Návraty: So „Skaličákom“ do Lednice

BŘECLAV, LEDNICE – V sobotu 25. mája 2013 sa naša redakcia aj napriek nepriaznivému počasiu zúčastnila prvého dňa jázd parného vlaku 433.001 „Skaličák“ pri príležitosti Lednického parného leta. Vlak premával v pravidelnom dvojhodinovom intervale a počas jazdy zastavil v staniciach Boří les, Poštorná, Charvátská Nová Ves, Lednice rybníky a Lednice.

Keďže tento vlak premával pod hlavičkou Českých dráh, cestovné lístky ste si mohli zakúpiť v staničnej pokladnici, alebo u sprievodcu vo vlaku. Zatiaľ čo pri nostalgických jazdách na Slovensku cestujúci dostanú napodobeninu dobových kartónových lístkov, pri jazde do Lednice dostanete klasické cestovné lístky.

Počas približne polhodinovej jazdy si cestujúci mohli vychutnať pohľad na krásy okolitej prírody. Škoda len, že v nácestných staniciach nebol čas na fotenie. 🙁 Vo vlaku bol zaradený aj bufetový vozeň, ktorý okrem skromného občerstvenia ponúkal upomienkové predmety so železničnou tematikou.

Interiér bufetového vozňa

Po vystúpení z vlaku v Lednici sa cestujúci mohli vydať na romantickú prechádzku po areáli zámku a jeho priľahlých záhrad v rámci ktorého sa nachádza viacero zaujímavých objektov ako Skleník, Minaret, Janohrad, či Apolónov chrám. Okrem prehliadky zámku sa návštevníci mohli vydať na romantickú plavbu loďou k Minaretu a Janohradu, alebo sa odviesť konským povozom. K dispozícii bol aj predaj suvenírov, či občerstvenie pri vstupe do zámockého areálu.

Pohľad na areál lednického zámku

Aj napriek nepriaznivému počasiu využilo nevšednú jazdu parným vlakom viacero cestujúcich, ktorým počas jazdy nechýbala dobrá nálada. Avšak cestou do Břeclavy sme minuli takmer všetku vodu a tak sa pred posledným odchodom do Lednice museli doplniť jej zásoby. To ale spôsobilo 20-minútové meškanie vlaku.

Posunovanie parnej lokomotívy 433.001 „Skaličák“ v Lednici

Nostalgické vlaky premávajú do Lednice počas víkendov a sviatkov až do konca septembra. Parné vlaky na tejto trati premávajú raz mesačne, v ostatnom čase sa môžete odviesť historickým motorovým vozňom M 131 vyrobeným vo vagónke Tatra-Kopŕivnice. Premávku tohto legendárneho motoráčku sa pokúsime zmapovať ešte počas tohtoročnej veteránskej sezóny.

Text: Patrik Špačinský a Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo
Video: Patrik Špačinský

Video:

Fotogaléria:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.