Návraty: Počas Agrokomplexu sme zabezpečili kyvadlovú dopravu s retrobusom Ešelka

NITRA – Výstava historických traktorov, jazdy Nitrianskou poľnou železnicou, či prehliadka expozícií Slovenského poľnohospodárskeho múzea. Aj taký bol 45. ročník najväčšieho poľnohospodárskeho a potravinárskeho veľtrhu na Slovensku, v rámci ktorého sme zabezpečovali mimoriadnu dopravu retrobusom Ešelka z roku 1975.

Počas tohto podujatia je každoročne veľký problém s parkovaním. Rozhodli sme sa preto, že v tomto roku počas víkendu posilníme mestskú dopravu o mimoriadnu linku s historickým autobusom. Pôvodne sme uvažovali nad Karosou ŠL 11 #1310 od Ivana Kukučku. Ten už mal ale na tento dátum s autobusom iné plány a tak sme oslovili Arrivu Nitra, a.s. Tá nám ochotne vyšla v ústrety a na víkendové jazdy nám poskytla o rok staršiu Karosu ŠL 11 Turist s celkovou kapacitou 45 miest.

Pohľad do interiéru historického autobusu

Neoficiálny začiatok týchto jázd bol pred areálom dopravcu na Štúrovej 72, odkiaľ sme sa po naložení našich vecí presunuli na železničnú stanicu. Keďže historický autobus bol už riadne označený trasou a číslom linky, nalepili sme doňho iba plagát s cestovným poriadkom. Na jednotlivých zastávkach na trase už boli cestovné poriadky nalepené za čo touto cestou ďakujene pánovi Vladimírovi Šimkovi z Arrivy Nitra, a.s.

Výjazd z areálu Arrivy Nitra, a.s.

S úderom 10-tej hodiny sme sa vydali na okružné jazdy mestom ako mimoriadna linka H19 spájajúca železničnú stanicu s centrom mesta, výstaviskom a konečnou zastávkou Gorazdova z ktorej sa dá taktiež dostať do areálu Slovenského poľnohospodárskeho múzea. Ako sme však neskôr zistili, návštevníci Agrokomplexu vystupujú už pri hlavnom vstupe na výstavisko a zachádzka na Gorazdovu by nebola potrebná.

Prestávkujeme na Gorazdovej

Obsadenosť retrobusu bola rôzna. Na niektorých kolách sme boli primerane zaplnení, na iných zase takmer prázdni. V niektorých prípadoch to súviselo aj s aktuálnou situáciou na mestských komunikáciach. V sobotu doobeda sme totiž kvôli veľkej kolóne automobilov uviazli v zápche a z Gorazdovej sme odchádzali s niekoľkominútovým meškaním. A to aj napriek tomu, že Zelená vlna RTVS počas celého dňa informovala dopravnej zápche v okolí výstaviska a o možnosti využitia mimoriadnej kyvadlovej dopravy. Okolo obeda sa už ale našťastie dopravná situácia upokojila a my sme jazdili načas.

Po príchode na železničnú stanicu Nitra

Cca 15-minútové jazdy retrobusom boli jednou zo sprievodných akcií najväčšieho poľnohospodárskeho a potravinárskeho veľtrhu. Záujem o ne nebol len zo strany tých skôr narodených, ktorí tento autobus mohli zažiť ešte v pravidelnej premávke, ale aj medzi rodinami s deťmi a mladými ľuďmi, ktorí s úžasom obdivovali precíznu prácu niekdajších konštruktérov národného podniku Karosa Vysoké Mýto. „Preboha to kde ste tento autobus vyhrabali? Takí sme predsa mali aj u nás v podniku. Netušil som, že sa dodnes zachoval,“ prihovoril sa nám s úžasom jeden starší pán. Mnohí obyvatelia i návštevníci mesta si fotili náš autobus a s nadšením nám mávali. „Prišli sme sem z Bratislavy. Môj syn sa chcel odviesť týmto autobusom a tak sme tu. Pre mňa je to spomienka na moje detstvo, ale pre syna je to hotový zážitok. Keď má k týmto veciam vzťah, prečo by som mu nespravila radosť.,“ prezradila nám jedna z návštevníčok mesta.

Najviac cestujúcich z Agrokomplexu nám pristupovalo v popoludňajších hodinách

Ako už býva na našich akciách zvykom, aj tento krát sme pre cestujúcich okrem pamätného lístku pripravili sladkú odmenu v podobe ovocných cukríkov. A kto chcel, mohol si od nás zakúpiť magnetku s motívom retrobusu a prispieť tak na aktivity nášho združenia. „Jeeej máte parádne magnetky, kúpim si rovno 3,“ vravela s nadšením jedna z cestujúcich. „Som rád, že aj Vy mladý sa zaujímate o takéto veci. Dajte mi jednu magnetku, aby som Vás podporil,“ pridal sa pán v strednom veku.

Magnetka s motívom retrobusu

Nemenej rušno bolo aj v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea, kde počas celého dňa premávali mimoriadne vlaky Nitrianskej poľnej železnice s otvorenými vozňami vedené parnými lokomotívami U 25.001 a U 35.901 „Križko“. Stačilo iba nastúpiť do vláčika s platným cestovným lístkom a neopakovateľná jazda areálom výstaviska sa mohla začať. Staničný rozhlas v pravidelných intervaloch informoval nie len o odchodoch vlakov, ale aj histórii železničky a ďalších podujatiach v múzeu. „Teší nás, že ste toto podujatie spestrili o jazdy retrobusom. Budeme radi ak z neho spravíte aj krátku reportáž,“ prihovoril sa nám jeden zo sprievodcov.

Parné vlaky Nitrianskej poľnej železnice v stanici Skanzen čakajú na odchod do stanice Brána a na okružnú jazdu po areáli skanzenu.

Záujem verejnosti bol aj o Traktorparádu na ktorej sa po roku opäť stretli historické traktory z celého Slovenska. O tom, že tieto stroje rozhodne nepatria do starého železa sa bolo možné presvedčiť aj na predvádzacích jazdách po areáli múzea. Raz darmo. aj poprdkávanie starého traktora má svoje čaro. 😀

Výstava historických traktorov v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea

Návštevníci múzea si mohli pozrieť aj historickú poľnohospodársku a leteckú techniku, ukážky tradičného senobrania, Mlyn Cakov, Mlyn Franková, Lisovňu oleja a Rímskokatolícku ľudovú školu. V Konzume si zase bolo možné pochutnať na tradičnej Melte, alebo si zakúpiť niektorý z upomienkových predmetov.

Rímskokatolícka ľudová škola s expozíciou zameranou na históriu školstva

Vráťme sa ale k historickému autobusu. Hoci sme s Ešelkou zastavovali na všetkých zastávkach po trase, nie každý mal o takúto jazdu záujem. Pokiaľ niektorým cestujúcim v mestskej doprave platilo evidenčné cestovné, radšej čakali na zastávke na pravidelný spoj, ktorý uviazol v zápche, ako by mali platiť osobitné cestovné. Ba dokonca boli aj takí cestujúci, ktorí s nami chceli cestovať na čipovú kartu. 😀 Žiaľ, neúspešne. „Choďte do čerta aj s takým autobusom, keď u Vás neplatí ani zľava pre dôchodcov. Nezavadzajte tu, aby mohol prísť normálny autobus,“ sťažoval sa jeden z dôchodcov. „Sa cítite? Pýtať 1,50 € za lístok je podľa Vás normálne?“ pýtal sa neveriacky ďalší pán.

Retrobus z roku 1975 čaká na odchod zo zastávky Výstavisko

Väčšina obyvateľov i návštevníkov mesta však nemala problém si za jazdu autobusovým veteránom zaplatiť a naše jazdy hodnotila pozitívne. „Je to pre nás veľký zážitok. Zbadali sme Vás a tak sme sa prišli odviesť. Viete nám povedať kedy budú ďalšie jazdy?“ spýtala sa jedna rodinka. „Bežná linka nám zdrhla pred nosom. Sme radi, že vďaka Vám stihneme vlak,“ pochvaľovali si ďalší cestujúci. „S týmto autobusom som sa kedysi vozila. Som rada, že som Vás stihla a mohla si zaspomínať na staré dobré časy. Držím Vám palce a nech sa Vám darí,“ povedala staršia pani. „Som milo prekvapený, že sa tento autobus zachoval do dnešných dní. Klobúk dole predtým kto ho zachránil,“ pochvaľoval si mladý otecko. Našli sa aj cestujúci, ktorí sa dopredu informovali na spiatočné odchody, aby sa s nami mohli odviesť aj pri ceste z výstaviska.

Mimoriadna linka H19 v centre Nitry

Nuž a ako túto akciu zhodnotil vodič autobusu Martin Adamík? „Je to dobrý nápad. Fandím Vám, aby ste si na aktivity združenia aj niečo zarobili. Obyvatelia Nitry nie sú veľmi navyknutí, aby si za takéto niečo museli platiť. Ak sa do týchto jázd rozhodnete ísť aj o rok, spoločnými silami urobíme všetko preto, aby sme ich vylepšili.“

„Som veľmi rád, že sa postupne púšťame aj do nových projektov. Verím, že takto získame nie len cenné skúsenosti, ale aj nových partnerov a nadšencov zaujímajúcich sa o históriu dopravy. Ďakujem všetkým, ktorí sa s nami počas uplynulého víkendu prišli odviesť,“ povedal predseda združenia Mgr. Jaroslav Filo.

Karosa ŠL 11 Turist na jazde centrom mesta

Okružné jazdy historickým autobusom sú jednou z ďalších aktivít nášho združenia. Ak ste ich náhodou nestihli, môžeme Vám sľúbiť, že o rok sa ich pokúsime zorganizovať znova. Za propagáciu a realizáciu podujatia ďakujeme Arrive Nitra, a.s., portálu IMHD.sk, výstavisku Agrokomplex, Tlačovej agentúre slovenskej republiky, spravodajskému portálu nitra24, televízií Nitrička, Matinovi Jurčovi z Rádia Regina a Ľubošovi Kasalovi zo Zelenej vlny RTVS.

Test: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Lubomír Nádaždy, Marek Regula a Denis Ondriškovič

Fotogaléria – Mimoriadna linka H19

Fotogaléria – Agrokomplex 2018

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.