Návraty: Vianočná električka v Brne bola veľkým magnetom pre obyvateľov i návštevníkov mesta

BRNO – V období adventu býva zvykom, že sa v uliciach väčších miest v premávke objaví aj sviatočne vyzdobená historická, alebo moderná električka. Niekde na bežnej linke za bežnú tarifu dopravcu, inde na mimoriadnej linke za bežných, osobitných, či bezplatných tarifných podmienok. Výnimkou nebolo ani mesto Brno, kde sa pri návšteve vianočných trhov v centre mesta bolo v roku 2018 možné odviesť aj historickou električkou ČKD TATRA T3 #1525.

Jej trasa viedla zo zastávky Česká pri kostole svätého Tomáša cez Malinovského náměstí, Hlavné nádražie, Zelný trh a Náměstí Svobody späť na zastávku Česká. Jeden okruh trval cca 15 minút a v retro električke platila bežná tarifa IDS JMK. Kto si cestovný lístok nestihol zakúpiť vopred, mohol si ho s prirážkou zakúpiť aj u vodiča. Vonkajšia výzdoba retro električky bola okrem svetelných reťazí s LED diódami tvorená aj celými rámami, na ktorých preblikávali vianočné motívy ako snehuliak, stromček, či snehová vločka.

Vianočná električka smeruje na Hlavné nádražie

V interiéri vozňa sa žiaľ vianočná výzdoba neobjavila. Zatiaľ čo v iných mestách vianočné električky lákajú aj bohatou výzdobou interiéru v podobe umelej čečiny s rôznymi ozdobami, stropným LED osvetlením, čalúnenými sedadlami, krbom, či Betlehemom a z reproduktorov sa ozývajú najznámejšie vianočné koledy a piesne, v Brne boli na madlách električky zavesené dekoračné kartičky s vianočným prianím dopravného podniku. “O jazdy vianočnou električkou je veľmi veľký záujem a v preplnenom vozni by cestujúci mohli takúto výzdobu ľahko zničiť,” myslí si jeden z vodičov električky. No ako sa hovorí, čo nebolo doteraz, môže byť nabudúce.

Pohľad do interiéru vianočnej električky.

Legendárna Té-trojka lákala počas celého dňa malých i veľkých návštevníkov. Niektoré ju využili náhodne pri ceste na vianočné trhy, iní kvôli nej dokonca prišli až zo zahraničia. Najviac cestujúcich v nej bolo nepochybne v popoludňajších a večerných hodinách kedy do centra mesta smerovalo veľké množstvo obyvateľov i návštevníkov mesta. Veď kto by si pri vianočnom stromčeku so svojimi kamarátmi, či známymi nepochutil na pečenej klobáske, kapustnici, domácich bramborákoch, lokšoch, makovej, či orechovej štrúdle, horúcom punči, medovine, varenom vínku, či ovocnom čaji. Najväčším lákadlom však bol takzvaný Turbomošt, ktorý sa pripravuje zmiešaním jablkového muštu a jablkovice s pridaním Badiánu, hrebičiek a škorice. A práve vďaka tomuto nápoju sa Brno stalo vyhľadávanou destináciou v čase adventu.

O jazdu vianočnou električkou bol záujem aj v popoludňajších hodinách.

Vianočné trhy neboli len o dobrom jedle, či nápojoch, ale aj kultúrnom programe a rôznych remeselných stánkoch s darčekovým tovarom. Brnenská radnica však nezabudla ani na duchovné posolstvo Adventu a blížiacich sa Vianoc. Vďaka rezbárovi Jiřímu Halouzkovi bolo možné na neďalekom Dominikánskom náměstí vzhliadnuť nádherný betlehem so stovkou figúrok, medzi ktorými nechýbala ani Panna Mária, svätý Jozef a malý Ježiško. A aby bol betlehem ešte zaujímavejší, brnenská ZOO doň k dreveným zvieratkám pridala aj ovce a kamerunské kozy.

#1525 prechádza cez vianočné trhy na Náměstí Svobody.

V sobotu 22. decembra 2018 bolo možné v uliciach mesta stretnúť aj historickú električku „Plecháč“ z roku 1954 v ktorej skauti rozvážali betlehemské svetlo. Stačilo prísť iba na niektoré z jej troch stanovíšť (pred budovu českej pošty na ul Nádražní, na Medlovom náměstí, alebo Náměstí Svobody) a odpáliť si plamienok z Betlehema.

Jazda sviatočne vyzdobenou Te-trojkou bola určite pre všetkých príjemným spestrením adventu. Nemožno sa preto čudovať tomu, že ju Dopravný podnik mesta Brno vypravil do ulíc mesta aj v tomto roku. Podrobnejšie informácie nájdete TU.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.