Po stopách zrušených, nepoužívaných, či nedostavaných železničných tratí 10: Čiernohronská železnica II.

IMGP6954Po krátkej prestávke Vám opäť prinášame náš seriál o železničných tratiach. Pred nedávnom sme Vám priblížili unikátnu čiernohronskú železnicu. Pozreli sme sa nielen na históriu a súčasnosť tejto trate, ale aj zaujímavé plány do budúcnosti. V dnešnej časti seriálu sa do Vydrovej doliny vrátime a priblížime Vám osud úzkorozchodnej trate v úseku Vydrovo Skanzen – Vydrovo Dolina.

Pri návšteve čiernohronskej železničky cez letné prázdniny som chcel objavovať zvyšky trate v Dobroči. To sa mi ale nepodarilo, lebo vždy bolo na trati niečo zaujímavé. Prvý deň som sa chcel voziť na 2 km úseku Čierny Balog ČHŽ – Vydrovo Skanzen. Druhý deň na tejto trati jazdila parná lokomotíva Smoschewer a zaujímavý motoráčik TU 24.901 tzv. Lienka, tretí deň zasa jazdil 100 ročný drevorubačsky vlak na čele s parnou lokomotívou „Veľká Maďarka“. Pri tejto jazde som šiel navštíviť lesnícky skanzen vo Vydrove.

Prišiel som až na odbočku Kyslá kde bola súčasťou skanzenu vystavená odstavená parná lokomotíva „ČKD – 7“ tzv. Kolbenka alebo aj Sedmička spolu s letnými plošinovými sudovými vagónmi. Ďalej bol most ktorý vyzeral dosť nebezpečne. No nechcelo sa mi veľmi chodiť, tak som sa bezpečne po podvaloch dostal na druhú stranu. Tam viedla dlhá dlhučičká trať v smere od Vydrovo – Dolina. Konečne som sa po trati kde je ľavá koľaj raz omnoho nižšie ako vpravo, potom zas naopak dostal ku zvláštnej odbočke ktorá viedla doľava. Poviem vám veru ďalej to vyzeralo ako rozprávkový raj, ako prírodný tunel zo stromov. Po chvíli trať odbočila doprava, kde sa mi nechceli zdať výhybne ktoré nemáli prehadzovacie závažie ani trať z konca výhybky. Bola to vlastne len rovina s výhybkami ktoré nikam nesmerovali (pozri foto).

Pokračoval som ďalej kde bolo stanové centrum. O pár metrov boli kríky, pŕhľava kde sa mi nechcelo driapať ale poviem vám, že hneť za kríkmi bola cesta ale trať tam už nepokračovala. Koniec trate musel byť teda medzí kríkmi. Myslel som si, že to bude niečo iné. Niečo ma prekvapilo v dobrom, niečo v zlom. Každopádne je trať vo veľmi kritickom stave. Vláčik v súčasnosti jazdí iba do stanice Vydrovo-Skanzem. Odtiaľ pokračuje už len drezina na objednávku. Podľa stránky ČHŹ drezina premáva až do Vydrovej doliny, v skutočnosti však jazdí iba po stanicu Vydrovo – Kyslá. Úsek trate Vydrovo Skanzem – Vydrovo Kyslá je schodný iba pre drezinu, čo sa však rozhodne nedá povedať o poslednom úseku trate do Vydrovej doliny. Bol by som rád, keby túto trať spolu traťou v Dobroči, ktorá viedla cez okrajovú čiaru futbalového ihriska, zrekonštruovali.

Pokiaľ ste ešte nečítali prvú časť článku o čiernohronskej železnici, prečítať si ju môžete TU.

Na budúci štvrtok je Štedrý deň. A preto Vám ďalšiu časť nášho seriálu o železničných tratiach prinesieme mimoriadne už v stredu 23. decembra 2009 a priblížime Vám v nej trať Katarínska Huta – Breznička.

Autor: Martin Žarnovický
Text a foto: Martin Žarnovický

Opakovaná výzva k čitateľom:

Jeden z našich čitateľov nám poslal tip na úzkorozchodnú trať medzi Vígľašom  – Očovou – Kyslinkami. Vieme, že na časti trate medzi Očovou a Hrochoťským mlynom sa nachádza teleso trate. Pravdepodobne na Kyslinky od obci Hrochoť nejazdili nikdy autobusy ČSAD. Viac informácií o tejto trati sa nám doteraz ziostiť nepodarilo. Pokiaľ viete o tejto trati niečo viac dajte nám o tom vedieť prostredníctvom redakčného emailu redakcia@veterany.eu na ktorom očakávame aj Vaše tipy a námety do tohto seriálu.

Redakcia

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.