Nedeľná náladovka: Viete, kde sa končia (železničné) cesty prašné?

STAKCIN1Mnohí z vás určite poznajú legendárnu zbierku reportáží Jána Čomaja  pod názvom Kde sa končia prašné cesty. Autor v jednotlivých reportážach postupne navštevuje najzapadnutejšie kúty vtedajšieho Československa, koncové cesty a regióny a skúma, ako v nich žijú ľudia.  Ak máte nostalgické cítenie, nenechajte si ujsť túto knihu – je skutočnou lahôdkou a verím, že vás neodradí ani mierne angažovaný socialistický nádych v rámci vtedajšieho nadšeného budovateľského úsilia a zlepšovania všetkého.

Náš čitateľ nám zaslal fotografie najvýchodnejšie položenej železničnej trate na Slovensku – tá sa takisto stavala v období Čomajvých reportáží. Naše železničné trate sa na východe končia presne na tomto mieste – v obci Stakčín pri Snine. Ďalej na východ už vedie iba úzka asfaltka popri vodnej nádrži Starina a zopár obcí sedlickej doliny. Po nej vedie úzka lesná cesta k ďalšej zaujímavosti – cípu troch zbiehajúcich sa štátnych hraníc – slovenskej, ukrajinskej a poľskej.

Vitajte na mieste, kde sa končia železničné cesty prašné…

STAKCIN1

STAKCIN2

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.