Návraty: Najväčšia výstava vláčikov aj tento rok na Slovensku

NITRA – Každý z nás v detstve aspoň raz videl veľký model železnice a zažil pocit očarenia z minisveta, ktorý si žije vlastným kúzelným životom. Dieťa dokáže celé hodiny obdivovať tento čarovný svet s pocitom, že by už chcelo vyrásť a byť veľkým rušňovodičom, so všetkými povinnosťami a zodpovednosťou dospelým vlastnými. Dospelí sa naopak pristavia a spomínajú na to, aké to bolo túžiť v detstve po métach vtedy nedosiahnuteľných a opäť sa raz aspoň na okamih stanú deťmi. Tieto vzácne chvíle, kedy sa stiera rozdiel medzi detstvom a dospelosťou ste mohli zažiť od 13. do 21. apríla 2013 na najväčšej interaktívnej výstave vláčikov na Slovensku v nákupno-zábavnom centre Mlyny.

Táto nevšedná akcia obsahovala modelové železnice rôznych veľkostí, od tých najmenších (Z v mierke 1:220), až po najväčšie (LGB – záhradná železnica v mierke 1:22,5) na rozlohe cca 800 m2.

Vzhliadnuť ste mohli klasické železničné trate so stanicami, úzkorozchodnú banskú i lesnú železnicu, mestskú električkovú trať, či LEGO mesto s LEGO železnicou.

Na prízemí sa veľkému záujmu tešili rôzne modelové koľajiská. Najväčším záujem však isto budilo prepracované koľajisko horskej železnice s prekrásnymi mostami a tunelmi na ktorom cesty malebnej krajiny brázdil legendárny maďarský autobus Ikarus 260 spolu s nákladným automobilom. Obe vozidlá mali zabudovaný motorček vďaka ktorému mohli byť poháňané elektromagnetom.

Modulové koľajisko na ktorom ste mohli vzhliadnuť aj Ikarus 260

V strede galérie Mlyny sa zase nachádzalo modelové koľajisko, ktoré bolo zaujímavé dvomi koľajovými otačkami. Na tejto trati nachádzajúcej sa neďaleko Balatónu ste mohli vzliadnuť viacero osobných i níkladných vlakov, ako aj typický ráz vidieckej krajiny.

Pohľad na modulové koľajisko nachádzajúce sa v strede nákupného centra

Na prvom poschodí ste pre zmenu mohli vzhliadnuť vitrínu so zaujímavými modelmi historických i súčasných železníčných i cestných vozidiel medzi ktorými nehýbal ani model legendárneho autobus Škoda 706 RTO LUX.

Vitrína s modelmi železničných i cestných vozidiel

Na tomto poschodí však nechýbal ani model mestského koľajiska po ktorom premávali historické i moderné električky, ako aj Ikarus 260. Nachádzali sa tu aj panely približujúce históriu Nitrianskej poľnej železnice a veľké koľajisko záhradnej železnice s nákladným vozňom vo farbách Nesquiku.

Koľajisko záhradnej železnice

Posledné poschodie patrilo modulovej železnici s ktorou sa prezentovali železniční modelári z Bojníc. Premávali tu rôzne rýchliky, osobné i nákladné vlaky ťahané parnou i motorovou trakciou. Návštevníkov tu zaiste upútalo prepracované železničné depo, ako aj okolitý krajina a rôzne cestné vozidlá stojace popri trati.

Rýchlik na čele s Okuliarnikom vychádza z tunela

V zadnej časti toho poschodia sa zase nachádzala už spomenutá LEGO železnica. Nechýbalo však ani modulové koľajisko úzkorozchodnej železnice pri Balatóne od maďarských železničných modelárov z klubu Láva.

Modulové koľajisko od železničných modelárov z maďarského klubu Láva

Výstava bola verejnosti prístupná denne od 10-tej do 18-tej hodiny a každý deň sa tešila veľkému záujmu verejnosti, ktorí aj pol hodiny postávali pri jednom koľajisku a vychutnávali si jazdu železničky. Nákupno-zábavné centrum Mlyny tak rozhodne nemalo núdzu o zákazníkov.

Zatiaľ čo 20. a 21. apríla Nitra lákala návštevníkov výstavou vláčikov, v Bratislave sa konal 10. ročník obľúbených dní otvorených dverí samosprávy hlavného mesta. Ale to už je na inú reportáž, ktorú Vám v najbližších dňoch prinesieme.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.