POZVÁNKA | Premávka vianočných vozidiel v Prahe

PRAHA – V sobotu 26. novembra 2022  Dopravný podnik hlavného mesta Prahy na dvore Múzea MHD v Strešoviciach rozsvietil flotilu vianočne nazdobených vozidiel a prvýkrát ju o tohtoročnom advente vypravil do pražských ulíc. Tento rok pražský dopravca vianočne nazdobil o tri vozidlá viac ako v minulom roku. Vianočnú flotilu tento rok tvoria električky Škoda 15T ForCity #9401, ČKD Tatra T3 #6921, historická dvojnápravová električka Ringhoffer #2210, obľúbená Mazačka #5572, retrobus Irisbus Citelis 12M #3510 a novo električky 14T #9170, ČKD Tatra T3SU #7205 a autobus SOR NB 12 #3731. Aj v tomto roku sú vianočne nazdobené obe vozidlá lanovky na Petrín, vrátane hornej stanice lanovky a Múzea mestskej hromadnej dopravy.

Rozsvieteniu vianočnej flotily na hornom dvore vozovne Střešovice predchádzalo požehnanie sochy svätého Krištofa, patróna pútnikov, cestujúcich a vodičov jeho eminenciou pražským kardinálom Dominikom Dukom. Autorom sochy je rezbár a sochár Ondrej Blahník. Slávnostnému rozsvieteniu flotily vianočných vozidiel prizeralo stovky návštevníkov a fanúšikov mestskej hromadnej dopravy. Vianočný sprievod vozidiel na čele s historickou dvojnápravovou električkou Ringhoffer vyšiel z vozovne Střešovice o 17:20. Tento rok sa záujemcovia opäť mohli zadarmo zviezť sprievodom vianočnej flotily po trase: Vozovňa Střešovice – Hradčanská – Chotkove sady – Nábrežie Edvarda Beneša – Štefánikov most – Námestie Republiky.

„V predošlých dvoch rokoch sme rozsvietenie a prvé vypravenie našej vianočnej flotily museli kvôli protiepidemickým opatreniam bohužiaľ realizovať bez verejnosti. Som rád, že tento rok sme na slávnostnom rozsvietení vianočnej flotily mohli vo vozovni Střešovice opäť privítať stovky fanúšikov MHD a našich zákazníkov a snáď sa nám podarilo vykúzliť pravú adventnú atmosféru. Vianočnou flotilou chceme poďakovať predovšetkým všetkým cestujúcim, ktorí využívajú verejnú dopravu, ale aj našim vodičom, rušňovodičom a ďalším kolegyniam a kolegom, ktorí sa podieľajú na bezchybnom fungovaní pražskej MHD. Vianočnou flotilou chceme tiež prispieť k navodeniu predvianočnej atmosféry v hlavnom meste. Verím, že aj tento rok naše vianočné vozidlá urobia cestujúcim radosť, a že si ich až do Troch kráľov užijú. Všetkým prajem pokojný advent aj Vianoce, do ďalšieho roku šťastie a pevné zdravie,“ uzatvára Peter Witowski, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ dopravného podniku.

Cestujúci sa môžu vianočnými vozidlami lanovky na Petřín zviezť už od soboty 26. novembra 2022, električkami a autobusmi v pravidelnej prevádzke potom od prvej adventnej nedele (27. 11. 2022). Vianočná električka 15T #9401 jazdila v nedeľu 27. novembra na linke č. 1, ako druhé poradie, v ďalších dňoch potom na linkách č. 9, 10, 12, 16 a 20. Vianočná električka 14T #9170 vyšla v nedeľu 27. november na linku č. 17, ako siedme poradie. Sviatočne nazdobenú električku Ringhoffer #2210 dopravný podnik po prvý krát vypravil na historickú linku č. 42 v nedeľu 27. novembra, pridali sa k nej aj vianočné električky T3 #6921 a #7205, ako aj Mazačka. Autobus SOR NB 12 #3731 s vianočnou tematikou bude jazdiť na linke č. 109, 133, 165, 175, 182 a 199. Retrobus #3510 je možné stretnúť na linke č. 133, 175 a 213. Všetky vianočné vozidlá budú v Prahe do Troch kráľov.

Všetky vozidlá dohromady zdobí viac ako 23 tisíc vianočných svetielok, vnútorné sviatočné dekorácie a tiež špeciálne vonkajšie polepy so zimnou a vianočnou tematikou. Partnermi a autormi tohtoročnej vianočnej výzdoby vozidiel dopravného podniku je opäť spoločnosť DECOLED z Dobrovízie pri Prahe a Stredná priemyselná škola dopravná (SPŠD), za čo im od pražského dopravcu patrí veľké poďakovanie. S vianočnou výzdobou flotily dopravca začal 15. novembra 2022. Postupne sa na nej podieľala viac ako dvadsiatka zamestnancov podniku, študentov SPŠD, pracovníkov spoločnosti DECOLED a zmluvných partnerov dopravného podniku.

Cestovné poriadky vianočných vozidiel sú priebežne zverejňované na webe Dopravného podniku hlavného mesta Prahy.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: TS Dopravného podniku hlavného mesta Prahy
Foto: Daniel Šabík; Dopravný podnik hlavného mesta Prahy

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.