Návraty: V rámci 125. výročia mestskej hromadnej dopravy premávala v meste aj najstaršia električka z roku 1910

BRATISLAVA – Jazdy historických vozidiel, predstavenie nových letiskových autobusov, či predaj upomienkových predmetov s tematikou dopravy. Štvrtok 27. augusta 2020 sa niesol v znamení 125. výročia mestskej hromadnej dopravy a naša redakcia bola pri tom.

Oslavy tohto významného míľniku v dejinách mesta sa neoficiálne začali už o 09:00, kedy sa na Letisku Milana Rastislava Štefánika zástupcom novinárskej obce slávnostne predstavila flotila nových letiskových autobusov Solaris New Urbino 18 s veľkým odkladacím priestorom na batožinu, wifi pripojením, USB  prípojkami, komfortnejším interiérom pre cestujúcich a ďalšími vychytávkami. Po oficiálnych príhovoroch zástupcov dopravného podniku a predstaviteľov mesta nasledovala prezentačná jazda po trase linky č. 61 (bez zastavenia) na Hlavnú stanicu. Po krátkej fotozastávke sme a spresunuli pred Starú Tržnicu na Námestí Nežnej revolúcie, kde si nové vozidlá mohla pozrieť aj široká verejnosť.

Slávnostné predstavenie nových letiskových autobusov Solaris New Urbino 18 na Letisku Milana Rastislava Štefánika

Nuž ale dosť bolo moderny, poďme späť k veteránom. Obyvatelia i návštevníci mesta sa po dlhšom čase mohli opätovne odviezť historickými vozidlami mestskej dopravy. Najväčším lákadlom boli už tradične staré električky, ktoré v pravidelných intervaloch premávali z hlavnej stanice k historickej budove Slovenského národného divadla. Symbolicky tak pripomenuli trasu prvej linky vedúcej z Vitézovej ulice v Podhradí cez Hviezdoslavovo námestie, Jesenského, Námestie SNP, Hodžovo námestie a Štefánikovu ulicu až na Hlavnú stanicu. Stačilo iba nastúpiť na niektorej z nácestných zastávok na trase a razom ste sa ocitli o niekoľko desaťročí späť. Pozdĺžne usporiadané drevené ľavice s čalúnením, okná otvárajúce sa na kľuku, či dvere na vozňoch, ktoré sa nikdy nezatvárali. V minulosti to bola bežná vec, no dnes by si každodenné cestovanie v takomto vozni vedel asi len málo kto predstaviť.

Historická súprava BMEŽ #31 + SGP #135 odbáča na križovatke Jesenského a Štúrovej ulice

Okrem električkovej súpravy BMEŽ #31 + SGP #135 sa po dlhšom čase v uliciach mesta objavil aj starý známy motorový vozeň DPMB #38, ktorý je poslednou dvojnápravovou električkou vyrobenou v Československu. Vyrobili ho vo vlastných dielňach Dopravného podniku mesta Bratislavy v roku 1959 ako náhrada za „Päťokeňák“ #38, ktorý sa v roku 1958 zrazil s nákladným vlakom. Vozeň, ktorého podvozok a konštrukcia vychádza z vlečných vozňov SGP, sa začal stavať pre neistotu prevádzkovania električiek T2 na rozchode 1 000 mm a už od výroby bol jednosmerný.

#38 prestávkuje na hlavnej stanici

Najväčším magnetom však bola jazda najstaršou zachovanou električkou na Slovensku Ganz #104, ktorá bola vyrobená v roku 1910 ako vlečný vozeň #124 a až do roku 1926 jazdila v súprave s motorovými vozňami série #51 – #54. Následne dostala výzbroj s motormi Siemens D 612 a evidenčné číslo 104, pod ktorým ju poznáme aj dnes. Elegantná zeleno-sivá električka s tzv. americkou nadstavbou s vetracími okienkami a mrežovými dverami na plošinách má priečno-pozdĺžne usporiadanie ľavíc a spúšťacie okienka, čím sa výrazne odlišuje od svojich nástupkýň. Vďaka svojmu veku a elegancii je pýchou dopravného podniku a v uliciach mesta sa objavuje len sporadicky. Nemožno sa preto čudovať, že do tejto električky sa chcel dostať naozaj každý. Sprievodcovia v dobových uniformách však mali situáciu pod kontrolou a tak boli tieto jazdy pre každého príjemným zážitkom. A kto sa ňou náhodou neviezol, určite si ju aspoň poriadne zdokumentoval.

Najstaršia zachovaná električka Ganz #104 uháňa Obchodnou ulicou

Aby sa najstaršia električka veľmi nepreťažovala, popoludní do premávky zasiahla aj jej o dosť mladšia červeno-krémová kolegyňa ČKD Tatra T3 #275, v ktorej sa nachádza aj zrekonštruované stanovište sprievodcu.

#275 na zastávke Vysoká

Na svoje si však prišli aj nadšenci trolejbusovej dopravy. Na jeden deň v roku sa do premávky vrátili aj staré dobré červeno-biele trolejbusy Škoda 9 Tr HT #53 a #152, ktoré prepojili centrum mesta s hradom a konečnou zastávkou na Búdkovej ulici.

Škoda 9 Tr HT #152 čaká na odbočenie na Hodžovo námestie

Veľkou lahôdkou boli premiérové jazdy historickým trolejbusom Škoda-Sanos S 200 Tr #6505, ktorý sa po takmer štvrťstoročí symbolicky opätovne zaradil do premávky s cestujúcimi. Jeho renovácia trvala 11 rokov a ako statický exponát sa verejnosti po prvýkrát predstavil na minuloročnom Dni otvorených dverí vo Vozovni Jurajov dvor. Zanietení dopraváci preto striehli na každom rohu, aby si spravili čo najlepšie zábery s týmto novučičkým veteránom. A komu sa pošťastilo, mal na jednej fotke najstaršiu električku s prvým kĺbovým trolejbusom vyrobeným v Československu. No zatiaľ čo fajnšmekri dokumentovali, rodiny s deťmi i tí skôr narodení si vychutnávali jedinečnú atmosféru v unikátnom trolejbuse.

Novučičký historický trolejbus Škoda-Sanos S 200 Tr prestávkuje na konečnej zastávke pri Nemocnici svätého Michala

Z historických autobusov sa v uliciach mesta objavili Škoda 706 RTO #236, Karosa ŠM 11 #3350 a TAM 260 A 180 M #1414. Ich trasa začínala pred historickou budovou Slovenského národného divadla, kde prestávkovali spoločne s električkami. Odtiaľ pokračovali cez Námestie SNP, Hodžovo námestie a Štefánikovu ulici na Hlavnú stanicu a po trase prvej autobusovej linky „M“ sa cez Šancovu, Račianske mýto, Legionársku, Karadžičovu, Dostojovského rad a Vajanského nábrežie vrátili späť k národnému divadlu.

Karosa ŠM 11#3350 a Škoda 706 RTO #236 pred historickou budovou SND „obkľúčili“ motorový vozeň #38

V popoludňajších hodinách boli pripravené dve jazdy obľúbeným autobusom Karosa Cabrio, ktorý sa rýchlo zaplnil cestujúcimi. Nakoľko ale neboli dopredu propagované, mohli sa s nimi odviezť iba tí, ktorí sa aktuálne nachádzali v centre mesta, alebo sledovali facebookovú stránku udalosti.

Karosa Cabrio čaká na odchod zo zastávky SND

Výročie mestskej hromadnej dopravy však nebolo len o jazdách historických vozidiel. V stánku bratislavského dopravcu na Námestí Nežnej revolúcie si bolo možné zakúpiť rôzne upomienkové predmety ako publikáciu Trolejbusy v Bratislave, magazín britskej trolejbusovej spoločnosti TROllEYBUS, tričká a mikiny k 125. výročiu mestskej hromadnej dopravy s električkami bez zberačov, či šiltovku. No kto si chcel pri kúpe knihy o bratislavských trolejbusoch uplatniť kupón na 5,- € zľavu z jej ceny, mal jednoducho smolu. Pracovníčky stánku totiž nemali inštrukcie, ako majú v tomto prípade postupovať. Tvrdili nám, že kupón je už neplatný, resp. že ho nevedia zúčtovať. Posielali nás preto do najbližšej predajne v podchode na Hodžovom námestí, kde nás určite vybavia k spokojnosti.

TAM 260 A 180 M #1414 odbáča na Námestie nežnej revolúcie, na ktorom sa nachádzal aj stánok Dopravného podniku Bratislava

Oslavy 125-ročnice bratislavskej dopravy sa žiaľ niesli v znamení protiepidemiologických opatrení. Pôvodne sa údajne uvažovalo s obdobnou street party, aká bola na 150. výročí mestskej hromadnej dopravy v Brne, nakoniec sa ale táto akcia obmedzila iba na premávku vozidiel, ktoré dnes už v pravidelnej premávke nestretneme, doplnenú o výstavu nových autobusov a stánok s upomienkovými predmetmi. V centre mesta sa pritom mohli vystaviť aj ďalšie historické vozidlá a určite by sa dal organizačne zvládnuť aj konvoj vozidiel. Mínusom bolo aj ukončenie akcie o 18-tej hodine. Nakoľko sa konala cez pracovný deň, mohla sa predĺžiť aspoň do 19-tej, aby sa na nej mohli zúčastniť aj pracujúci. Priebežné informovanie o nasadení historických vozidiel počas podujatia takisto nebolo najšťastnejšie. Kto sa chcel odviezť všetkými vozidlami, ktoré boli počas dňa do ulíc mesta vypravené, musel neustále sledovať facebookovú stránku udalosti, alebo byť v správnom čase na správnom mieste. Hoci toto podujatie bolo pravdepodobne robené na poslednú chvíľu, oceniť treba nielen linkové tabule v jednotlivých vozidlách, ale aj zastávkové cestovné poriadky a pamätné cestovné lístky. Veríme, že to bude štandardom aj pri obdobných podujatiach.

V podvečerných hodinách do premávky neplánovane zasiahla aj električková súprava #7819 + #7820

Dopravný podnik Bratislava síce v komentároch na sociálnych sieťach avizoval víkendovú premávku historických vozidiel, no žiadna ďalšia akcia sa doteraz nezorganizovala. Jedinou výnimkou bola iba historická električka ČKD Tatra K2 #317, ktorá bola každý deň počas septembra odstavená pred historickou budovou SND ako upútavka na výstavu k novembru 1989, ktorá sa konala na Bratislavskom hrade. V retro električke si bolo možné prečítať dobovú tlač a vrátiť sa tak v čase o pár desaťročí späť. A kto chcel, mohol sa každú stredu o 17:00 zúčastniť komentovanej prechádzky ulicami mesta s účastníkmi nepovolenej demonštrácie slovenských študentov zo 16. novembra 1989.

Nežná električka #317 na upršanej zastávke SND

Letná sezóna 2020 premávke historických vozidiel v Bratislave nepriala. A to aj napriek tomu, že na Slovensku sa konalo viacero akcií s dopravnou nostalgiou, medzi ktorými nechýbali ani jazdy historických električiek Kométa a Trojča na tratiach Tatranských elektrických železníc, či víkendové jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici, ktoré boli predĺžené až do 27. septembra. Ostáva nám preto iba veriť, že Vianočná električka sa v uliciach mesta objaví aj v tomto roku.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Richard Šimulčík, Peter Vodička a Karol Srnec

Fotogaléria 125 rokov mestskej hromadnej dopravy

Fotogaléria Nežná električka 89

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.