Nedeľná náladovka: Československá komédia Obecná škola

Obecná školaV dnešnej nedeľnej náladovke vám opäť prinášame skvelú českú komédiu. Tá dnešná je z povojnového obdobia, má názov Obecná škola, vyrobená bola v roku 1991 a zahrali si v nej taký herci ako Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Rudolf Hrušínský st., Irena Pavlásková,Ondřej Vetchý, Daniela Kolářová, Eva Holubová, Rudolf Hrušínský ml., Petr Čepek,Bolek Polívka, Zdeněk Mucha, Oldřich Vlach, Petr Brukner, Karla Chadimová, Bořivoj Penc,Jiří Menzel, Karel Kachyňa, Václav Chalupa, Stanislav Hájek, Václav Jakoubek,Miroslava Pleštilová, Alice Šnirychová – Dvořáková, Michal Škrabal a Viktor Nejedlý. Réžiu nad týmto filmom prevzal Jan Svěrák. Prajeme vám príjemné sledovanie.

Je krátce po válce a do chlapecké třídy jedné ze škol na předměststí Prahy chodí také desetiletý Eda Souček se svým kamarádem Tondou. Stejně jako ostatní spolužáci, také Eda s Tondou zcela ignorují pokusy rezignované učitelky Maxové o výuku a spíš než o učivo se zajímají o barvu jejích kalhotek. Není divu, že se učitelka jednoho dne zblázní a na její místo nastoupí nový učitel. Jmenuje se Igor Hnízdo a vymyká se všem učitelům, které kluci do té doby poznali. Chodí ve vojenské uniformě, na opasku má opravdovou pistoli a okamžitě zavede ve třídě tuhý režim, jehož součástí jsou také velmi svižná rákoska a poutavá vyprávění o válečných zážitcích, kterými učitel prokládá probíranou učební látku. Přestože jsou jeho metody nečekaně účinné, začnou se velmi brzy na učitelem stahovat mraky. Nejenže někteří tak úplně nevěří jeho hrdinským historkám, ale navíc se začne projevovat jeho slabost pro něžné pohlaví. Zhrzená tramvajákova manželka, kterou Hnízdo opustí kvůli koketním studentkám, dvojčatům Fabiánovým, totiž napíše udání a učiteli hrozí trest za mravní delikt. Přestože se Eda stejně jako ostatní postaví za svého oblíbeného učitele, začíná si uvědomovat, že tím pravým hrdinou pro něj ve skutečnosti není okázale hrdinský učitel, ale jeho puntičkářský tatínek Fanouš Souček, se svým nenápadným, všedním přesto však skutečným hrdinstvím.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.