MYJAVA – Romantická jazda s Albatrosom po myjavskej štreke, jazda Karosou LC 735, občerstvenie i predaj suvenírov. Aj taká bola uplynulá sobota na malebnej železnici v Bielych Karpatoch, ktorá bola slávnostne uvedená do prevádzky 1. septembra 1929.
Je 8 hodín ráno a náš mimoriadny parný osobný vlak na čele s rýchlikovým rušňom 498.104 sa pomaly pohol zo stanice Veselí nad Moravou, aby odviezol cestujúcich po myjavskej štreke až do „koncovej“ stanice Nové Mesto nad Váhom. A zatiaľ čo preplnený vlak zostavený zo služobného vozňa ČSD F 9-2309, salónneho prezidentského vozňa 51 56 89-80 084-2 Salon, reštauračného vozňa WR 51 56 88-41 028-8 a vozňov Bmx Českých dráh uháňal malebnou krajinou, naša redakcia zavítala do reštauračného vozňa, aby si v príjemnom prostredí vychutnala raňajky v štýle rokov minulých. No zatiaľ čo sme si pochutnávali na vynikajúcich párkoch, klobáske, čaji i káve, v susednom vozni už medzitým futbalisti a volejbalisti Spartak Myjava rozdávali podpisy pre svojich fanúšikov.
Prvá možnosť na fotenie sa nám vyskytla už vo Veľkej nad Veličkou kde sme križovali pravidelný osobný vlak číslo 2706.
Oveľa dlhšia prestávka však bola v stanici Myjava, kde nás dobehol aj požiarny vlak na čele s motorovým rušňom T 478.1201 známy aj pod prezývkou Bardotka, alebo Cecaňa.
No zatiaľ čo personál pracoval na zbrojení nášho rušňa, cestujúci sa s autobusom Volvo „Spartak Myjava“ mohli presunúť na neďalekú autobusovú stanicu, odkiaľ je to už len na skok k tamojšiemu vianočnému jarmoku. Návštevníci si tam mohli dopriať občerstvenie, zakúpiť si darčeky pod stromček, alebo si prostredníctvom ukážky zabíjačky na Tomáša zaspomínať na staré dobré zvyky a tradície, ktoré ešte dodržiavali aj naši starí rodičia. K dispozícii bol aj stánok Turistickej informačnej kancelárie s najrôznejšou ponukou propagačných materiálov, publikácií i kalendárov na rok 2015.
Našou ďalšou fotozastávkou spojenou s opätovným zbrojením rušňa bola Stará Turá. Malebná staničná budova sa však ešte stále rekonštruuje, takže návšteva malého železničného múzea sa nekonala.
Kto mal cestovný poriadok ako v malíčku, mohol si mimoriadny vlak narýchlo odfotiť aj v susedných Vaďovciach. No našli sa aj takí, ktorí uprednostnili vlastný automobil, aby s pomocou fotoaparátu, či kamery zachytili náš vlak na najkrajších miestach na trati.
Po príchode do stanice Nové Mesto nad Váhom sa naša súprava otočila na „Čachtická spojke“. No zachytiť obeh súpravy na tejto spojke sa nám žiaľ nepodarilo. Veď nie nadarmo je Albatros najrýchlejším rýchlikovým parným rušňom na Slovensku. 🙂
Počas pobytu v Novom Meste nad Váhom sme si v reštauračnom vozni dopriali menší obed v podobe langoša a domácej palacinky. Cestujúci však mohli využiť čas aj kúpou najrôznejších suvenírov so železničnou tematikou. Aj tento krát boli v ponuke rôzne knihy, pohľadnice, puzzzle, výpravky, kľúčenky, šálky, tričká, i kúpeľné oblátky, ktoré sa dali zakúpiť nie len na stanici, ale aj počas jazdy vlaku.
Ani sme sa nenazdali a prišiel čas návratu do Českej republiky. Tento krát si náš vlak bolo možné nafotiť aj v stanici Vrbovce, kde sme križovali osobný vlak číslo 2773.
Vonku sa už síce stmievalo, no nálade cestujúcich sa to vôbec neprejavilo. Mnohí z nich aj naďalej viedli neformálne rozhovory so svojimi priateľmi či príbuznými, alebo sa pýtali organizátorov na ďalšie jazdy Albatrosu. A kto sa chcel o tejto trati dozvedieť viac, začítal sa do malej publikácie Železnica cez hrebeň Bielych Karpát, ktorá sa nachádzala v každom vozni.
Po návrate do Veselí nad Moravou sa mohlo zdať, že posledná tohtoročná akcia albatros klubu je za nami. No opak bol pravdou. Tretí ročník zimnej jazdy nostalgického vlaku po myjavskej štreke známy aj pod názvom Spartak Myjava totiž so sebou priniesol novinku v podobe jazdy historického autobusu. Dopravné spojenie do Veselí nad Moravou nie je najideálnejšie a preto sa členovia Albatros klubu rozhodli zorganizovať prípoj v podobe nového klubového prírastku – Karosy LC 735, ktorá bola ešte začiatkom tohto leta odstavená na parkovisku pri Lídli na Molecovej ulici v Bratislave. Táto sprievodná akcia sa symbolicky začínala ráno o 06:00 na bratislavskej Hlavnej stanici a z Veselí nad Moravou sa autobus vydal na cestu späť 30 minút po príchode nostalgického vlaku. V autobuse sa viezlo cca 12 cestujúcich, no ako nám povedal predseda klubu Jaroslav Vereš v autobusových akciách chcú pokračovať aj v budúcom roku.Veď nie nadarmo sa hovorí, kde nemôže vlak, môže autobus. 🙂
Z histórie myjavskej trate:
30. marca 1920 bol v Československu prijatý zákon č. 235 zbierky zákonov a noviel o stave nových tratí nákladom štátu, ktorý prikazoval výstavbu nových tratí a traťových spojok o celkovej dĺžke 560 km predovšetkým po „stredoslovenskej magistrále“ vedúcej z Brna po upravenej Vlárskej trati až do Veselí nad Moravou, kde mala začať prvá novostavba cez hrebeň Bielych Karpát do údolia Váhu. Avšak už v roku 1894 sa začalo s prípravou stavby trate Holič – Myjava – Levice na ktorú mala nadväzovať aj prípojná vetva Myjavy do Brezovej pod Bradlom. Táto vetva sa nakoniec dočkala realizácie v roku 1899, avšak nie od Myjavy, ale z Jablonice. Uvažovalo sa aj o predĺžení trate Piešťany – Vrbové do Brezovej pod Bradlom a ďalej na Myjavu. Zákon z roku 1920 nezabúdal ani na západoslovenské miestne železnice, ktorých pôvodné trasovanie a terénne podmienky nabádali k ich vzájomnému prepojeniu. Trať Zohor – Plavecký svätý Mikuláš sa mala predĺžiť až do Jablonice a údolná dráha Jablonica – Brezová pod Bradlom mala pokračovať až do neďalekej Myjavy. S predĺžením trate z Plaveckého Mikuláša do Jablonice sa začalo v 40. rokoch minulého storočia, no táto stavba nikdy nebola dokončená. Hoci nová trať ČSD č. 240 Veselí nad Moravou – Myjava – Nové Mesto nad Váhom bola slávnostne uvedená do prevádzky až 1. septembra 1929 so slávnostným vlakom číslo 1604, prevádzka na nedokončenej trati sa začala už 19. júna 1927 v úseku Veselí nad Moravou – Lipov. Od 8. decembra 1927 jazdili vlaky až po Myjavu. Na tejto trati premávali 3 páry zmiešaných vlakov č. 1644, 1646 a 1648 (späť 16141, 1645 a 1647) a ďalší pár 1642/1643 z Veselí nad Moravou do Velkej nad Veličkou. GVD z roku 1930/1931 už obsahoval 4 páry čisto osobných vlakov (č. 1601 – 1607 z Nového mesta nad Váhom, resp. č. 1602 – 1608 z opačnej strany) a ranný pár vlakov č. 1625/1626 (cez sviatky 1627/1628) z Nového Mesta nad Váhom do Starej Turej. Túto ponuku dopĺňal aj skorý ranný osobný vlak č. 1623 z Myjavy do Veselí nad Moravou. Pre zaujímavosť ešte spomenieme, že najstaršie cestovné poriadky uvádzali ešte zastávku U Jurášov vzdialenej 2 tarifné kilometre od Myjavy k Poradiu z poznámkou „Odo dňa otvorenia“. V praxi však k tomu zrejme nikdy nedošlo, lebo neskoršie cestovné poriadky ju už neuvádzajú.
Jazda s nostalgickým vlakom na Myjavu uzatvorila tohtoročný kalendár akcií Albatros klubu, ktoré sa každoročne tešia veľkému záujmu cestujúcej verejnosti. Aj v budúcom roku môžeme preto očakávať ďalšie nemenej zaujímavé akcie po domácich i zahraničných tratiach. Všetkým členom tohto klubu prajeme pokojné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v roku 2015.
Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Marek Regula
Video: Jozef Dovicin
S Albatrosom-Parný Vlak po Myjavskej štreke 2014
video
http://youtu.be/ZIXLOO0uUoA?list=UUoPW8_KZieJOvMxlD2fZ0rw
Aaaa, toto LC som videl nedavno na autobazare, tak vidim ze uz je v novych rukach, gratulujem ))) Ma naozaj od nova nabehanych len 40 tisic km? To je zaujimave. Ostane v zltej teme?