Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí 59: Lesná dráha Pálháza

MAĎARSKO – Najstaršia lesná dráha jazdí v pohorí Zemplén. Samospádnu dráhu s rozchodom 700 mm Pálháza – Kökapu postavil v roku 1888 hrabě István Károlyi. Dráha slúžila k obsluhe pily v Pálháze. Prázdne vozy hore ťahali kone, drevom naložené súpravy schádzali vlastnou silou dolu. V roku 1903 bol prekopaný tunel pod loveckým zámočkem Kökapu, odtiaľ trať viedla ďalej až do stanice Susulya. V roku 1902 na trať vyšla prvá parná lokomotíva, no po niekoľkých lesných požiaroch sa v roku 1906 vrátili ku konskému pohonu. V roku 1924 bola uvedená do prevádzky trať Medzihorskej dráhy Sátoraljaújhely – Pálháza – Füzérkomlós. V roku 1927 bol vybudovaný úsek Sátoraljaújhely – Sárospatak, ktorý zaistil peopojenie s Hospodárskou dráhou Mezibodrožia.

Otvorením novej dráhy sa otvorila možnosť ďalšej prepravy nákladov z lesnej dráhy. V roku 1947 prešla dráha do štátneho vlastníctva a zmenou rozchodu na 760 mm. V nasledujúcom roku začala na trati parná prevádzka, ktorá bola v roku 1964 nahradená motorovou trakciou. Pravidelná osobná doprava bola zahájená v roku 1958. V roku 1975 bola Lesná železnica potoka Kamence premenovaná Štátnu lesnú dráhu Pálháza.

Zrušenie Medzihorskej a Mezibodrožskej úzkorozchodnej dráhy k 29. novembru 1980 malo za následok zastavenie prevádzky na lesnej železnici. Doprava v úseku Pálháza-Ipartelep (pôvodná východzia stanica lesnej dráhy) – Kökapu bola opätovne obnovená 15. augusta 1989. V nasledujúcom roku sa trať predĺžila z Kökapu k turistickej chate Rostalló (1 km) a v roku 1996 z Pálháza-Ipartelep do Pálházy (1 km).

Pálházu, ktorá je východiskom turistických ciest do pohoria Zemplén a Nagy-Milic, nájdeme v srdci Medzihoria. V bývalom domčeku traťmajstra na stanici Pálháza-Ipartelep bola v roku 1991 zriadená expozícia lesníctva, lovectva a ochrany prírody. Lovecký zámoček Kökapu, ktorý koncom 19. storočia postavila rodina Károlyi, bol v roku 1991 upravený na rekreačný účely. Jazero pred zámkom vzniklo v roku 1968 výstavbou údolnej priehrady Zemplénského lesného hospodárstva. Potok Kemence v tomto mieste kedysi prelomil cestu v mohutnej skale. Dve strmé skaly ako kamenná brána (kökapu) stoja dodnes. Pri vchode do údolia Határ je lyžiarska a sánkarská dráha s vlekom.

Z Rostálló môžeme vyraziť na výlet do okolia obce Háromhuta, Regéc a Telkibánya, z lúky Mlaka sa po modrej značke cez lúku Gerendás, údolie Komlóska a Pengö-kö môžeme vrátiť do údolia potoka Kemence.

Z Pálházy sa oplatí navštíviť obec Füzér, ktorá sa nachádza v najvýchodnejšom cípe Maďarska v podhorí horskej skupiny Nagy-Milic (Velký Milíč). Na vrchole samotného kopca leží pevnostný val z arpádovskej doby, ktorý je jednou z najkrajších pozostatkov obranného systému. Hradná kaplnka bola obnovená v roku 1998. Z jej okien sa otvára prekrásny výhľad na kotlinu Medzihoría a okolitého zalesneného pohoria. Andezitová hora z čadičových stĺpcov a pod ňou ležiaca skala podobná hube tvoria prírodné chránené územie.

Toľko teda naše putovanie po zaujímavej lesnej dráhe v Maďarsku. Vaše tipy a námety do tohto seriálu očakávame na e-mailovej adrese redakcia@vetrany.eu.

Pôvodný autor: Aleš Bílek
Zdroj: http://www.karpaty.net/zeleznice/palhaza.htm
Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.