POZVÁNKA | 150. výročie prevádzky trate Michaľany – Humenné

VÝCHODNÉ SLOVENSKO -Pri príležitosti 150. výročia zahájenia prevádzky na trati Michaľany – Humenné sa v sobotu 16. októbra 2021 uskutočnia slávnostné jazdy parných vlakov, ktoré širokej verejnosti pripomenú bohatú históriu i súčasný strategický význam tohto železničného uzla. Súčasťou osláv bude aj sprievodný kultúrny program a odhalenie pamätných tabúľ v Trebišove a Michaľanoch.

Podujatie organizuje Klub priateľov železníc východného Slovenska v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky, Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s., Železničnou spoločnosťou Cargo Slovakia, a.s. a Odborovou asociáciou výpravcov a dispečerov. Záštitu nad podujatím, ktoré sa hlási aj k sprievodným podujatiam v rámci Európskeho roku železníc, prevzal štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť.

Trať  Michaľany – Humenné  tvorí pilier dopravnej infraštruktúry regiónu dolného a stredného Zemplína, spája najľudnatejšie mestá Humenné, Michalovce, Trebišov a napája sa priamym spojením na Košice a Prešov. Je to dôležitý železničný uzol, ktorého nemenej významnú históriu sme  si pripomenuli aj v kontexte Európskeho roku železníc. Som presvedčený, že železnice si zaslúžia našu pozornosť, pretože sú dôležitou spomienkou na minulosť a prísľubom budúcnosti. Na koľaje potrebujeme presunúť cestujúcich aj tovar, aby sme odľahčili cesty a využívali ekologickejšie formy dopravy, kam radíme práve koľajovú dopravu,“ uviedol štátny tajomník MDV SR Jaroslav Kmeť.

Trať Michaľany – Humenné bola postavená ako úsek prvej Uhorsko-haličskej železnice, ktorá spájala centrálnu časť Uhorska s Haličom.  Významnú úlohu zohrala počas prvej svetovej vojny, keď sa po nej presúvalo vojsko.

„Rozvoj železničnej siete v 19. a 20. storočí výrazne urýchlil hospodársky a spoločenský vývoj našej krajiny. Práve takéto podujatia pripomínajú dôležitosť železníc a ich jedinečného postavenie v rámci dopravy na Slovensku. Od príchodu prvého parného vlaku v roku 1848 na naše územie sa píše éra koľajovej dopravy. Výstavba železníc v tých časoch bola mimoriadne náročná aj nebezpečná. Železnice zažili renesanciu aj po prvej a druhej svetovej vojne, keď veľká časť železničnej siete bola znefunkčnená. Trať Michaľany-Humenné je významnou tepnou osobnej dopravy, príkladom návoznej prímestskej dopravy v smere východ – západ na centrum  – Košice,“ uviedol generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Miloslav Havrila.

Súčasťou slávnostnej jazdy budú dva historické parné rušne „Šľachtičná“ 475 196 z Vrútok a „Papagáj“ 477 013 z Popradu spolu so súpravami, historický motorový vozeň „Hurvínek“ M 131 1125 z Hanisky pri Košiciach a historický motorový rušeň „Sergej“ T 679 1312 z Humenného.

„Železnica je súčasťou panorámy Slovenska, je to technický krajinotvorný prvok, ale má aj svoj genius loci. Taká oslava predpokladá, samozrejme, účasť parného rušňa, ktoré už dávno nie sú v pravidelnej vozbe. V povedomí ľudí však ostáva, že symbol železníc je parný rušeň. Spolupracujeme s úžasnými ľuďmi, ktorí sa o také rušne starajú, vzkriesili ich z klinickej smrti a vďaka nim parná trakcia u nás úplne nevymrie. V sobotu sa aj vďaka ich úsiliu môžu malý aj veľký tešiť na parné krásavice,“ uviedol jeden z organizátorov Kamil Kočiško, predseda Klubu priateľov železníc východného Slovenska a námestník ŽST Trebišov.

Pri príležitosti osláv bude v Michaľanoch odhalená pamätná tabuľa k 150. výročiu trate, v  Trebišove zas pamätná tabuľa s letopočtami výstavby prevádzkovania všetkých tratí, ktoré mestom prechádzajú. Na staniciach a zastávkach vypravených vlakov si môže široká verejnosť prezrieť parné a motorové rušne, ako aj najmodernejší elektrický stroj „Vectron“, plus prezentačný vozeň firmy ZSSK Cargo., v stanici Humenné zas tematickú železničnú výstavu a prezentáciu poštového lístka a príležitostnej poštovej pečiatky, ktorá bude na Pošte 22 vedľa železničnej stanice. Pri príležitosti okrúhleho výročia trate vychádza aj kniha „Dejiny železníc horného Zemplína 1871 – 2021.“

Na trati Michaľany – Humenné (08:30 – 12:10) bude vypravený slávnostný parný vlak, ťahaný historickým parným rušňom 475.196 „Šľachtičná“. Vo vlaku bude radený vozeň s predajom občerstvenia a suvenírov (ako predposledné vozidlo vlaku). Na konci vlaku je zaradený historický motorový vozeň M 131.1125 „Hurvínek“. Pred výpravou vlaku sa v stanici Michaľany slávnostne odhalí pamätná tabuľa.

Súčasne bude na trati Humenné – Trebišov (08:00 – 09:01) vypravený návozný parný vlak, ťahaný historickým parným rušňom 477.013 „Papagáj“. Parné vlaky sa stretnú v stanici Trebišov; parný rušeň 477.013 sa „dozbrojí“ vodou, súpravy obidvoch parných vlakov sa spoja a s parnými rušňami 475 a 477 vyrazia smer Humenné (príchod 12:10). V stanici Trebišov sa odhalí pamätná tabuľa. Za parným vlakom z Michalian do Humenného pôjde ako požiarny vlak súprava s historickým motorovým rušňom T 679.1312 „Sergej“ (nie je určená na prepravu osôb).

Jazda v parných vlakoch je možná po zakúpení cestovného lístka – u sprievodcu. Cena je 2,– €; deti do 15 rokov zdarma. Cesta späť z Humenného smer Michalovce a Trebišov je možná po dohode s rušňovou čatou parného vlaku.

Cestovný poriadok parných vlakov:

MICHAĽANY – HUMENNÉ (slávnostný parný vlak)

Michaľany            ——-                 odch. 08:30

Úpor                        prích. 08:50   odch. 08:54

Trebišov                 prích. 09:00   odch. 10:00

Bánovce n/O         prích. 10:12   odch. 10:15

Michalovce            prích. 10:25   odch. 11:10

Nacina Ves z.         prích. 11:20   odch. 11:25

Pusté Čemerné z. prích. 11:28   odch.  11:30

Strážske                 prích. 11:36   odch. 12:00

Humenné               prích. 12:10   ——————

 

HUMENNÉ – TREBIŠOV (návozný parný vlak)

Humenné            ——-                  odch. 08:00

Strážske                 prích. 08:10    odch. 08:12

Nacina Ves            prích. 08:19     odch. 08:20

Michalovce           prích. 08:30     odch. 08:40

Bánovce n/O        prích. 08:48     odch. 08:49

Trebišov                prích. 09:01     ————-

 

Autor: Redakcia

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.