Popisy vozidiel: Automobil Škoda 1200

Skoda 1200Škoda 1202 byl osobní nebo lehký užitkový (po sklopení zadních sedadel) automobil , který se v letech 1961–1973 vyráběl ve vrchlabském závodě AZNP Mladá Boleslav. Během této doby bylo v závodě ve Vrchlabí vyrobeno 60 141 kusů. Vůz se vyráběl i s řízením na pravé straně pro export do Velké Británie.

Motor

Řadový vodou chlazený čtyřválec s rozvodem OHV o objemu 1221 cm3, dosahoval výkonu 34,6 kW při otáčkách 4500 1/min.

Maximální rychlost 100 km/h, spotřeba 9,4 l/100 km. Motor měl poddimenzovanou klikovou hřídel, jež mohla prasknout. Jelikož šlo o úzkoprofilové zboží, musely se „kliky“ místo výměny opravovat. Dnes to zní neuvěřitelně, ale tyto prasklé hřídele se vyvařovaly – a úspěšně.

Karosérie

Škoda 1202 se vyráběla v provedení STW, jako dodávkový automobil, pick-up, v pohřební verzi, jako tahač pro lehký návěs, STW pro závodní účely nebo jako železniční drezína.

Nejznámější je verze kombi neboli STW (z anglického Station Wagon [stejšn vejgn], odtud české hovorové „stejšn“). Verze STW měla dvoje dveře vpředu, jedny na pravém boku za dveřmi pro spolujezdce a jedny vzadu (vyklápěné nahoru), celkově tedy 4.

Druhou nejznámější verzí je sanitka, což byl vlastně upravený STW. Sanitka měla oproti STW několik odlišností, např. jiná skla v zadní části vozu nebo majáček se svítícím červeným křížem nad čelním sklem.

Dodávka se od STW lišila zaplechováním zadních oken a chudší výbavou interiéru nákladní části.

V pick-upu byl nákladní prostor oddělen přepážkou, nekryla jej střecha, ale mohl být zakrytý plachtou napnutou na odnímatelných obloucích. Nákladní prostor byl přístupný dvojitými zadními dvířky, která se otevírala netypicky do stran.

Pohřební vůz byl téměř shodný se sanitkou, neměl však svítící majáček s červeným křížem, měl chudší výbavu vzadu a lišil se i jinak tvarovaným zadním sklem. Měl také upravenou převodovku, neboť normální jednička by byla pro pohřební průvod příliš rychlá.

Vůz měl poddimenzované poloosy zadní hnací nápravy. Často se ustřihl klínek v náboji zadního kola nebo se poloosa rovnou ukroutila. Proto byla u modelu 1203 zesílena poloosa i kliková hřídel. Jelikož byl motor umístěn vpředu a zadní část vozu byla lehká, zadní kola často prokluzovala. S nákladem 500 kg však vůz díky pohonu zadních kol vyjel do kopce i po neposypaném náledí, což je u dnešních předních náhonů aut zcela nemyslitelné.

Rozměry
délka
4 485 mm
šířka 1 700 mm
výška 1 580 mm
rozvor 2 685 mm
pohotovostní hmotnost vozu v provedení STW 1 100 kg

Skoda 1200Skoda 1200aSkoda 1200bSkoda 1200c

Zdroj: Wikipédia

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.