Návraty: Októbrové jazdy TREŽ v znamení gulášu a ťahačov kamiónov

74TRENČIANSKY KRAJ – Súťaž vo varení gulášu, vozenie detí na ťahačoch kamiónov a živá hudba v podaní bratov Dobiášovcov. Aj také boli jesenné jazdy električiek, ktoré uplynulú sobotu zorganizovala partia nadšencov z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica.

V areáli depa to už od skorého rána rozvoniavalo gulášom. Päť súťažných tímov sa s chuťou zhostili varenia kotlíkového gulášu. Čerstvé mäso, slanina, klobása, paprika, či korenie. Každý z nich mal ten svoj osvedčený recept na prípravu tejto pochúťky. O niečo neskôr sa k ním pridal aj 6. tím, ktorý sa zaiste držal hesla „poslední budú prvými“ čo sa mu nakoniec aj oplatilo.V jednotlivých tímoch mali prevahu najmä muži, no pomáhali im aj ženy a deti.

10
Pri príprave gulášu pomáhal každý

Komu sa nechcelo čakať na guláš, mohol si skrátiť čas okružnými jazdami ťahačmi kamiónov firmy Comextrans Slovakia z ktorých mali najväčšiu radosť práve deti. „Naše akcie chceme orientovať nie len na koľajovú, ale aj cestnú dopravu“, povedal Dušan Nosál riaditeľ železnice. A oplatilo sa. Záujem verejnosti bol taký veľký, že ťahače jazdili dookola takmer bez prestávky. Pre detských cestujúcich bola navyše pripravená aj sladká odmena v podobe rôznych čokolád a lízaniek.

54
O okružné jazdy na ťahačoch kamiónov bol obrovský záujem

„Pozývame Vás na jesenné jazdy električkou spojené so súťažou vo varení gulášu“. To bol text, ktorý počas dňa rotoval na informačnej tabuli 1. nástupišťa. Prvý odchod električiek do Trenčianskych Teplíc bol už tradične o 13-tej hodine. Pred ich odchodom bol na stanici pre cestujúcich pripravený menší folklórny program. Električky boli celkom slušne zaplnené a na každej zastávke do nich pristupovali ďalší a ďalší cestujúci. Veď kto by nevyužil pekné počasie na prechádzku rozľahlým kúpeľným parkom a nekúpil by si vynikajúce oblátky opečené priamo pred jeho očami.

39
Krátky folklórny program na stanici v Trenčianskej Teplej

V Trenčianskych Tepliciach nás už netrpezlivo čakali ďalší cestujúci, ktorí sa rozhodli spríjemniť deň jazdou električkou spojenou so zaujímavým sprievodným programom.

V areáli depa medzitým finišovali prípravy gulášu. Prvé miesto chcel získať každý, no víťaz mohol byť iba jeden. Porota nakoniec za víťaza určila súťažný tím s číslom 4, ktorý získal celkom 88 bodov. Vyhlasovania výsledkov sa zúčastnil aj starosta obce Ing. Milan Berec, ktorý prítomných návštevníkov pozval aj na filatelistickú výstavu Svätý Ján Pavol II., ktorú môžete na obecnom úrade vzhliadnuť až do 26. októbra.

57
Zasadnutie odbornej poroty

Návštevníkov však bolo nakoniec oveľa viac ako gulášu a preto sa jeden zo súťažných tímov popoludní pustil do varenia ďalšieho kotlíka. „Nabudúce budeme musieť spraviť gulášu oveľa viac“, povedal Martin Bielik jeden z organizátorov.

V električkovom depe bola pripravená stála expozícia cestných i koľajových vozidiel, výstava historických rádioprijímačov a malé občerstvenie v podobe kofoly, piva, kávy, napolitánok a zemiakových lupienkov.

35
Výstava historických rádioprijímačov v električkovom depe

Pre malých návštevníkov boli zase pred areálom depa pripravené kyvadlové jazdy na Detskej miniatúrnej železnici, jazdy na koni a nechýbalo ani obľúbené maľovanie rúk i tváre.

23
Peťo Králik úlohe motorvodiča na Detskej miniatúrnej železnici

O dobrú náladu pre návštevníkov i súťažiacich sa postarala živá hudba v podaní bratov Dobiášovcov, ktorí postupne odspievali tie najznámejšie domáce i svetové hity. A kto mal záujem mohol si od personálu TREŽ na pamiatku zakúpiť magnetky s električkovým motívom.

38
Živá hudba v podaní bratov Dobiášovcov

Najväčší záujem bol však o súbežnú jazdu električiek a ťahačov kamiónov v sprievode polície. Súprava električiek bola taká preplnená, že by sa oplatilo pripojiť ešte jeden vozeň. Natrieskaná električka a nedostatok čerstvého vzduchu sa však na nálade cestujúcich neprejavil. Aj pri tejto akcii bolo popri trati možné vzhliadnuť viacero fotografov, ktorí sa snažili z tejto jazdy spraviť zopár záberov.

66
Preplnená električka počas súbežnej jazdy s ťahačmi kamiónov

Krátka výstava ťahačov kamiónov v Trenčianskych Tepliciach sa uskutočnila na autobusovom stanovišti. Kto mal záujem, mohol sa pri nich odfotiť a kto mal šťastie, mohol si v jednom z nich rezervovať cestu späť. Ak to však nestihol, musel sa poponáhľať na električkový spoj.

69
Malá výstava ťahačov kamiónov v Trenčianskych Tepliciach

Tretia a zároveň posledná jazda električiek sa uskutočnila o 17-tej hodine a ani tento krát nebola núdza o cestujúcich. A kto na akcii ostal až do konca, mohol si pozrieť prepracovaný model historického motorového vozňa rady 850.

87
Model motorového vlaku rady 850 Juraja Ševčíka

Na októbrové jazdy Trenčianskej elektrickej železnice prišlo cca 2 000  návštevníkov pričom viac ako 800 z nich sa viezlo električkou. A preto niet pochýb, že táto akcia sa vydarila.

Na záver Vás chcem ešte pozvať na Mikulášske jazdy električiek, ktoré sa uskutočnia v sobotu 29. novembra aby sa nekryli s ďalšími podujatiami. A keďže o tieto jazdy bude zo strany verejnosti určite veľký záujem, organizátori uvažujú nad pridaním ďalšieho odchodu. Sledujte naše stránky a dozviete sa viac.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Martin Bielik

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.