Návraty: Tur the Gbely aj za účasti českých veteránov

GBELY, ADAMOV – Slnko páli, asfalt sa topí, no 50 historických automobilov a motocyklov do roku výroby 1970 sa v sobotu 27. júla 2013 aj napriek tomu stretlo na VIII. ročníku veteránskej akcie Adamovské jazerá, ktorú organizujú Priatelia historických vozidiel Gbely v spolupráci s mestom Gbely. Fanúšikovia silných motorov pod kapotou veteránskych tátošov tak mali opäť možnosť stráviť príjemný deň na území Záhoráckej sebestačnej svojpomocnej republiky, alias na Záhorí.

Hlavným dejiskom tejto akcie bola rekreačná oblasť Adamov nachádzajúca sa 7 km od mesta Gbely. A práve v tejto oblasti sa po ôsmej hodine začalo tamojšie parkovisko zapĺňať cestnými jednostopovými a dvojstopovými veteránmi. Veteránski nadšenci, ale aj návštevníci rekreačného zariadenia tak po roku mali možnosť obdivovať automobily značiek Tatra, Škoda, Fiat, Renault, Mercedes-Benz, Volvo, Aero-Minor, M.G. TC, Bugaty, či  Moskvič. Legendárne motocykle prezentovali značky Java, ČZ-ta, BR a mnohé ďalšie. Nechýbal však ani historický bicykel patriaci jednému z miestnych obyvateľov, ktorý sa žiaľ neprihlásil do súťaže.

Motocyklové veterány v rekreačnej oblasti Adamov

Dvojhodinovú výstavu veteránov dopĺňali reprodukované domáce i zahraničné hity a kto bol hladný alebo smädný, mohol sa občerstviť v niektorom z bufetov.

Úderom desiatej hodiny z miesta štartu odštartoval prvý elegantný veterán ku ktorému sa v 2-minútových intervaloch postupne pridali všetky vozidlá. Tohtoročnej rely sa však nezúčastnili len Slováci, ale aj českí veteráni z Brna či Velehradu.

Viaceré posádky nám prezradili, že tieto elegantné stroje zrenovovali vo vlastnej réžií a keďže sú aj napriek tomu ešte ženatí, ich manželky našli pre túto záľubu pochopenie. Viacero z nich si dokonca sadlo po boku spolujazdca a tvorilo neodmysliteľnú súčasť posádky vozidla.

Trasa historických vozidiel „Tur the Gbely“ viedla z rekreačnej oblasti Adamov cez Brodské, Kúty, Šaštín – Stráže, Smolinské, Gbely, Petrova Ves, Holíč, Kopčany späť do rekreačnej oblasti Adamov. Komu sa nepodarilo dostať na miesto štartu, mohol tieto veterány obdivovať pred kultúrnym domom Gbely, kde boli tieto vozidlá vystavené prižne medzi 11-tou a 13-tou hodinou. A zatiaľ čo obyvatelia a návštevníci mesta obdivovali tieto elegantné stroje, ich majitelia si pochutnávali na guláši. Vy si zase budete môcť pochutnať na fotografiách z tejto akcie.

Výstava veteránov pred domom kultúry v Gbeloch

Hoci rekreačná oblasť Adamov ponúka široké možností na letný relax, z Gbelov tam žiadny priamy autobus nechodí. Organizátori podujatia by preto pri budúcich ročníkoch mohli zabezpečiť mimoriadny autobusový spoj premávajúci z centra mesta, popri železničnej stanici až do miesta konania tejto veteránskej akcie.

Adamovské jazerá sú tu aj o rok a naša redakcia bude určite pri tom.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.