Návraty: Veľkonočné jazdy električkou s príchuťou folklóru

TRENČIANSKA TEPLÁ, TRENČIANSKE TEPLICE – Naša redakcia je všade tam, kde sa deje niečo zaujímavé. Či už osobne, alebo prostredníctvom našich prispievateľov. Uplynulý víkend sa konalo viacero zaujímavých akcií. My sme pre Vás zmapovali veľkonočné jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici. Ten kto sa týchto jázd zúčastnil mi dá iste za pravdu, že vo vlaku panovala príjemná veľkonočná atmosféra.

Na poludnie sa pred depom objavila naša stará známa električková súprava 411.902 „Delimonka“ + 411.903 „Philadelphia“,  ktorá veľkonočné jazdy zabezpečovala. Kto si ich prišiel nafotiť pred depo si zaiste všimol, že sa na nej robili ešte drobné práce, aby sa na svoju prvú jazdu vydala ako zo škatuľky.

Pred výpravnou budovou sa postupne začali schádzať ľudia, ktorí si ani v tento sviatočný deň nenechali ujsť jazdu električkou. „Dobrý deň, kde sa predávajú cestovné lístky?“ spýtal sa jeden z cestujúcich. „Priamo vo vozni“, odvetil niekto z personálu. Obe električky sa začali zapĺňať cestujúcimi rôznej vekovej kategórie. Pre niektorých to síce bola prvá tohoročná jazda, no našli sa aj takí, ktorí chodievajú na tieto jazdy pravidelne.

Presne o 12:30 sa električková súprava pohla zo stanice. Cieľ jazdy bol jednoznačný: odviesť výletníkov do známeho kúpeľného mesta v Trenčianskom kraji. „Páni a dámy, vítam Vás na veľkonočnej jazde trenčianskou električkou a želám Vám príjemný deň“, povedal jeden z rušňovodičov do mikrofónu.

Zatiaľ čo sa električky pomaly vzďaľovali od stanice, usmiati sprievodcovia v oboch vozňoch predávali cestovné lístky s podtlačou Čiernohronskej železničky. Väčšina cestujúcich si kúpila rovno spiatočný lístok a pri ceste späť dostala na lístok aj originálne razítko.

Povedľa trati bolo počas dňa množstvo dopravných  nadšencov, ktorí si robili zábery z jazdy električkou. Niektorí išli pešo popri trati, iní išli autom po ceste do Trenčianskych Teplíc, ktoré pri každej vhodnej príležitosti odstavili kvôli foteniu. Čiastočne som sa k ním pridal i ja keď som robil zábery z príchodu električky do zastávky Trenčianske Teplice – zastávka a Trenčianska Teplá – obec.

Do Teplíc sme dorazili cca za 20 minút, čím sa náš pobyt v cieľovej stanici predĺžil o 10 minút. Mnohí cestujúci preto využili tento vzácny čas a vybrali sa na nákup vynikajúcich kúpeľných oblátok. Iní si zase robili fotozábery s pobytu električiek na stanici, kde už čakalo viacero miestnych obyvateľov. A pretože propagácia trenčianskoteplickej električky nie je nikdy na škodu, spravil Petr Joachymstál krátky rozhovor pre miestnu televíziu.

Pohli sme sa zo stanice. Rušňovodiči sa pomocou vysielačky dohodli že sa bude stáť aj v Kaňovej. Veď napokon, čo keby tam bol nejaký cestujúci? 🙂 Našťastie sme na nikoho nezabudli. A hoci na každej zastávke niekto vystúpil alebo nastúpil, do Teplej sme dorazili v pomerne krátkom čase. Cestujúci si však nemuseli lámať hlavu nad tým kde strávia nasledujúcu hodinu. Pár minút po príchode na stanicu sa totiž súprava električiek vydala do depa, kde sa dal voľný čas naplno využiť. „Žiadame cestujúcich, aby po príchode do depa dbali vlastnej bezpečnosti“, ozvalo sa z reproduktoru vozidla.

Po príchode do depa mohli návštevníci vzhliadnuť odstavenú električku 411.901 „Janka“ s reklamou na Považský cukrovar, na ktorej síce momentálne prebieha rekonštrukcia, no do premávky by sa mohla zaradiť ešte v tomto roku. Vidieť ste však mohli aj momentálne nepojazdnú parnú lokomotívu, ktorá sa hádam časom dočká zaslúženej renovácie. Malých návštevníkov zase upútalo modelové koľajisko s parným vlakom, ako aj model parnej lokomotívy „Katky“ a trenčianskej električky „Janky“.

Nuž a čo by to bolo za akciu, keby sa na trati neobjavila aj legendárna škodovácka drezina ≠1201, ktorá vozila malých i veľkých návštevníkov medzi depom a železničnou stanicou. A keďže záujemcov o túto nevšednú jazdu bolo viac než dosť, niektorí z nás sa dokonca viezli v kufri. 🙂

Toto železničné autíčko je zatiaľ bez mena, nemáte náhodou tip na jeho pomenovanie?

Pomaly prišiel čas odchodu. Električky sa spolu s cestujúcimi vydali späť do stanice, kde boli najneskôr 10 minút pred plánovaným odchodom do Teplíc. Na stanici nás už čakali ďalší záujemcovia o veľkonočné jazdy. Určite ich nebolo málo, lebo oba vozne boli postupne opäť plné cestujúcich. Niet sa čomu čudovať. Veď až na ten nepríjemný vietor (ktorý sa postupne našťastie utíšil), bolo vonku v celku pekné počasie priam stvorené na jazdy električkou.

Staničný rozhlas pravidelne upozorňoval na mimoriadny elektrický osobný vlak do Trenčianskych Teplíc, čím na jazdu určite prilákal viacerých cestujúcich.

Pri poslednej jazde na nás už v Teplej čakal folklórny súbor Teplanka, ktorý vytvoril v električke tú pravú sviatočnú atmosféru. Cestujúci si tak mohli spolu so súborom zaspievať známe pesničky ako Tancuj, Tancuj vykrúcaj, Na Orave dobre dobre, na Orave zdravo, Mal som fujarôčku o 12 dierkach, Na trenčianskom moste a mnohé iné. Nuž ako by to bolo, keby sa k spevu nepridal aj personál električky.

V stanici Trenčianske Teplice mnohí využili príležitosť a odfotili sa spolu s členmi miestneho súboru. „Reportáž z tejto akcie bude na Teplanskej televízií v utorok o 17:00 a v repríze v stredu o 10-tej a o 18-tej„, povedal reportér, ktorý túto akciu mapoval počas celého dňa.

V spoločnosti harmoniky, spevu, tanca i dobrej nálady sme sa pomaly vydali na cestu späť. Škoda len, že koľaje v Teplej končia. 🙁 Neostávalo nám preto nič iné ako „naposledy“ zatiahnuť do depa. Tu sme porobili ešte niekoľko záberov a každý z nás sa pobral svojou cestou.

Plány do budúcnosti:

Doprava na Trenčianskej elektrickej železnici bola začiatkom decembra minulého roku zastavená. K jej obnoveniu však prišlo už 1. januára tohto roku. Odvtedy táto električka vychádza na trať raz do mesiaca a teší sa veľkému záujmu zo strany verejnosti. Cieľom dopravných nadšencov je, aby počas sezóny mohla električka premávať každý deň. Na to je však potrebné získať financie a licenciu na prevádzku. Ďalším cieľom by bolo odkúpenie infraštruktúry vrátane stanice v Trenčianskych Tepliciach, kde by mohlo vzniknúť menšie múzeum električky.

Či sa tieto plány podarí zrealizovať, ukáže čas. Jedno je však isté – na Medzinárodný deň detí (pravdepodobne 2. júna) sa s električkou budete môcť odviesť znovu.

V mene našej redakcie chcem touto cestou poďakovať všetkým fanúšikom tejto električky a jej prevádzkovateľom zaželať veľa šťastných kilometrov. Nech to elektrika tlačí. 🙂

Text, fotoa a video: Jaroslav Filo

Video:

Fotogaléria:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.