Lešany 2009 slovami Michala Zubra

28.3.09 – Na otázky redakcie VETERANBUS ohľadom noviniek a informácií k pripravovanému podujatiu LEŠANY 2009, ktoré sa uskutoční 23.5.2009, odpovedá predseda českého RTO Klubu Michal ZUBR.

Keďže ide o jubilejný desiaty ročník, radi by sme sa opýtali, či pripravujete nejakú zaujímavosť, alebo prekvapenie?
K 10. jubilejnímu ročníku nepřipravujeme nic specifického. Jistou změnou může být fakt, že během deseti uspořádaných sezón majitelé autobusů své vozy neustále renovují, anebo udržují ve velmi pěkném a technicky dobrém stavu. Jejich kvalita obecně jde nahoru. Lze také říci, že každým rokem se mezi historickými autobusy objeví až dva nově zrenovované.

Aké sú všeobecné podmienky účasti pre majiteľov autobusov, ale aj návštevnikov?
Neklademe si žádné podmínky pro účastníky našich srazů. Přijedou-li i nečlenové kubu s vozem ne novějším než jsou vozy řady ŠD,M,L 11, a dodrží-li klubová pořadatelská pravidla tj. zejména společného příjezdu kolony do areálu muzea, budou velmi vítáni. Pro návštěvníky je otevřen areál muzea v Lešanech dle pravidel a otevírací doby VHÚ Praha.

Aky je program celeho podujatia?
Náš program začíná již velmi brzy ráno, kdy se naši členové sjíždějí z různých koutů celé republiky. Záchytným časem je 8:30 v Týnci nad Sázavou, kde každoročně formujeme kolonu autobusů ke společnému příjezdu do prostor muzea. Zpravidla od 9:30 probíhá presentace vozů na cetrální výstavní ploše mezi expozičními halami. Kolem 14 hodiny bývá malá členská zakončovací schůzka, a následuje přesun kolony okružní jízdou zpět do Týnce n.S. Tu může využít i široká veřejnost ke svezení se po okruhu cca 13 km dlouhém. Na autobusovém nádraží v Týnci n.S. bývá kolem 16 hodiny prostor pro společné fotografování, a potom následuje návrat domů.

Došlo oproti vlaňajšku k nejakým organizačným zmenám a podobne?
Klubová organizace srazu spolupracuje velmi úzce s vedením VHÚ Praha. Pro větší bezpečnost jsme technicky a organizačně zabezpečili jednorázový příjezd kolony autobusů tak, aby se kolona vozů narovnala k presentaci ještě před příchodem veřejnosti.

Koľko vozidiel je v tomto čase prihlásených?
Na naše srazy nepřijímáme předem žádné přihlášky. Takže mimo některé zákulisní zprávy můžeme předem počet účastníků jen odhadovat.

Lešany sú českým celoštátnym zrazom – mohli by sa ako hostia zučastňovať aj majitelia autobusov z okolitych krajiin (HU,SK,PL a pod.)?
Nutno podotknout, že „Lešany“ jsou českým celostátním srazem, avšak s mezinárodní účastí. Mezi naše zahraniční hosty patřili v minulosti již např. pán Mikuláš Ivaško ze slovenského klubu historických autobusů, či kolegové z polského klubu milovníků městské dopravy.

redakcia

OZNAM REDAKCIE:
V týchto dňoch pripravujeme papierové vydanie ročenky čs. historických autobusov. Ak máte akékoľvek informácie, fotografie, príbehy, oznamy a podobne, ktoré súvisia s tématikou historických autobusov, pošlite nám ich na: redakcia@veterany.eu a my ich uverejníme.  Už čoskoro vám prinesieme niekoľko strán ako promoukážku ročenky.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.