Návraty: Prvá májová sobota na nábreží Dunaja v Bratislave priniesla viaceré podujatia

BRATISLAVA – Príchod mesiaca máj sa už v našom hlavnom meste opäť niesol v znamení viacerých podujatí, ktoré už majú svoju tradíciu. K ich hojnej návštevnosti prispelo aj pekné slnečné počasie.

Bratislavský majáles na petržalskom brehu Dunaja je obľúbeným podujatím najmä pre mladšiu generáciu, keďže sa tu dá dobre zabaviť a hrajú tu viaceré kapely. Tento rok to boli napríklad skupina Polemic, český spevák Dan Bárta, Hex a I. M.T. Smile.

Aj vďaka tomuto podujatiu už niekoľko rokov počas majálesu premáva medzi oboma brehmi Dunaja loď, ktorá pripomína zašlú slávu niekdajšieho propeleru. Tento rok cestujúcich bezplatne prepravovali dve lode – Martin a Prešov. Lode premávali v polhodinových intervaloch od 11-tej hodiny až do cca 19:30. Kvôli vysokému záujmu zo strany pasažierov a tým aj dlhšiemu vystupovaniu a nastupovaniu mali však niektoré odchody sklz. Napriek týmto meškaniam bola však plavba od nákupného centra Eurovea na petržalskú stranu k Sadu Janka Kráľa iste spríjemnením dňa ako aj v súčasnej dobe už ojedinelým zážitkom, keďže pravidelná lodná doprava medzi oboma brehmi tohto európskeho veľtoku je už roky zastavená.

Pohľad na Most Apollo z lode Martin

Tento rok pripadol 4. máj, teda aj výročie tragického úmrtia generála Dr. Milana Rastislava Štefánika na sobotu a tak sa v tento deň na námestí nesúcom meno tohto významného slovenského politika, vedca, letca, cestovateľa a generála konala aj pietna spomienka.  Zorganizovala ju Nadácia Milana Rastislava Štefánika.

Po kladení vencov pod Štefánikovu sochu za asistencie zvukov vojenskej hudby a čestnej stráže Ministerstva obrany SR zaznela štátna hymna. Následne moderátor uviedol zhromaždenie krátkou úvahou Štefánikovho priateľa a francúzskeho generála Maurice Janina. Následne vystúpili s príhovormi prof. Dušan Bakoš z Nadácie Milana Rastislava Štefánika, Ing. Miloš Koterec – štátny tajomník MO SR, Ing. Dušan Pekár – starosta mestskej časti Bratislava – Ružinov a pplk. Miroslav Táborský  z Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR. Rečníci vyzdvihli jedinečný prínos M. R. Štefánika v našich dejinách a poukázali na jeho význam a idey aj pre súčasné dianie na Slovensku, v Európe a vo svete.

Pietna spomienka k 94. výročiu tragického úmrtia gen. M. R. Štefánika

Podujatia konaného z príležitosti 94. výročia Štefánikovej tragickej smrti sa okrem iných zúčastnili aj Konzulka Českej republiky v Bratislave JUDr. Viera Jarešová, 1. tajomník Veľvyslanectva Francúzskej republiky v SR Sébastien Potafeu, Radca Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR Dmitrij Kovaľkov a  Zástupca starostky mestskej časti Bratislava – Staré Mesto MUDr. Peter Osuský. Pietnu spomienku ukončila hymnická pieseň Kto za pravdu horí.

Program týchto podujatí bol v prvú májovú sobotu na nábreží Dunaja pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy určite príjemným spestrením. Na svoje si prišli iste všetky vekové kategórie.

Text: Peter Vodička
Foto: Peter Vodička (1 – 14) a Jaroslav Filo (15)

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.