Doplnené fotografie k najstarším pressburgským koľajniciam

Ako som naznačil v diskusii k článku „Najstaršie pressburgské koľajnice“ získal som reprodukciu zalezničného viaduktu pri Šenkviciach, ktorý patril prvej konskej železnici. Tento fungoval ako železničný most aj v období parnej ako aj dieselovej trakcie. Prakticky až do zdvojkoľajnenia žlelzničnej trate medzi Bratislavou a Trnavou. Na fotografii nie je ale dominantou obrazu. Dominantou sú štyria páni, z ktorých podľa majiteľa fotografie minimálne dvaja bývali na ulici Domovina, ktorá ešte aj dnes pokračuje ako poľná cesta popod most k najbližším poliam odjakživa nazývaných Balaton.

V pozadí za týmto dvojklembovým mostom je viadukt dvojkoľajnej železničnej trate. Neviem kedy, ale zrejme v 60-tych rokoch minulého storočia bolo toto dvojoblúkové dielo zlikvidované. V pravom oblúku tiekol potok Sisak tečúci z Karpát cez Šenkvice smerom na Blatné. Ľavý oblúk bol pre poľnú cestu. Aj dlhé roky po odstránení viaduktu ako nemý svedok zostal násyp pôvodnej konskej železnice. Ako som spomínal v článku „Spomienka na ráz krajiny“, je dnes všetko minulosť už neexistuje ani spomínaný most a ani násyp koňky. Pri výstavbe „Šenvického oblúka“ zmizol aj most dvojkoľajky a aj jej násyp. Sisak tečie v novom koryte, čím sa úple zmenil ráz krajiny. Na koňke boli dva strážne domce, jeden zo Šenkvíc do Pezinka, ktorý zbúrali noví majitelia pozemku, aby si tam postavili rodinné domy. Druhý, ktorý bol zo Šenkvíc do Báhoňa zbúrala železničná spoločnosť, ktorá robila prestavbu železničnej trate na rýchlosť 160 km/h. Identický domček stojí dodnes oproti stanice Pezinok a chátra, aj keď je obývaný.

Ďalšie doplňujúce fotografie sa týkajú koncovej stanice na nádvorí bratislavského hotelu Carlton. Žiaľ momentálne toto nádvorie je rozdelené na dva dvory. Za hotelom je dvor prístupný od Mostovej ulice, ale priestor pred bývalou budovou stanice je oddelený múrom a je prístupný z ulice, kde má spomínaný hotel hlavný vchod. Tento dvor je súčasťou bytového domu. Vráta pôvodných garáži nápadne pripomínajú vráta bývalej budovy koňky.

Autor: Gilbert

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.