Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí 46: Zrušená vlečka Golčův Jeníkov – Hostačov

Vlecka-1ČESKÁ REPUBLIKA – Niekoľko kilometrová vlečka vychádzajúca zo stanice Golčův Jeníkov a vedúca do bývalého cukrovaru v obci Hostačov je už niekoľko desaťročí zrušená. Železnica bola do Golčova Jeníkova privedená 6. decembra 1869 z Čáslavi, ďalej do Světlé nad Sázavou sa jazdí od 21. decembra 1870. Vlečka do Hostačova bola otvorená 1884.

Začiatok vlečky je na Havlíčkobrodskom záhlaví stanice Golčův Jeníkov. Tam odbočuje vľavo od hlavnej trati – teraz je tam už len krátka kusá koľaj, končiaca kúsok za železničným preejazdom. Násyp vlečky je v týchto meistach pomerne dobre vyditeľný. Od stanice klesá a stáča sa vľavo vedľa hlavnej trate, ktorá tu naopak stúpa. Trasu vlečky je možné sledovať tak, že od staničnej budovy dojdete k závorám, prejdete ich a pokračujete po miestnej asfaltke smerom k čistiarni.

Prvým zachovaným pozostatkom by mal byť most cez potok za dnešnou čistiarňou odpadových vôd. Avšak kvôli pomerne hustej vegetácií sa k nemu asi nedostanete. Na telese trate za čistiarňu ležia drevenné pražce vo veľkom stupni rozkladu.

Pokiaľ sa vrátime na cestičku k čističke, môžeme pokračovať po slušnej poľnej ceste (za sucha zjadná  i pre Škodu Favorit) ďalej k obci Stupárovice. Kúsok pred ňou sa pri miestnom chovnom rybníku nachádza jeden z dvoch zachovaných väčších mostov . Prevádza vlečku cez potok napájajúci rybník. Ani tu však už nie sú koľaje.

Ďalej je možné sledovať teleso vlečky k obci Stupárovice. Tu je najprv prerušené časťouí areálu bývalého JZD a od nej skryté pod meistnou účelovou komunikáciou, ktorá sa pri bývalom prejazde napohuje na cestu G. Jeníkov – Hostačov. Tu sú dodnes viditeľné zaasfaltované koľaje. Tesne pri prejazde smerom ku  konci vlečky je malý tehlovo-betónový prístrešok. Vlečka sa ďalej stáča doľava, na jej telese však už okrem niekoľkých zhnitých pražcov nie je nič zachované, ale trasa je ďalej veľmi dobre viditeľná ako pás stromov uprostred polí. Ku kríženiu s miestnou komunikáciou v obci Skryje ale už teleso nevedie, je prerušené betónovým hnojiskom a skládkou. Za prejazdom, ktorého existenciu dnes už môžme iba tušiť je pole, z ktorého trasa vlečky už dávno zmizla.

Vrátime sa teda späť a po ceste dôjdeme do zaujímavej obce Hostačov. V areály bývalého cukrovaru je teraz prevádzkovaná firma Orlické papírny. Papierňa priamo susedí s tunajším zámkom, v ktorom je rehabilitačné centrum. Trasa vlečky začína byť viditeľná kúsok pred obcouí, kde sme mali dojem, že doľva zrejme odbočovala koľaj – na plochu pre ukladanie repy. Dôkaz ale nemáme. Trať teda ďalším ľavým oblukom klesá a pred cukrovarom prechádza najjväčším mostom na celej trati cesty. Veľmi zaujímavý je súbežne vedený krytý akvadukt, ktorým sa údajne plavila repa do cukrovaru. Trasovanie akvaduktu, ako aj stará dlažobná poľná cesta nás utvrdzuje v domienke, že plocha nad obcou bola naozaj prekladiskom cukrovej repy a koľaj do areálu slúžila na odvoz tovaru a zásobovanie uhlím. Na mieste predpokladaného prekladiska je zachovaná cestná váha.

Zaujímavý je aj pohľad na areál z druhej strany – smerom z údolia potoka. Tu sú vysoké kamene opornej steny, dodatočne spevnené betónom. Dole je funkčná čerpacia stanica, zásobujúca podnik a možno i vodovod.

Toľko teda 44. putovanie po nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratiach. Vaše tipy a námety do tohto seriálu očkávame e-mailom na redakcia@veterany.eu.

Archívne materiály: Pán Milan Navrátil
Zdroj: http://www.pshzd.cz/hostacov.html
Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.