NÁVRATY | Rozlúčka s prázdninami, alebo historickou Karosou po okolí Lučenca

BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ – Poslednú augustovú sobotu uplynulého roku sme zrealizovali druhý ročník mimoriadnych jázd historickým motorovým vlakom z Lučenca do malebnej obce Kalonda ležiacej v blízkosti maďarských hraníc. A hoci sme príprave na toto podujatie venovali celú svoju energiu a 100% voľného času, nie všetko dopadlo tak ako malo. Ale veď nepredbiehajme.

Po úspešných jazdách mimoriadnym vlakom na trati Lučenec – Kalonda realizovaných v roku 2021 v rámci Lučenského hodovania sme sa rozhodli zopakovať túto akciu aj v ďalšom roku. Našou snahou bolo pri tom potiahnuť historický vlak až do koncovej stanice vo Veľkom Krtíši. No ako sa neskôr ukázalo, naše plány boli oveľa smelšie ako sme pôvodne predpokladali. Problémom pritom nebol stav trate medzi Bušincami a Veľkým Krtíšom, ale prejazd historickej súpravy cez územie maďarskej republiky, ktorý je aj napriek nášmu členstvu v európskej únii veľmi komplikovaný. Neostávalo nám preto nič iné ako vsadiť na atraktívny sprievodný program.

Keďže v roku 2021 boli všetky tri spoje do Kalondy do posledného miesta zaplnené, z preventívnych dôvodov sme do cestovného poriadku pridali jeden pár spojov navyše. Okrem toho sme v rámci prípravy na podujatie rozšírili ponuku suvenírov o nové magnetky, hrnčeky a vaky, komunikovali so samosprávou, miestnymi folkloristami a existujúcimi i novými partnermi. Najväčší zhon bol nepochybne posledný týždeň pred akciou, keď sme dávali do tlače aj cestovné lístky a vlakového sprievodcu. V piatok pred akciou sme čo najúspornejšie pobalili všetky veci a popoludňajším rýchlikom sa presunuli do Zvolena. Len čo sme dorazili do rušňového depa a zvítali sa s našimi priateľmi z KHT Zvolen, vyzdvihli sme si od nášho partnera občerstvenie do vlaku a pustili sa do prípravy vlakovej súpravy. Bolo toho viac než dosť a ráno by sme to určite nestíhali.

Vlakový sprievodca Rozlúčka s prázdninami

Ani sme sa nenazdali a prišiel deň D – sobota 27. augusta 2022. Ešte posledné prípravy a súprava historického vlaku zložená z motorového rušňa 753.109-8 (T 478.3109) „Okuliarnik“, trojice osobných vozňov ČSD 3. triedy s dreveným interiérom a otvorenými nástupnými plošinami na čelách, služobného vozňa „Zetka“ na prepravu bicyklov a motorového vozňa M 131.1053 „Hurvínek“ sa krátko po siedmej hodine pomaly pohla z depa. Keďže ráno bolo príjemné počasie a na oblohe nebolo ani jedného mráčika-obláčika, predpokladali sme, že zo Zvolena s nami pôjde oveľa viac cestujúcich ako v predošlom roku. No realita žiaľ bola trochu iná. A to aj napriek tomu, že pár dní pred akciou sa niektorí ľudia telefonicky informovali o naplnenosti nášho vlaku. Či sme mali túto akciu aj napriek dolaďovaniu programu začať propagovať oveľa skôr, alebo bolo v tento deň veľké množstvo podujatí je už vec názoru. Jeden názor, teda vlastne spiatočný do Kalondy si prosím. 😛 Výpravca zapískal a náš neobyčajný výlet sa mohol začať.

Historický motorový vlak zachytený v stanici Stožok

Na nácestných staniciach k nám pristupovali ďalší cestujúci, ktorí sa rozhodli stráviť poslednú prázdninovú sobotu výletom po okolí Lučenca. Niektorí z nich sa však spoliehali na to, že im v mimoriadnom vlaku budú platiť aj bežné cestovné lístky, zamestnanecké zľavy a výhody. Neznalosť čítania s porozumením, ale nikoho neospravedlňuje. Po príchode do Lučenca nás už na prvom nástupišti čakal detskí folklórny súbor Malinčok a folklórny súbor Jánošík z Fiľakova, ktorí nám spríjemnili cca 25-minútový pobyt v tejto stanici. A kým niektorí ľudia pomaly nastupovali do vlaku, iní sa vybrali do Turistickej a informačnej agentúry KARPATY SLOVAKIA s. r. o., aby si v nej zakúpili nejaké suveníry.

Historický vlak na čele s rušňom 753.109-8 „Okuliarnik“ čaká na odjazd zo Zvolena

Prestávka sa skončila a desať minút pred desiatou hodinou sme sa pomaly pohli do Kalondy. Historická súprava bola pomerne zaplnená a medzi cestujúcimi vládla príjemná atmosféra. Najväčšiu radosť mali nepochybne tí najmenší, ktorí z okna mimoriadneho vlaku nadšene pozorovali okolitú prírodu. Ani sme sa nenazdali a prišli sme do cieľa nášho výletu. Vystúpili sme z vlaku a presunuli sa do neďalekého parku, kde sme v spolupráci s miestnou samosprávou pripravili pre obyvateľov i návštevníkov obce piknikové predpoludnie. K vyššie uvedeným folkloristom, ktorí nám spríjemňovali cestu medzi Lučencom a Kalondou, sa pridal aj ženský súbor Bušince a k dobrej nálade zaiste prispelo aj občerstvenie v podobe limonády, striku, kofoly, piva, ovocia, slaných pagáčikov a iných dobrôt. Kačica na zadunajský spôsob náhodou v ponuke nebola? 😀

Vystúpenie folkloristov v Kalonde

Detskí cestujúci sa do sýtosti vybláznili na trampolíne a najväčší fajnšmekri na gastronómiu si zakúpili nefalšovaný domáci med.

Najväčším magnetom pre deti bola nepochybne trampolína

Kto si chcel nafotiť mimoriadny vlak na netradičnom mieste, mohol sa presunúť k štátnej hranici, kde bola naša súprava niekoľko minút odstavená. Len pozor, aby ste do Lučenca nakoniec nešli peši. 😛

Historický motorový vlak prestávkuje pri štátnej hranici s Maďarskom

Keďže železničnú zastávku v Mikušovciach už v teréne ani nevidno a Železnice Slovenskej republiky sa kvôli jednorazovej akcii do jej obnovy nehrnuli, nadviazali sme spoluprácu so spoločnosťou SAD Lučenec, a. s. a do Kalondy sme súbežne s vlakom vypravili aj Karosu C 734.40. Cestujúci tak za rovnakých tarifných podmienok mohli cestovať historickým vlakom i autobusom. V ponuke bola aj návšteva termálneho kúpaliska Aquapark Novolandia v Rapovciach za zvýhodnené vstupné 5,- € i splavovanie Ipľa na Vodnom diele Kalonda.

Karosa C 734.40 oddychuje v Kalonde

Na rozdiel od predošlého roku sa s historickým vlakom odviezlo aj zopár cykloturistov, ktorí sa rozhodli spraviť malý výlet po okolí železnice. Nie všetkým sa to ale kvôli postupnej zmene počasia aj reálne podarilo.

Nezabudli sme však ani na tých, ktorí si chceli z tejto akcie odniesť domov aj niečo pekné na pamiatku. Okrem širokej ponuky suvenírov v podobe magnetiek, pohľadníc, hrnčekov, puzzle, vystrihovačiek a vakov si cestujúci mohli zakúpiť aj publikáciu Železnice v okolí Lučenca od Riharda Halfara. Vďaka spoločnosti TESCO STORES, a. s. boli v ponuke aj minerálne vody, krabičkové džúsy, napolitánky, chrumky, cukríky a lízanky. Kto si zakúpil niektorý z vyššie uvedených produktov, prispel na aktivity nášho združenia.

Dopĺňanie suvenírov počas hodinovej prestávky v Kalonde

Čerešničkou na torte bola cca 90-minútová okružná fotojazda s Karosou po okolí Lučenca na trase Lučenec – Halič – Gregorova Vieska – Podrečany – Ružiná – Divín – Mýtna – Lovinobaňa – Vidiná – Lučenec. No ako to už pri takýchto akciách neraz býva zvykom, počasie s nami ako na potvoru prestalo spolupracovať a historický autobus mal menšie technické problémy Kto si teda nezobral so sebou pršiplášť, alebo dáždnik a neobrnil sa aspoň malou dávkou trpezlivosti, mal jednoducho smolu.

Pohľad na Haličský zámok

Škrt cez rozpočet nám žiaľ nespravilo iba počasie, ale aj lučenská samospráva, ktorá ako na potvoru posunula termín hodových slávností o týždeň skôr. Nakoľko však Klub historickej techniky Zvolen v čase hodovania organizoval podujatie 150 rokov železničnej trate Zvolen – Vrútky, jazdu historického vlaku s Lučenským hodovaním sme nemali ako zosúladiť. Do poslednej chvíle sme síce verili, že o našu akciu bude aj napriek tomu pomerne veľký záujem, no opak bol pravdou. Obyvatelia i návštevníci Lučenca sa na hodových slávnostiach finančne vyšťavili a jazdu historickými vozidlami z pochopiteľných dôvodov oželeli. Naša ponúkaná kapacita v podobe štyroch párov spojov tak bola oveľa väčšia, ako reálny záujem verejnosti. Čo už. Je to pre nás cenná skúsenosť, z ktorej sa pri plánovaní ďalších podujatí určite poučíme.

Na podujatí sa prezentoval aj historický automobil značky Škoda

A keď sa už deň pomaly chýlil ku koncu a začali sme pociťovať poriadnu únavu, s množstvom fotografií a nezostrihaných videí sme sa plní zážitkov pomaly vracali domov do svojich príbytkov. Veríme, že cestujúcej verejnosti sa táto akcia páčila a že sa s nimi uvidíme aj pri ďalších podujatiach realizovaných pod hlavičkou nášho združenia.

Za realizáciu, propagáciu a spoluprácu na tejto akcii ďakujeme Klubu historickej techniky Zvolen, Železniciam Slovenskej republiky, Železničnému múzeu Slovenskej republiky, ZSSK Cargo, SAD Lučenec, STM-Múzeu dopravy, Ipeľským tehelniam, TESCO STORES SR, a.s., www.výrobasuvenírov.sk, spoločnosti Anwell, Aquaparku Novolandia, Splavuj Ipeľ, Turistickej a informačnej agentúre KARPATY SLOVAKIA s.r.o.,, DFS Malinčok a FS Jánošík z Fiľakova, mestu Lučenec, obciam Mikušovce, Rapovce a Kalonda a mediálnym partnerom VLAKY.NET. Railpage.net, Railtrans.sk, BBFM, Local FM, Rádiu Slovensko, Rádiu Expres, sdetmi.com a Netky.sk.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Lukáš Oliva a Marek Regula
Video: Marek Regula

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.