NÁVRATY | Slávnostné otvorenie trolejbusovej dopravy v Prahe

PRAHA – V sobotu 15. októbra 2022 bola do skúšobnej prevádzky uvedená nová trolejbusová trať Letňany – Čakovice, ktorú vybudoval pražský dopravca v rámci projektu elektrifikácie autobusovej linky číslo 140. Tá sa po dokončení a plnej prevádzky trolejbusov zmení na linku číslo 58. Uvedený úsek je súčasťou prvej plnohodnotnej trolejbusovej trate postavenej 50 rokov potom, čo bola 15. októbra 1972 definitívne ukončená prevádzka trolejbusov.

Skúšobná prevádzka v úseku Letňany – Čakovice je zatiaľ realizovaná iba cez víkendy trolejbusom Škoda 30 Tr #9506 zapožičaným z Dopravného podniku mesta Hradce Králové. Slávnostné zahájenie novodobej éry prevádzky pražskej trolejbusovej sa konalo vo veľkom štýle a to špeciálnymi jazdami historickými trolejbusmi nie len zo zbierok pražského dopravného podniku. Pri tejto príležitosti sa cez víkend 15. a 16. októbra 2022 bolo možné odviezť vozidlami Tatra T 400/III #431 a Škoda 8 Tr #494 z Múzea mestskej hromadnej dopravy v Střešoviciach, Škoda 9 Tr HT 28 #358 a Škoda 14 Tr 08/6 #311 z Dopravného podniku mesta Pardubice a Škoda 21 Tr ACI #488 ŠKODA-BUS klubu Plzeň, resp. Múzea dopravy v Strašiciach.

Historický trolejbus Tatra T 400/III #431 prestávkuje v autobusovom terminály Letňany

V rámci tejto akcie boli v autobusovom terminály Letňany vystavené aj ďalšie nemenej zaujímavé exponáty. Najväčším magnetom bol nepochybne historický trolejbus Praga TOT #303 (r. v. 1936) zo zbierok Múzea mestskej hromadnej dopravy v Střešoviciach, ktorý 28. augusta 1936 spolu s ďalšími dvoma vozidlami zahájil trolejbusovú dopravu na linke od Vozovne Střešovice k svätému Matejovi a len nedávno prešiel náročnou rekonštrukciou.

Najväčším magnetom bol nepochybne historický trolejbus Praga TOT #303 z roku 1936

Z novších vozidiel sa prezentoval prvý vlastný trolejbus slúžiaci pre výcvikové účely a ako služobné vozidlo Škoda 24 Tr Irisbus #9508 a batériový trolejbus SOR TNS 12. Kĺbová verzia tohto vozidla bude jazdiť práve na linke číslo 58 z Palmovky do Čakovic resp. Miškovic.

SOR TNS 12 a Tatatra T 400 v autobusovom terminály Letňany

Nemožno sa preto vôbec čudovať, že dlho očakávané obnovenie trolejbusovej dopravy prilákalo do metropoly Českej republiky veľké množstvo pamätníkov, zvedavcov i nadšencov dopravy. Už pri generálnej skúške v piatok 14. októbra 2022 sa v okolí autobusového terminálu a stanice metra v Letňanoch pohybovalo množstvo fanúšikov dopravy s fotoaparátmi, či kamerami v ruke, ktorí sa snažili o exkluzívne zábery z tejto nevšednej udalosti. Ako by nie. Veď táto jedinečná akcia sa predsa nekoná každý deň.

Záujmu verejnosti sa tešil aj trolejbus Škoda 21 Tr ACI #488

Slávnostné zahájenie novodobej éry trolejbusovej dopravy sa uskutočnilo o deň neskôr za prítomnosti predstaviteľov dorpavného podniku, vedenia mesta a pamätníkov ukončenia trolejbusovej prevádzky a poslednej jazdy v roku 1972. Na ich tvárach bolo možno badať nie len pocity nostalgie, ale aj slzy šťastia. O návrate trolejbusovej dopravy do pražských ulíc sa totiž hovorilo už niekoľko desaťročí a nikto už pomaly ani nedúfal, že tento sen sa jedného dňa stane aj reálnou skutočnosťou. No kto si počkal, ten sa dočkal.

Výstava trolejbusov v Letňanoch

Keďže o víkendové jazdy historickými trolejbusmi bol zo strany obyvateľov i návštevníkov mesta veľký záujem, cestovné lístky na jednotlivé spoje si bolo potrebné rezervovať vopred prostredníctvom internetovej stránky dopravného podniku. V prípade voľných miest sa síce dali zakúpiť aj priamo na mieste, no spoliehať sa na to veľmi nedalo. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že čo si vopred nezaistíš, to nemáš. Dokumentovanie tejto jedinečnej akcie je jedna vec, no bez samotnej jazdy niektorým z historických vozidiel by to veru nebolo to pravé orechové. Uvedomovali si to aj samotní organizátori, ktorí pre cestujúcich pripravili aj špeciálne pamätné cestovné lístky. nechýbal však ani improvizovaný stánok s predajom suvenírov a publikácií o mestskej hromadnej doprave.

V improvizovanom stánku boli k dispozícií suveníry a knižné publikácie o mestskej hromadnej doprave

A hoci počasie tejto akcií ako na potvoru neprialo, zo strany verejnosti bol o ňu veľký záujem. NIekto sa prišiel odviezť po novej trolejbusovej trati, iný iba dokumentoval netradičnú zbierku historických a moderných vozidiel, ktoré sa v Prahe stretli iba pri tejto slávnostnej príležitosti. Aj keď sa to možno nezdá, každý jeden záber raz bude vzácny.

Núdza o cestujúcich nebola ani v historickom trolejbuse Škoda 14 Tr 08/6 #311

Obnovenie trolejbusovej dopravy v metropole Českej republiky neprinesie iba ekologizáciu verejnej dopravy, ale aj možnosť prezentácie historických vozidiel v uliciach mesta, tak ako je to aj v prípade električiek, či autobusov nasadených na nostalgické i bežné linky.

Za poskytnutie informácií a fotografií z toho podujatia ďakujeme pánovi Jiřímu Tonarovi.

Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.