NÁVRATY | Prvá online jazda na Trenčianskej elektrickej železnici

TRENČIANSKY KRAJ – Zatiaľ čo pred 2 rokmi sme vás o takomto čase už dávno pozývali na obľúbené veľkonočné jazdy úzkorozchodnou električkou do Trenčianskych Teplíc, súčasná pandemická situácia nám takéto niečo ešte stále neumožňuje. Aby ste však nestratili úplný kontakt s električkou, nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica zorganizovala v sobotu 27. marca 2021 svoju historicky prvú online jazdu.

Aj napriek platnému zákazu vychádzania však električka nebola úplne prázdna. Túto netradičnú jazdu si prišli vychutnať predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja a poslanec NRSR Jaroslav Baška, poslanec NRSR, Trenčianskeho samosprávneho kraja a rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik a na spiatočnej ceste sa s električkou odviezla aj primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Farajková Ďurmeková a výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trenčianske Teplice Michaela Fedorová. Motorvodičom bol tentokrát samotný riaditeľ neziskovej organizácie Dušan Nosál.

Online jazda do Trenčianskych Teplíc s partnermi železničky

Počas pobytu električky v Trenčianskych Tepliciach prebehlo žrebovanie facebookovej súťaže o zaujímavé vecné ceny medzi ktorými nechýbala ani nová kniha o Trenčianskych Tepliciach, ako aj publikácia Električkou ku prameňom zdravia, či tričko, hrnček a šiltovka s motívom Trenčianskej elektrickej železnice. Nuž a ako to dopadlo? Tretiu cenu získal Radoslav M. z Trenčína, druhú cenu Martin K. z Novej Dubnice a prvá cena poputuje Jane J.. Všetkým výhercom srdečne blahoželáme.

Spoločná foto TREŽkárov a organizátorov na železničnej stanici v Trenčianskych Tepliciach

Po návrate do Trenčianskej Teplej nasledovala prehliadka električkového depa, v ktorom sa nachádza malé dopravné múzeum. Nuž a ako sa na dobrých hostí patrí, do návštevnej knihy napísali aj krásne venovanie.

Martin Bielik ukazuje pozvaným hosťom expozíciu dopravného múzea

Ako prvú jazdu električkou hodnotia jej partneri a organizátori? “Online jazdou sme sa snažili našim fanúšikom pripomenúť, že električka naďalej funguje a je pripravená na letnú sezónu. Ľudí sme na jej sledovanie motivovali súťažou, jej víťazov sme vyžrebovali v priamom prenose. Správnu odpoveď na našu otázku nám na sociálnej sieti poslalo viac ako 70 ľudí,” priblížil riaditeľ neziskovej organizácie Dušan Nosál. “Je to fajn opäť sa odviesť našou električkou. Veľa ľudí sa ma pýta, kedy bude zase v prevádzke, ale samozrejme vzhľadom k situácii aká je, to nie je možné,” povedala primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Farajková Ďurmeková. “Ďakujem riaditeľovi TREŽ pánovi Nosálovi a jeho kolegom za ich dobrovoľnícku prácu, bez nich by táto jedinečná električka na Slovensku nejazdila. Trenčianska župa jej prevádzku aj v tomto roku podporí sumou 25 000,- €, tak ako to robí posledných 7 rokov,” uviedol predseda kraja Jaroslav Baška.

Spoločné foto pred areálom depa

Budúcnosť budovy železničnej stanice v Trenčianskych Tepliciach:

Mnoho návštevníkov sa neraz pýtalo, prečo sa budova železničnej stanice v Trenčianskych Tepliciach už niekoľko rokov nevyužíva. Hoci je to národná kultúrna pamiatka, namiesto zmysluplného využitia chátra pred očami verejnosti. Vlastníkom budovy však nie je dopravca, ani mesto. Oba subjekty majú o túto budovu veľký záujem. Rokovania so Železnicami Slovenskej republiky o jej dlhodobom prenájme však boli kvôli pandémii Covid-19 pozastavené. Predseda kraja Jaroslav Baška verí, že sa nakoniec predsa len pohnú ľady a Železnice Slovenskej republiky prenajmú budovu samotnému mestu. To by následne na jej rekonštrukciu mohlo využiť aj finančné prostriedky z eurofondov, či z plánu obnovy. “V tejto stanici by sme radi umiestnili nejaké to informačné centrum, respektíve nejakú galériu, po dohode s TREŽkármi nejaké dopravné múzeum, ktoré by bolo rozhodne potrebné, ale aj vôbec také mestské múzeum. Samozrejme aj výstavnú sieň si tu vieme predstaviť. Rozhodne nič komerčné,” doplnila primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Farajková Ďurmeková. Veríme, že sa tento zámer v blízkej budúcnosti podarí zrealizovať do úspešného konca.

Opustená železničná stanica Trenčianske Teplice

Ďalšie jazdy na úzkorozchodnej železnici:

Letná sezóna na Trenčianskej elektrickej železnici začína v sobotu 5. júna a potrvá až do nedele 26. septembra 2021. Pokiaľ to však epidemiologická situácia bude umožňovať, najbližšia jazda električkou by sa mohla uskutočniť ešte do začiatku júna.

Významné ocenenie v oblasti cestovného ruchu:

V marci tohto roku udelila Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčianske Teplice prestížne ocenenie TOP produkt v oblasti cestovného ruchu neziskovej organizácii Trenčianska elektrická železnica. Srdečne gratulujeme.

Podpora Trenčianskej elektrickej železnice:

Chceli by ste aj vy podporiť neziskovú organizáciu Trenčianska elektrická železnica? Namiesto zahraničia, ostaňte v lete na Slovensku. Spravte si výlet do Trenčianskych Teplíc a odvezte sa kúpeľnou električkou Spomienkou na jazdu vám môžu byť nie len vlastné fotografie, ale aj hodnotná kniha, magnetky a iné suveníry s motívom železničky. Máte odložené daňové priznanie a ešte neviete komu darujete 2% z vašich daní? Venujte ich na podporu tejto jedinečnej úzkorozchodnej železnice.

Aktuálne informácie o Trenčianskej elektrickej železnici nájdete aj na našej stránke v sekcii Kluby – TREŽ.

Autor: Jaroslav Filo
Foto a video: Peter Čačko (Impulz.press)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.