich do rôznych podnikov a závodov. Lístky sú dostupné v predaji, potrebná je však registrácia.

Železničné vlečky, v minulosti postavené v duchu budovateľského hesla „kolejí ke  každému soustruhu,“ boli aj v Košiciach všade tam, kde sa niečo vyrábalo, alebo spracovávalo.  Kratšie či dlhšie vlečkové trate viedli takmer do každého väčšieho podniku.

„V priemyselnej časti sídliska Nad jazerom sa dalo po koľajniciach dostať do vtedajšieho mäsokombinátu, panelárne, stavebnín, mliekární, teplárne, VSS, veľkoskladov potravín, mlynov, Frukony či Ravenu. Aj na opačnej strane mesta je dodnes v areáli magnezitky, hoc už nevyužívané, veľké rozvetvené koľajisko. Rozlohou je azda také, ako Košická osobná železničná stanica. Rozkradnuté výhybky a absencia podnikov však celú obsluhu tejto megavlečky zastavili,“ hovorí organizátor mimoriadnej jazdy Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Vydať sa osobnými vlakmi za neprebádanými zákutiami železničných Košíc je podľa slov organizátorov unikátom a aj preto sa budú 17. novembra snažiť dostať vlakom čo najďalej, teda tam, kde to bude umožňovať technický stav koľajiska.

Počas podujatia cestujúci prejdú minimálne 15 rôznych vlečiek či iných obslužných koľají. Medzi iným navštívia dve rušňové a dve vozňové depá, nákladnú stanicu, triangel a vlečky rôznych podnikov i dĺžok. Z praktických i bezpečnostných dôvodov bude vlak zložený z populárnych Orchestriónov, osobných motorových vozňov rady M 152. Takmer všade organizátori počítajú aj s priestorom pre fotografovanie.

Novinkou podujatia je foto-lístok, ktorý si môže zakúpiť taký záujemca, ktorý pred cestou vlakom uprednostní skôr individuálny presun za účelom fotografovania. „Zakúpením foto-lístka však pomôže vykryť nemalé náklady spojené s jazdou. Presný itinerár mu bude poskytnutý hodinu pred jazdou. Vo svete sú takéto spôsoby bežnou praxou a umožnia tak korektne aj zberateľom pekných záberov pomôcť organizátorom pripraviť originálne nostalgické jazdy,“ dodal Ľubomír Lehotský.

Niektoré vlečky sú v Košiciach stále „živé“, ale posunujú na nich iba nákladné lokomotívy a nákladné vlaky. Z prevádzkových i časových dôvodov však nebude možné zájsť na všetky. „Robili sme čo sme mohli a jazdu starostlivo pripravovali. So sekerami, pílami i lopatami sme prešli väčšiu časť tratí a tam, kde to bolo obtiažne, sme sa snažili ich spriechodniť. Na mnohých úsekoch sme však našli mohutné, divorastúce stromy, kríky či inak zarastené koľajiská. Hoci samotná trať by umožnila prechod vlaku, rozhodli sme sa, že nepoškodíme lak na našich historických mašinkách a tentoraz niektoré úseky vynecháme,“ dodáva Lehotský.

Organizátori napriek tomu sľubujú silný a nevšedný zážitok. Veď dostať sa osobákom do tajomných zákutí železničnej siete v Košiciach bude mimoriadna udalosť, ktorá nemá v meste obdobu.

Pre zaujímavosť možno uviesť, že najdlhšou vlečkou v Košiciach je určite tá v košických železiarňach. Spleť koľají v areáli závodu má dĺžku viac ako 250 km. Najkratšia má naopak iba pár desiatok metrov.

CENA LÍSTKA:

Dieťa, študent, dôchodca, ŤZP         14,40 €** / 19,90 €
Dospelý                                                   19,90 €** / 24,90 €
Rodičovský lístok (rodičia a deti)       49,90 €** / 59,90 €

Foto-lístok*                                                 9,90 €** / 14,90

* Foto-lístok je určený pre tých, ktorí chcú tento vlak len fotografovať zvonku – bez možnosti jazdy vo vlaku. Zakúpením tohto lístka prispejú na organizáciu tejto jazdy. Presné časy a miesta foto zastávok budú majiteľom foto-lístkov zaslané e-mailom v deň jazdy o 07:30.
** Zľavnená cena pri kúpe lístka do 12. novembra 2021.

KÚPIŤ FOTO LÍSTOK*

LÍSTKY SÚ DOSTUPNÉ AJ NA TÝCHTO MIESTACH

Pokladňa DŽK Čermeľ (pondelok – sobota 09:00 – 12:00 / 13:00 – 15:00)
RIB, Hlavná 48, Košice (pondelok – piatok 10:00 – 12:30 / 13:15 – 18:00)

Ďalšie informácie o akcii získate e-mailom na kezeleznica@gmail.com a telefónnom čísle +421 905 496. 426.

 

JAZDY HISTORICKÝM VLAKOM V ČERMEĽSKOM ÚDOLÍ

V dňoch 30. a 31. októbra 2021 bude Košická detská historická železnica premávať podľa nasledovného cestovného poriadku:

Čermeľ: 09:40, 11:20, 13:40 a 15:20
Alpinka: 10:20, 12:00, 14:20 a 16:00

Počas novembra bude detská železnica premávať každú sobotu. Z dôvodu vykonávanej údržby železničných mostov budú všetky vlaky jazdiť z Čermeľa len po výhybňu Vpred. Náhradná doprava nie je zabezpečená, pri ceste na Alpinku využite pravidelnú autobusovú linku MHD č. 14.

Čermeľ: 11:20 a 13:40
Vpred*: 12:00 a 14:20

Pripravené sú pre vás vykurované vozne, deky a očkovaný personál. Vo vlaku je povinný respirátor a nezabúdajte ani na rozostupy a dezinfekciu.

Aktualizované 11. novembra 2021

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.