Návraty: Nevšedná jazda historickej súpravy metra v Prahe

PRAHA – Dopravný podnik hlavního města Prahy od marca 2011 vypravuje každý mesiac na časť linky „C“ historické metro Ečs. Pokiaľ ste stáli na jednej zo staníc medzi Kačerovom a Nádražím Holešovice a okolo vás prefrčalo na túto dobu nevšedné metro, nemusíte byť smutný. Zachovanou historickou súpravou metra Ečs sa môžete zviesť aj vy a mi vám povieme ako na to.

V júny 2012 sme sa opäť po rokoch konečne chystali na dovolenku do Prahy. Keď sa mi pri hľadaní rôznych zaujímavých ponúk tohto mesta podarilo objaviť na stránke dopravného podniku akciu „Zážitková jízda tunelem pražského metra“, bolo jasné, že kvôli tomuto dovolenku presunieme tak, aby sme v Prahe boli práve počas konania tejto jazdy. Na jazdu si treba dopredu kúpiť na stránke http://www.prahatechnicka.cz/modules/r_prohlidky/index.php?text=DPPM. Pre dospelého cestovné činí 150,- Kč a pre dieťa do 10 rokov je jazda za sprievodu dospelej osoby zadarmo, s tým, že pri naplnení vozidla nemusí mať miesto na sedenie. Jedná sa však o ojedinelí prípad.

Po vystúpení z metra C na Budějovické sme prestúpili na autobus linky 118, ktorý nás odviezol priamo pred vstupnú bránu depa Kačerov. Keďže sme chceli mať čas v rezerve pre dôvod hľadania depa, ktorý sa nám podaril až na 40 minút, nemali sme čo robiť a tak sme sa šli pozrieť po okolí. Podarilo sa nám nájsť historický autobus Karosa Š11. Neskôr sme našli obchod a rozmýšľali, čo budeme ešte robiť. Keď sme sa však kukli na hodinky, zhrozili sme sa. Bolo o 7 minút 10 a my ešte len v obchode. No našťastie sme všetko stihli a tak sme sa tejto zážitkovej jazdy, s ktorou sa vám s informáciami, i zábermi na depo Kačerov či Metra podelíme.

Náhodne objavená ŠL 11

O 10:00 nás pracovníci depa Kačerov pustili do objektu, skontrolovali vopred zakúpené lístky a dali informačné materiáli v podobe plánika obhliadky depa a jazdy metrom. Ako prvé sme si pozreli areál depa, kde sme mali k dispozícií prehliadnuť si za výkladu pracovníkov depa haly, vykladacie koľaje, žeriavy, či rôzne pracovné vlakové stroje, ktoré nám pracovníci opísali. Potom sme sa presunuli do vnútra depa, kde sme sa rozdelili na dve skupiny. Pracovníci nám rozprávali o prevádzke, jednotlivých typoch či rozdieloch medzi sériami metra, ako funguje diferenciál na vláčkoch a potom nám vysvetlili priebeh opráv.

Moderné súpravy M1 v depe Káčerov

Neskôr sme sa presunuli k hale Siemensu. Po prehliadke sme šli explicitne ku metru Ečs. Jedna skupina šla do prvého vozňa, druhá do posledného. To aby si obidve skupiny mohli prezrieť riadenie súpravy.

Pohli sme sa, uvítalo nás hlásenie. O chvíľu na to sme boli v podzemí na stanici Kačerov, kde sme čakali na prejazd bežného metra M1 linky „C“ a potom sme sa vydali na jazdu.

Historická súprava metra Ečs čaká na svoj odchod

Vtipný sprievodca upozornil deti, že môžu cestujúcim na staniciach mávať, ale nie na nich vyplazovať jazyky a vysmievať sa im. Vo vlaku bolo dobové hlásenie staníc, s rôznymi zaujímavosťami medzi ktoré patril napr. výklad o plánovanej podzemnej električke, ktorá sa neskôr zmenila na metro, o českej súprave metra R1, ktoré malo pôvodne premávať v pražskom metre, avšak kvôli politickým dôvodom boli dodané zastarané Sovietské Ečs, ktoré mali väčší tlak na nápravu a tak musel byť upravený aj Nuselský most cez ktoré metro „C“ premáva. Na tomto moste sme aj zastavili a pri prejazde protiidúcej súpravy sme cítili ako sa most kýva. Dostali sme sa až do cieľovej stanice Nádraží Holešovice (vted. Fučíková), kde sme šli na obratisko. Potom sme sa vrátili späť na Kačerov, kde po odstavení mohli deti vyskúšať aké to je sedieť za „volantom“ metra a ako sa šoféruje.

Cestovanie historickou súpravou metra Ečs

Pre tých čo mali histórie dosť tu bola aj novšia prevádzková súprava metra M1, do ktorej ste mohli „vliezť“ tiež a dokonca si na nej aj zavrieť dvere.

Po „odvniknutí“ z metra nás čakali suveníry Ečs od pohľadníc a vystrihovačiek, až k vankúšu a tričkám. Po nákupe sme plný zážitkov, spomienok a dobrej nálady opustili depo Kačerov, ktorú nám pokazilo to, že nám „pred nosom“ ušiel autobus.

Prehliadka depa a jazda metrom sa koná každú tretiu sobotu v mesiaci. Lístok si môžu však objednať maximálne 90 cestujúci. Jazdu určite doporučujem.

Po múzeu MHD v Střešovicích, pravidelnej historickej električkovej linke 91 môžeme Pražákom závidieť aj Jazdu historickým metrom.

A na záver vám dodávam, že ak by ste chceli vyskúšať takýto typ metra, zavítajte do Budapešti kde na linkách červenej linke „M2“ (kelet-nyugati metró) a „M3“ (észak–déli metró) dodnes premávajú takmer zhodné metrá typu Ev s nerozoznateľnými rozdielmi.

Text a foto: Martin Žarnovický

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.