Návraty: Za nostalgiou do Radošiny

RADOŠINA – Ako minulý rok, tak aj tento raz usporiadal Klub Modrý Horizont Topoľčany, spolu s Mestom Topoľčany a Mestským kultúrnym strediskom Topoľčany deň otvorených dverí v miestnom rušňovom depe. Stalo sa tak v sobotu 8. júna. Súčasťou tohto podujatia bola aj jazda historickým motorovým vlakom na trase Topoľčany – Radošina a späť.

Po zaplnení vlaku cestujúcimi sa súprava v zložení M262.007+020.186-3+M262.004 o 12:48 h. vydala zo železničnej stanice Topoľčany smerom na Zbehy. Neplánovane sme zastavili aj v Koniarovciach. Zaujímavejšie to však začalo byť po príchode do Zbehov, kde sa stálo 8 minút a teda bol aj čas vyfotografovať si nostalgický vlak v priestore tejto stanice.

Historický motorový vlak v Zbehoch.

Zo Zbehov už potom náš historický vlak išiel po regionálnej trati ŽSR č. 142 do Radošiny, kde bola pravidelná osobná doprava zastavená v roku 2003. Postupne sme zastavili na každej zastávke tejto lokálky – Čab-Sila, Čab-Sila zastávka, Nové Sady, Malé Zálužie, Kapince, Biskupová, Malé Ripňany, Veľké Ripňany, Behynce. Aj pre miestnych obyvateľov bolo potešením, že sa pri ich príbytkoch opäť objavil osobný vlak. Osobitne boli potešení tí najmladší, ktorí už pravidelnú dopravu na tejto trati nezažili. Tí starší si zasa zaspomínali na staré dobré časy.

Po príchode vlaku do Radošiny sa priestor železničnej stanice zaplnil toľkými ľuďmi, ako už dávno nie. Jedni vystúpili, ďalší zase nastúpili. Vlak totiž s cestujúcimi vykonal ešte jednu jazdu do Zbehov a späť a až potom sa vydal z Radošiny cez Zbehy do Topoľčian.

Po príchode na železničnú stanicu Radošina.

V budove železničnej stanice Radošina sa konala malá výstava, pripomínajúca 104 rokov trate Zbehy – Radošina. Dočítať ste sa tu mohli o jej histórii, popozerať si fotografie zachytávajúce prevádzku na tejto lokálke a nechýbali ani modely koľajových vozidiel. Zároveň sa tu dali zakúpiť aj nejaké tie suveníry so železničnou tematikou.

Vedľa železničnej stanice v neďalekom areáli futbalového ihriska sa v toto sobotné popoludnie konala aj prezentácia a prehliadka cestných veteránov, ktorú zorganizoval Veterán klub Radošina. Išlo predovšetkým o motocykle, no nájsť ste tu mohli aj staršie osobné automobily či traktory. V čase 16:00 – 16:45 sa uskutočnila prezentačná jazda týchto veteránov z Radošiny cez Behynce, Veľké Ripňany, Lužany, Horné Štitáre, Urmince, Veľké Dvorany, Blesovce, Lipovník, Vozokany a Nitriansku Blatnicu späť do Radošiny.

Traktor typu Zetor 25 A na stretnutí veteránov v Radošine.

Počas konania týchto nostalgických podujatí tu vládlo teplé slnečné počasie. Po občerstvení, vychutnaní si vynikajúcej ovocnej zmrzliny a pozretí si pamätihodností obce som sa potom z Radošiny pobral pešo po žltej turistickej značenej trase cez pohorie Považský Inovec do Piešťan, kde sa konalo ďalšie z hľadiska veteránov zaujímavé podujatie Piešťanské Zlaté stuhy. O tom však niekedy nabudúce.

Text a foto: Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.