Navráty: Od svitu do mrku na bratislavskom Klepáči

P1350847BRATISLAVA – Ukážky vojenskej techniky, stanová osada a stretnutie vojsk Wermachtu. Aj taký bol prvý aprílový víkend na bratislavskom Klepáči.

Štvrtého apríla si každoročne pripomíname oslobodenie Bratislavy vojskami Červenej armády spod fašistickej okupácie pri ktorom zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Tento výrazný medzník našej histórie si prvý aprílový víkend pripomenul aj Klub vojenskej histórie Feldgrau, ktorý pripravil pre návštevníkov bratislavského Lesoparku spomienkové podujatie na oslobodenie Bratislavy.

Ten kto 5. a 6. apríla 2014 zavítal do areálu mlyna Klepáč mohol vzhliadnuť malú výstavu vojenskej techniky od nemeckej pušky Karabiner 98 kurz, cez nemeckú útočnú pušku Sturmgewehr 44, československú pušku vzor 24 typ Mauser až po sumky. Nechýbali však ani nemecké helmy radu M35, M40 a M42, plynové masky, stanové základy a ďalšie doplnky. Vojenské správy boli zaznamenané na starom písacom stroji a dobré správy z frontu ste si mohli vypočuť z dodnes funkčného rádia.

Na výstave nechýbal ani starý písací stroj a dobové rádio
Súčasťou výstavy bol aj starý písací stroj a dobové rádio

Na svoje si prišli aj malí návštevníci, ktorí si pod dohľadom členov klubu mohli vyskúšať pušky i plynové masky. A kto sa zdržal dlhšie mohol si pozrieť nástup a bojové povely vojakov, ako aj prípravu kotlíkového gulášu, ktorý rozvoniaval široko-ďaleko.

Pred Kavernou
Kaverna v lesoch na Klepáčom

A hoci hoci bola táto akcia zameraná na obdobie II. svetovej vojny, pri prechádzke lesom nad Klepáčom ste mohli natrafiť na kavernu – podzemný úkryt s dvomi miestnosťami, umiestnenými symetricky po stranách prístupovej chodby postaveným počas I. svetovej vojny ako úkryt pre delostrelcov a muníciu.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo (P4052763 – P40527679) a Peter Vodička (P1350840 – P1350864)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.