Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí 32: Lesná dráha Királyrét

Lesná dráha KirályrétMAĎARSKO – Trať Kismaros – Szokolya – Huta (dnes Királyrét) – Adolf-kút postavil s rozchodom 600 mm postavil v roku 1893 pruský gróf Henrik Frankensiessdorf na prepravu dreva pre potreby hutí. Odbočky tejto trate Kismaros – Dunapart (breh Dunaja), Kismaros – nádražie MÁV Nográdverőce (dnes Verőce), Királyrét – nákladisko Cseresznyefa, Királyrét – Bajdázó postavili v roku 1912. Vlaky s parnými lokomotívami prepravovali kameň z lomu Inóc a Bajdázó do vlečných člnov na Dunaji a prekladacej stanici Nográdverőce.

V roku 1915 vznikli pri stanici Paphegy dielne na opravy vozidiel a drtička kameňa. Celá prevádzka v rátane dráhy bola od roku 1916 v majetku českého veľkostatkára Emila Čečovičky, od roku 1920 Anglicko-maďarskej banky a od roku 1924 švajčiarskeho občana Kuno Hoffera. Hoffer zriadil lanovku od inóckého kameňolomu k drtičke Pap-hegy, v Paphegy postavil dve valcovne, ktoré vyrábali drobný štrk pre živicový povrch ciest. V roku 1941 kameňolomy uzavreli a úlohou dráhy bolo opäť prevážať drevo. V roku 1945 dráhu zoštátnili, v záujme ďalšej prepravy dreva v roku 1947 postavili trať Királyrét – Egyház-bükk, o dva roky neskôr predĺženú k Hárs-patak. Pravidelľná osobná doprava v úseku Kismaros – Királyrét (10 km) začala 26. mája 1954. V rovnakom roku vyšli na trať dieselové lokomotívy, posledný zvláštny vlak s parnou lokomotívou prišiel do Királyrétu 30. septembra 1972. V 70. rokoch ročne prepravili 400 – 500 tisíc cestujúcich.

Királyrétskou štátnu lesnú dráhu 6. júna 1976 premenili na pioniersku dráhu. Od 1. novembra 1978 na dráhe zastavili prevádzku a bola zahájená prestavba trate Verőce (nádraží MÁV) – Kismaros – Szokolya – Királyrét na rozchod 760 mm (čiastočne v zmenenej trase). Železničný zvršok bol použitý (po úprave) z normálnorozchodnej dráhy MÁV Cegléd – Hantháza, zrušenej v roku 1978. Trať s novými výpravnými budovami a dieľňami uviedli do prevádzky 7. júna 1981. Od roku 1990 je prevádzkovaná pod názvom Királyrétská štátna lesná dráha (Börzsönská detská dráha). Nákladná doprava bola zastavená v roku 1992, od tej doby sa prestal používať 2 km dlhý úsek Kismaros – nádražie MÁV Verőce.

Pri príležitosti 100. výročia postavenia dráhy, 5. augusta 1993, založila župa Pešť, samosprávy obcí Kismaros a Szokolya, Detská a mládežnícka nadácia župy Pešť, győrská stavebná firma Vasútepítők Kft. a Tusnádi Csaba Károly Nadáciu börzsönské detskej dráhy so sídlom v Kismaros, ktorá plánuje popularizáciu dráhy, rozvoj centier pre mládež a ochrancov prírody v okolí. K 100. výročiu Tusnádi Csaba Károly prirpavil aj putovnú výstavu fotografií a dokumentov s názvom „Zachraňte nás, pokiaľ nie je neskoro! Maďarské úzkorozchodky“, ktorá je v Kismaros k videniu vždy prvú májovú sobotu. Tabule a police s výstavou je možné od nadácie zapožičať. Ku skalnatým horám v pohorí Börzsöny, Csóványos, Nagy-Hideg-hegy a Magas-tax je prístup z Királyrétu po značených turistických cestách.

Ďalšie informácie o tejto trati nájdete TU.
Cestovný poriadok tejto trate nájdete TU.

Toľko teda naše putovanie po ďalšej z lesných železníc v Karpatoch. O 2 týždne sa opäť vydáme po stopách zaujímavých železničných tratí. Na budúci týždeň pre vás pripravujeme 2. diel obdobného cyklu Po stopách lanových dráh, v ktorom postupne mapujeme zaujíamvé lanové dráhy u nás i v zahraničí.

Do pozornosti vám preto dávame e-mailovú adresu redakcia@veterany.eu, na ktorej očakávame vaše návrhy a pripomienky k týmto seriálom.

Tak teda príjemné leto a nech to para tlačí!

Autor: Aleš Kučera
Zdroj: http://www.karpaty.net/zeleznice/kiralyret.htm
Úprava: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.