NÁVRATY | Výstava Škodoviek v srdci Bratislavy

BRATISLAVA – V rámci výstavy SK Parking si až do 14. marca 2021 pred budovou Kunsthalle bolo možné pozrieť malú výstavu výstavu automobilových veteránov značky Škoda. Išlo o reinštaláciu známeho diela, ktorým už v roku 2001 zaujal slovenský umelec Roman Ondak.

Staré autá zo socialistického Československa vtedy odstavil pri galérii Secession v centre Viedne v rámci výstavy Ausgeträumt (Dosnívané), ktorá približovala umenie východnej Európy desať rokov po páde železnej opony. Staré škodovky okoloidúcich Rakúšanov znervózňovali, vyvolávali v nich pocit ohrozenia a prebúdzali skrytú nevraživosť voči cudzincom. Autorovi sa tak svojím dielom podarilo zvýrazniť rozdiely medzi postsocialistickými krajinami a Západom. „Celá akcia vtedy prebehla aj vďaka pomoci mojich priateľov, ktorí mi pomáhali škodovky nájsť a odšoférovať do Viedne. Na druhej strane bola skupina priateľov z viedenského Secessionu, ktorí tento nápad podporili a dali mu priestor. Malé revolúcie musíme spoločne zažínať takmer každý deň, ak chceme aby sa veci zmenili k lepšiemu. To, zdá sa, platí dodnes,“ doplnil Ondák. Zadaná bola aj farebná škála automobilov, pokračuje kurátorka Kunsthalle Lýdia Pribišová: „Mali to byť farby typické pre tú dobu. Je tam napríklad béžovookrová, nevýrazná hnedá alebo blankytná modrá.“

Keď pani Pribišová dostala za úlohu vytvoriť program pre vonkajší priestor, rozhodla sa osloviť práve Romana Ondáka. „Projekty sa snažím prepojiť s témami, ktoré sú aktuálne pre tú ulicu alebo mesto,“ uviedla pre Pravdu. Oživenie tejto výstavy podporovali aj ďalšie okolnosti, napríklad schopnosť provokovať,” povedal Ondák.

Výstava starých škodoviek bola atypická nie len v nevýrazných farbách týchto automobilov, ale aj v tom, že v centre mesta je problém s parkovaním a veterány stály na privilegovaných miestach. Išlo pri tom presne o rovnaký počet a tie isté typy škodoviek od 70-tych do začiatku 90-tych rokov minulého storočia, aké stáli pred viedenskou galériou súčasného umenia.

Výstava škodoviek na Treskoňovej ulici v Starom Meste

Ľudia na túto skromnú výstavu reagovali rôzne. Zatiaľ čo niektorí s láskou spomínali na staré dobré časy, iní nechápavo krútili hlavou nad odstavenými automobilmi na Treskoňovej ulici v Starom Meste, kde je zákaz parkovania. Veľký záujem bol aj medzi mladými ľuďmi, ktorí si s týmito veteránmi robili fotky do svojho telefónu. Nie, nebojte sa. Nešlo o žiadne podujatie porušujúce zákaz vychádzania. Staré škodovky si mohol pozrieť každý, kto sa vybral do práce, obchodu, na prechádzku so psom, alebo smeroval do prírody. Veríme však, že epidemická situácia na Slovensku sa bude postupne zlepšovať a možno už v lete sa budete môcť zúčastniť na niektorej z plánovaných výstav automobilových veteránov.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.