NÁVRATY | Piešťanské zlaté stuhy otvorili novú kúpeľnú sezónu

PIEŠŤANY – Prvú júnovú sobotu sa na Slovensku konalo viacero akcií s dopravnou tematikou. Zatiaľ čo dopoludnia sa naša redakcia zúčastnila na Dni otvorených dverí v depe Krasňany, popoludní sme už obdivovali nablýskané veterány na Kúpeľnom ostrove. Veru tak. Ak máte k dispozícii spoľahlivý odvoz, občas sa podarí aj umenie nemožného.

Vonku bolo slnečno a pomerne teplo. Kolegovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu síce predpovedali na popoludnie dážď, no aj majster tesár sa občas utne a namiesto studne postaví šikmú vežu. 😀 Ale nie o tom sme chceli písať. V tomto roku uplynulo už 90 rokov od chvíle, čo sa 16. mája 1932 konala historicky prvá prehliadka CONCOURS D´ELEGANCE v Piešťanoch. Za ten čas sa toho nepochybne veľa zmenilo. No láska k tradíciám a zbieraniu historických vozidiel pretrvala dodnes.

Dobový záber na podujatie Piešťanské zlaté stuhy

Najstaršie a nepochybne aj najvzácnejšie zberateľské kúsky bolo možné obdivovať pri fontáne neďaleko hotela Thermia Palace, alebo na začiatku parku v tesnej blízkosti Kolonádneho mosta. Z najstarších vozidiel môžeme spomenúť Ford T Modell – Tourer „TIN LIZZY“ (1911), Thomas Jeffery Racing (1915), Fiat 509 Torpedo (1925), Ford Model A (1927), Mercedes Benz 680 S (1928), či Škodu 860 (1929).

Historický automobil Ford T Modell – Tourrer „Tin Lizzy“ z roku 1911 sa vyhrieva na slniečku

Každé z týchto vozidiel, či už starších, alebo novších bolo pekne vyleštené a opatrené popisným štítkom. Nie každý z návštevníkov je totiž múdry ako rádio a ovláda všetky vozidlá úplne naspamäť. Zatiaľ čo niektoré veterány sa vyhrievali na slniečku, iné ich majitelia trochu prevetrali po rôznych cestičkách kúpeľného parku. Ej veru, bola že to pastva pre oči. Obyvatelia i návštevníci mesta si rozhodne prišli na svoje. Kto si ale nevzal so sebou náhradnú batériu, alebo sa nedohodol so zamestnancom niektorej gastroprevádzky na nabití tej pôvodnej, totiž riskoval, že večerný program bude fotiť výhradne vlastnými očami – či už dvomi, alebo štyrmi. To podľa toho či má, alebo nemá okuliare. 😀

Pohľad do interiéru historického automobilu Mercedes W 111, 280 SE 3,5 z roku 1970

Nablýskané vozidlá rokov minulých však neobdivovali len rodiny s deťmi, muži, či tí skôr narodení, ale aj mladé a sympatické slečny, ktoré sa fotili pred vystavenou technikou. Či už sa chceli blysnúť pred svojim okolím, alebo to následne posielali svojmu frajerovi, nevedno. Isté je len to, že aj z takýchto fotografií by sa dal vyskladať umelecký kalendár. 😉

Pekná mladá slečna pózuje s Mercedesom Benz 190 SL z roku 1961

Na túto zaujímavú akciu prišli majitelia historických vozidiel nie len zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska a Nemecka. Každý z nich sa chcel pred organizátormi a prítomnou verejnosťou predviesť v čo najlepšom svetle. Ako by nie. Veď pomerne veľká výstavná plocha a príjemné prostredie kúpeľného parku priam nabádali na čo najlepšiu prezentáciu.

Pohľad na Citröen AC 4 z roku 1931

Okrem automobilových veteránov tu bolo možné obdivovať aj historické bicykle a motocykle ako napríklad Premier (1910), FN Sahara (1927), či Bismarck s prevodom z 30-tych rokov minulého storočia. No a ako by to bolo, keby sa na tomto podujatí nedali zakúpiť aj rôzne suveníry s veteránskou tematikou.

Historický motocykel FN Sahara 350cc z roku 1927

Sobotné popoludnie však nebolo len o historických vozidlách. Medzi centrom mesta a kúpeľným ostrovom sa bolo možné v pravidelných intervaloch previesť populárnym Piešťanským expresom, no v ponuke bolo aj tzv. ničnerobenie na lavičke v parku, či pitie svetoznámej vajcovej vody.

Piešťanský expres je pripravený na odchod. Ukončite nástup, turistický vláčik hneď odíde

A komu už hudci vyhrávali v žalúdku a v ústach mal vyprahnuté ako na Sahare, mohol sa posilniť v niektorej z miestnych gastroprevádzok. Či už to bol plnohodnotný obed, dezert, alebo pivo s kofou, ani taká zmrzlina za jednotnú cenu nebola na zahodenie. 😀 No sviečková na smotane bola pre niektorých určite jednoznačným favoritom. Veď napokon posúďte samy.

Sviečková na smotane nie len pre labužníkov

Po krátkom oddychu a načerpaní životodarnej energie sa nadšenci historických vozidiel pomaly presunuli na voľné priestranstvo pred hotelom Thermia Palace, kde sa uskutočnila slávnostná časť zlatých stúh. Nuž a kto iný by ju už len mohol moderovať ak nie dlhoročný moderátor spravodajstva televízie JOJ Janko Mečiar, ktorý sa na tomto podujatí prezentoval s historickým automobilom Chervolet Corvette z roku 1979.

Jedným z moderátorov slávnostného galavečera bol aj obľúbený moderátor spravodajstva TV JOJ Ján Mečiar

Úvodná časť galavečera patrila prezentácií majiteľov historických detských kočíkov a velocipedistov v dobovej rovnošate. Nech sa páči, na scénu.

Prehliadka historických detských kočíkov v dobovom oblečení ich majiteľov

K slávnostnej atmosfére nepochybne prispelo aj vystúpenie folklórneho súboru Slnečnica a kapely Blue Note Jazz, ktoré poriadne navnadilo prítomné publikom. Veď ako sa hovorí, trochu folklóru nikomu neuškodí a čo nás nezabije, to nás posilní.

O dobrú náladu sa postaral aj folklórny súbor Slnečnica

A potom už prišlo na rad to, na čo už všetci netrpezlivo so zatajeným dychom po celý deň čakali. Veľkolepá prezentácia historických vozidiel na točni, ktorú ručne ovládali dvaja organizátori. Zatiaľ čo Janko Mečiar aj so svojim kolegom v slovenskom i nemeckom jazyku so zanietením prezentovali jednotlivé vozidlá, my ostatní sme ich nadšene dokumentovali do najmenších detailov. Všetko čo bolo schopné fotiť, či robiť videá bolo v danej chvíli dobré. Ups, nevadí, že som si zabudol nasadiť film? 😀 Nie, v pohode. Aj s bublinkovou kamerou sa dá spraviť pekné video. 😀

Na točňu nám vchádza historický automobil Thomas Jeffery Racing z roku 1915

Aby toho nebolo na nás naraz príliš veľa a prezentácia veteránov nám bola s ohľadom na naše zdravie dávkovaná postupne, súčasťou programu boli aj oficiálne prestávky s hudobným vystúpením vyššie spomenutej kapely Blue Note Jazz. No nie všetko išlo podľa vopred dohodnutého scenára. Keďže tam hore ho zrejme nedostali, alebo mali iba pracovnú verziu, prezentáciu historickej techniky prerušil dážď. Nelialo síce ako z krhly, no aj napriek tomu bolo dejstvo prerušené a prítomní návštevníci sa utekali schovať do Thermie, kde ich s úsmevom na tvári privítali sympatické hostesky. Len tu i tam niektorí diváci ostali sedieť na svojich miestach a s pršiplášťom v podobe skafandru ako mimozemšťania z úzadia pozorovali celú situáciu a čakali čo sa bude diať. A čo sa dialo? Nič. Troška sme popili, niektorí možno do niečoho zahryzli, dážď zmizol a išlo sa ďalej. A deme dál, a deme dál… 😀 

Na točni sa prezentuje historický automobil Aero Roadster z roku 1931

Hovorí sa, že všetko dobré má svoj koniec. Platí to aj pri veteránskych akciách, ktoré častokrát ubehnú ako voda. Obľúbené zlaté stuhy však nekončia prejazdom posledného vozidla, ale záverečným príhovorom organizátorov a veľkolepým ohňostrojom s dychberúcim hudobným doprovodom.

Záverečný príhovor organizátorov

Nuž a potom už každý išiel tam, kde ho jeho túlavé topánky zavedú. Rodiny s deťmi zaľahli do postele, kúpeľní hostia pokračovali v nočnom živote a majitelia jednotlivých posádok už podľa uváženia. kto mal so sebou manželku, frajerku, či partnerku, doprial si čaro piešťanskej hotelovej izby. A kto nie, ten sa určite nestratil. Aj my sme sa pod rúškom noci pomaly presunuli k nášmu automobilu, aby sme sa vrátili späť do hlavného mesta. Oveľa horšie to mali návštevníci, ktorí na toto podujatie prišli hromadnou dopravou. Ak totiž nechceli riskovať, že pôjdu domov pešibusom, museli v tom najlepšom nenápadne opustiť slávnostné vyvrcholenie tejto veteránskej akcie a presunúť sa na železničnú stanicu. Ukončite prosím nástup a výstup, vlak je pripravený na odchod.

Zdá sa však, že z veteránskymi akciami sa v tomto roku roztrhlo vrece. Už o týždeň neskôr sme totiž pre vás mapovali ďalšie dve veteránske podujatia. Nachystajte si kapitánsku čiapku i záchranné koleso, pôjdeme do prístavu.

ZOZNAM ÚČASTNÍKOV PODĽA OFICIÁLNEJ STRÁNKY ORGANIZÁTORA
MENO ÚČASTNÍKA ŠTÁT VOZIDLO R. V.
Kaspar Tomas D Ford T Modell – Tourer „TIN LIZZY“ 1911
Uher Ivan ml. SK Thomas Jeffery Racing 1915
Gajdoš Vladimír CZ Fiat 509 Torpedo 1925
Drlička Emil SK Ford Model A 1927
Kudela František CZ Mercedes Benz 680 S 1928
Smrečanský Michal SK Škoda 860 1929
Neubeller Martin SK Hispano-Suiza H6C by Kellner 1930
Sedláček Bohumír Ing. CZ Aero Roadster 1931
Koníček Jaroslav CZ Lagonda M 45 1934
Zigo Milan SK ROLLS ROYCE 20/25 1934
Pešák Lubomír CZ M.G. SA 2 Lt Series Tickford 1937
Schwarz Juraj SK Lagonda LG 45 1938
Novák Ivan CZ Rolls Royce Wright 1938
Brežný Marek SK Pontiac Torpedo 1946
Kolář Bivoj CZ Tatra 600 Tatraplán 1947
Hadraba Slavomír CZ Rolls Royce Silver Dawn 1950
Frišták František SK Škoda TUDOR 1102 1950
Doppler František SK M.G. TD 1952
Gellert Hans-Werner DE Jaguar XK 140 1956
Buschan Gerald AT MG A-Twin cam 1959
Eliáš Milan Ing. SK Škoda Felícia 1961
Nemček Roman SK Mercedes Benz 190 SL 1961
Vrbik Juraj SK Mercedes-Benz 190 SL 1961
Šebek Marek SK Ford Thunderbird hardtop 1963
Straka Michal SK Škoda Octavia Super 1963
Okenka Dávid SK Velorex 16/175 1963
Uher Ivan st. SK Chevrolet Corvette C2 1964
Paldan Martin SK Alfa Romeo Giulia Spider 1964
Koštial Ján, JUDr. SK Daimler Mercedes Benz 230 SL 1965
Masárová Elena SK Volkswagen VW 1300 1965
Skovajsa Ján SK Jaguar E Type, Serie I 1966
Ozogán Juraj SK Mercedes Benz 230SL 1966
Porázik Daniel SK Mercedes Benz 230SL Pagoda 1966
Lichtneker Alexander SK Ford Mustang 1967
Bednárik Marian SK Jaguar E Type 1968
Novosad Lukáš SK Jaguar MKII 240 1968
Kolářský Rastislav SK Mercedes W 111, 280 SE 3,5 1970
Žamboch Rastislav SK Mercedes W 111, 280 SE 3,5 1970
Ďuranna Ivan SK Volkswagen 1302 Käfer 1971
Čižmarik – Makohusová Martina SK Rolls – Royce Sallon Silver Shadow 1971
Madro Jozef SK Lincoln Continental 1973
Porázik Juraj SK MG Midget, MK IV 1974
Lörinc Marek SK Porsche 911 S Targa 1977
Liedl Viliam SK Mercury Marquis Brougham 1978
Bunta Ivan SK Fiat X 1/9 1978
Mečiar Ján SK Chervolet Corvette 1979

Autor: Jaroslav Filo
Video: Marián Stanko a Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.