Návraty: Oslavy storočnice košických električiek

V posledný februárový deň si mesto Košice pripomenulo 100 rokov od začiatku prevádzky mestských električiek. Toto významné jubileum oslávil Dopravný podnik historickými jazdami električiek ČKD-Tatra T1 („Žehlička“) #203, ČKD-Tatra T2 (“Ponorka”) #212 a Ringhoffer #104 známa aj pod názvom Cassovia, ktoré v popoludňajších hodinách brázdili ulice mesta. Do prevádzky bola zaradená aj legendárna „trojička“, súprava troch spriahnutých električiek Tatra T3. Táto legenda a zároveň košická špecialita zabezpečovala od roku 1979 viac ako dvadsať rokov dopravu zamestnancov po rýchlodráhe do vtedajších Východoslovenských železiarní. Tá bola vypravená na ranné a popoludňajšie služby vybraných liniek R.

Historické električky jazdili v piatok od 14:00 do 16:00. Mali voľný cestovný poriadok, t.j. jazdili podľa záujmu cestujúcich a tak stačilo sa len postaviť na zastávku plánovanej trasy a čakať na to správne vozidlo. Avšak historické jazdy neboli jediným spestrením týchto slnečných dní.

Oslava pokračovala i cez víkend, kedy boli na Hlavnej ulici pri Immaculate vystavené a pre verejnosť sprístupnené vozidlá T1 #203 z roku 1957, T2 #212 z roku 1960 a Tatra – ČKD T3/V.SU #100 z roku 1970. Naozaj vzácnym kúskom bolo storočné pracovné vozidlo MWG #M3 z roku 1913 s rotačným snehometom, ktorému bol prednedávnom upravený povrchový lak a ktoré je ako jediná nákladná električka v Košiciach prevádzkyschopná.

Zaujímavosťou bola taktiež Tatra T3/V.SU, ktorá má už z výroby iba dvoje dvere, lebo bola pôvodne určená na export do Sovietskeho zväzu a do Košíc bola dodaná ako „náhradná skriňa“ #261/II, ktorá v prevádzke nahradila jej staršiu sestru #261, ktorá paradoxne už pod iným číslom jazdila až do roku 1986. V roku 1990 prešla úpravou, po ktorej slúžila ako výcvikové vozidlo, čím prebrala štafetu po ďalšom staršom vozni, tentokrát typu T2. Do budúcnosti sa s ňou ráta ako s historickým vozidlom, ktorým sa vďaka avízovanej dodávke nových električiek Vario LF2+ môže stať už onedlho. Na Hlavnej ulici však chýbala Cassovia, čo bolo veľkou škodou, pričom minulý rok sa tam objavila v rámci podujatia Cassovia retro, ktoré sa konalo v rámci Dní mesta Košice. Nuž, necháme sa počas tohtoročných Dní mesta Košice prekvapiť.

Nadšenci, ako aj náhodní okoloidúci by určite privítali aj nejaké sprievodné akcie v podobe stánkov so suvenírmi, balónikmi pre najmenších s logom DPMK alebo logom akcie. DPMK pritom sľuboval odborné slovo k jednotlivým električkám aj  prednášku o histórií MHD, toho sa však nikto nedočkal. Víkendová akcia by sa tak na rozdiel od piatkovej dala zhodnotiť vetou „Kto nestihol prísť, o nič neprišiel.“

Ostáva teda veriť, že oslavy 110. výročia budú lepšie organizované a  mediálne propagované. Ak ste náhodou jazdy historickými električkami nestihli, nezúfajte – 1. mája ako tradične určite najmenej jedna z nich vyrazí do ulíc. A v prípade, že vám ten výklad o histórii DPMK veľmi chýbal, odporúčame navštíviť výstavu Storočie s mestskou pouličnou – Príbeh košickej električky, ktorá potrvá až do 20. marca a určite vám chýbajúci výklad vynahradí.

Na záver ešte jedna perlička: v tých dňoch mali všetky košické električky na znak osláv priviazané žlté a modré stužky na prednom zrkadle. Niektoré električky však mali namiesto modrej alebo žltej stužky bielu, ale to je už, ako iste viete, kozmetický detail.

Ešte by sme vás rádi poprosili, aby ste pri niektorých fotografiách v galérii z výstavy ospravedlnili kvalitu, nakoľko Sergej mal počas výstavy k dispozícii len mobil. 🙁

Text: Tomáš Kandera, Martin Žarnovický & Tomáš „Sergej“ Halža

Fotografie: Tomáš Kandera (veľké fotky), Tomáš „Sergej“ Halža (malé fotky)

Sergej↓

Tomáš Kandera↓

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.