POZVÁNKA | Motoráček připomene 150 let vlaků Slaný – Louny

ZLONICE, LOUNY – V neděli 14. května 2023 vyrazí v 8 hodin ráno ze Zlonic do Slaného historický motoráček M131.1228, aby následně zajistil 2 páry zvláštních vlaků Slaný – Zlonice – Klobuky v Čechách – Peruc – Vrbno nad Lesy – Chlumčany u Loun – Louny (viz. obrázek s jízdním řádem). Připomene tak 150 let hlavní trati Společnosti Pražsko-duchcovské dráhy, která byla postavena jako poslední velká soukromá železnice na našem území a vede z Mostu přes Louny, Slaný a Rudnou na společné smíchovské nádraží.

Možnost svézt se motoráčkem má každý, ať už zamíří do železničního muzea v Lisovicích u Zlonic (12 minut chůze ze železniční stanice Zlonice), nebo se chce prostě jen projet. Jednotné jednosměrné jízdné je stanoveno bez ohledu na vzdálenost ve výši 60,- Kč, poloviční ve výši 30,- Kč je určeno pro děti do 15 let, osoby starší 65 let a držitele průkazu ZTP nebo ZTP-P. Každý cestující s jízdenkou za plné jízdné má nárok na přepravu 1 dítěte do 6 let zdarma.

Cestu lze kombinovat s běžnými osobními vlaky Českých drah Kralupy – Slaný – Louny. Do Zlonic z Prahy přes Kralupy a dále pod Řípem zamíří i přímý vlak Cyklohráček, který vedle běžných zastavení ve Straškově a Kmetiněvsi zastaví mimořádně i v zastávce Černuc. Cyklohráček odjíždí z Prahy hlavního nádraží v 8:50, z Kralup v 9:32 ze Straškova v 10:21, z Černuce 10:30, z Kmetiněvsi 10:36. Platí v něm jízdné jako v běžných vlacích Českých drah provozovaných v rámci Pražské integrované dopravy. Také vstupné do železničního muzea, kde bude připravena výstava historických automobilů, jízdy malodráhy, upomínkové předměty i občerstvení, bude běžné.

Specialitou akce je skupinové focení občanů na „jejich“ nádraží s „naším“ motoráčkem. Sraz na focení v jednotlivých stanicích je stanoven takto: Vrbno nad Lesy: 9:45; Klobuky v Čechách: 10:20; Chlumčany u Loun: 12:20; Peruc: 13:30. Neváhejte a přijďte se vyfotit v co největším počtu. Ať je vidět, že na to máme!

Akci připomínající 150 let Pražsko-duchcovské dráhy podpořil vedle městyse Peruc, obce Klobuky v Čechách a města Louny ze svého fondu také Mgr. Martin Hrabánek, starosta města Slaného. Jízdy navazují na oslavu Čtvrtstoletí spolupráce Železničního muzea Zlonice a spolku Lokálka Group, v rámci které v sobotu 13. května proběhnou s podporou obcí Černuc a Kmetiněves jízdy historickým motoráčkem na trati Zlonice – Straškov.

Ing. Tomáš Čech,
předseda spolku
Klub Železničního muzea Zlonice

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.