Návraty: Nostalgickým vlakom a električkou na Anenskú púť 2013

TRENČIANSKY KRAJ – Posledná júlová nedeľa sa aj tento rok niesla v znamení dopravnej nostalgie. Vďaka Spoločnosti Považskej dráhy Žilina a Trenčianskej elektrickej železnici ste sa mali možnosť odviezť historickým motorovým vlakom na Anenskú púť v Lednických Rovniach a kúpeľnou električkou do Trenčianskych Teplíc. O tom, že sa táto zaujímavá akcia naozaj vydarila, hovorí nasledujúca reportáž.

Naša redakcia dorazila s rýchlikom 601 Váh do Trenčianskej Teplej približne o 07:30. Po vystúpení z vlaku sme sa rýchlo presunuli na nástupište 1, koľaj 1u, kde bola pristavená električková súprava 411.902-0 “Delimonka” + 411.901-2 “Janka” do Trenčianskych Teplíc, kde na ňu čakalo viacero pútnikov. Rannú jazdu do Trenčianskych Teplíc a späť využilo len zopár cestujúcich, vďaka čomu vládla v električke komorná atmosféra. Na diecéznu púť starých rodičov k svätej Anne a Joachimovi chodieva z Trenčianskych Teplíc veľa pútnikov, no tento rok ich vzhľadom na veľké horúčavy bolo pomenej.

Ráno v Trenčianskych Tepliciach

Po návrate do Trenčianskej Teplej bol už na 1. nástupišti pristavený mimoriadny nostalgický vlak do Lednických Rovní v zložení motorový vozeň M 131.1443 + prívesný vozeň Blm + prívesný vozeň 011.902-4 ZSSK. Tento netypický vlak sa postupne začal zapĺňať pútnikmi a železničnými nadšencami, ktorí si nenechali ujsť príležitosť odviezť sa po jednej z mnohých nepoužívaných regionálnych tratí.

Mimoriadny vlak do Lednických Rovní

Päť minút po pol deviatej sme sa pohli zo stanice. Po krátkom zastavení v stanici Nemšová, kde do nášho vlaku pristúpili ďalší cestujúci, sme odbočili na malebnú jednokoľajovú trať pod Vršatcom, ktorá má potenciál múzeálnej a zároveň aj turistickej trate. Počas jazdy sme zastavili na každej stanici a náš vlak sa čoraz viac a viac zapĺňal cestujúcimi. No vďaka trom vozňom vlakovej súpravy bolo dosť miesta pre všetkých. V stanici Pruské sa stálo 5 minút, čo mnohí cestujúci využili na fotenie vlakovej súpravy.

V stanici Pruské

Po príchode na Lednické Rovne a nafotení vlakovej súpravy prišlo na rad netradičné posunovanie. Vlečný vozeň 011.902-4 ZSSK sa odpojil a súprava M 131.1443 + Blm sa pomaly vydala k poslednej staničnej výhybke. Tam sa motorový vozeň odpojil a pokračoval až na koniec trate, odkiaľ po prehodení výhybky prešiel na 2. koľaj. Prívesný vozeň Blm potom vlakový personál ručne dotlačil na koniec trate, kde sa poň vrátil motorový vozeň. Vlaková súprava potom po druhej koľaji prešla na opačný koniec stanice, kde po prehodení výhybky zacúvala k prívesnému vozňu ZSSK.

Netradičný posun vlakovej súpravy

V tom čase už väčšina pútnikov smerovala do priestorov pútnického miesta, barokovej kaplnky z roku 1751 zasvätenej svätej Anne, začala slávnostná pútnická svätá omša. Ľudia smerujúci na púť sa mohli pristaviť pri rôznych stánkoch a zakúpiť si suveníry z duchovnou tematikou, ako aj hračky, „šťastie“ – krabičku s prekvapením, oblečenie, bižutériu, či kúpeľné oblátky.

Zástupy pútnikov Anenskej púte

Úderom desiatej hodiny sa za hudobného doprovodu speváckeho zboru Joachim z farnosti Lednické Rovne začala pútnická svätá omša ktorej celebrantom bol Mons. Ladislav Stromček, generálny vikár a slávnostným kazateľom ThDr. Emil Floriš, PhD., farár z Farnosti Čadca a dekan Dekanátu Čadca. Diecézna púť bola venovaná starým rodičom, no v hojnom počte sa jej zúčastnila aj mladá generácia. A keďže vonku bolo extrémne teplo, organizátori nezabudli ani na občerstvenie pre pútnikov v podobe vody a minerálky.

Kaplnka svätej Anny

O pol jednej popoludní sa mimoriadny vlak vydal na cestu späť do Trenčianskej Teplej. Popri trati bolo viacero železničných nadšencov, ktorí sa snažili zachytiť jazdu nostalgického vlaku. Krátke video od  Petra Ševčíka, jedného z kameramanov, máme na Facebookovej stránke Trať 124 Trenčianska Teplá – Lednické Rovne.

Počas jazdy nostalgickým vlakom si cestujúci mohli zakúpiť rôzne upomienkové predmety ako pohľadnice  s Hurvínkom či magnetky z Trenčianskou elektrickou železnicou, o ktoré bol zo strany cestujúcich veľký záujem. Cestou späť sa však toho predalo menej, lebo ľudia si už pokupovali suveníry na púti.

Cestujúci v prívesnom vozni 011.902-4 ZSSK

Po príchode do Trenčianskej Teplej bol zabezpečený prestup na električku do Trenčianskych Teplíc. Tento krát sa však električková súprava nezaplnila iba pútnikmi, ale aj turistami a miestnymi obyvateľmi, ktorí si počas jazdy mohli zakúpiť magnetky s električkou, alebo zavítať do priestorov električkového depa. Okrem odstavenej električky 411.903-6 “Philadephia” mohli v depe vzhliadnuť aj motorovú drezinku, modelové koľajisko a ďalšie artefakty so železničnou tematikou. Nechýbalo však ani maľovanie na tvár pre deti, či letné osvieženie v podobe kofoly a piva.

Modelové koľajisko

V Trenčianskych Tepliciach mohli cestujúci zájsť na zmrzlinu, vychutnať si 68. ročník najstaršieho stredoeurópskeho festivalu komornej hudby konaný v rámci Hudobného leta, alebo si spraviť menší turistický výlet na Klepáč a Jeleňa.

Pohľad z Jeleňa na Trenčianske Teplice

Trenčianska elektrická železnica popoludní vykonala celkovo 3 jazdy, ktoré využili najmä rodiny s deťmi, no nechýbala ani staršia generácia. Pri druhej jazde do Trenčianskych Teplíc sa električka 411.901-2 “Janka” (známa aj pod prezývkou Cukornička) pokazila a tak poslednú jazdu vykonala iba sólo električka 411.902-0 “Delimonka”.

Nostalgické jazdy vlakom a električkou na tohtoročnú Anenskú púť sú za nami. Ako nám povedal jeden z organizátorov Pavol Jurček, z jazdy nostalgického vlaku na Anenskú púť sa stala tradícia, v ktorej sa bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

Viacero cestujúcich si počas jazdy prialo, aby električka jazdila častejšie ako raz za mesiac. Všetko však závisí od finančných prostriedkov a ochote miestnej samosprávy a miestnych subjektov spolupodieľať sa na prevádzke električky. Pokiaľ ste júlové jazdy električky do Trenčianskych Teplíc nestihli, nezúfajte. Ďalšie jazdy Trenčianskej elektrickej železnice sú plánované na koniec augusta.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo (01 – 51), Pavol Jurček (52 – 59) a Peter Vodička (60 – 75)
Video: www.veterany.eu

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.