Návraty: Na tohtoročnej Bratislave pre všetkých sa opäť prezentovali aj historické vozidlá

BRATISLAVA – Mestská knižnica, zoologická záhrada, múzea a galéria mesta,výtvarné súťaže Bratislava objektívom detí a mládeže, tematické prehliadky v centre mesta, či vyhliadkové jazdy historických vozidiel. Aj taký bol uplynulý víkend v hlavnom meste, ktorým sa otvorila tohtoročná turistická sezóna. Bratislava otvorila svoje brány dokorán a naša redakcia bola samozrejme pri tom.

Odpečatenie Michalskej brány a deň otvorených dverí u primátora:

Všetko to začalo v sobotu dopoludnia kedy sa pár minút po desiatej hodine symbolicky odpečatila Michalská brána. Primátor mesta, MilanFtáčnik vo svojom krátkom príhovore poukázal na historické súvislosti a tradície mesta  a všetkých srdečne pozval do mesta Bratislava. Po tom sa „vo vojenskom sprievode“ pobral späť k Primaciálnemu palácu, kde zapózoval pred objektívmi fotoaparátov a urobil krátky rozhovor pre Televíziu Bratislava. Potom nás slávnostne pozval na prehliadku jeho kancelárie, kde nám okrem podpisovania kariet predstavil aj maketu nízkopodlažnej električky, aká by mala koncom mája premávať v meste v rámci prezentácie tohto vozidla. Ako poznamenal, bol by veľmi rád keby po meste takéto vozidlá jazdili, otázkou však je, odkiaľ na ne zobrať financie. A zatiaľ čo primátor mesta počas celého dňa reagoval na podnety obyvateľov, my sme sa presunuli pred historickú budovu Slovenského Národného divadla, kde bola zriadená improvizovaná zastávka historickej električky.

Vyhliadkové jazdy historických vozidiel a tematické prehliadky centra mesta:

V rámci dní Bratislavy môžete v uliciach mesta každoročne stretnúť aj historické vozidlá bratislavského dopravného podniku, ktoré každoročne premávajú prevažne v centre mesta a patria k najobľúbenejším atrakciám tohto podujatia.

Vzhľadom na rekonštrukciu električkového tunela premávali historické električky v 15-minútovom intervale po trase Národné divadlo (improvizovaná zastávka pred historickou budovou divadla) – Mostová – Námestie Ľudovíta Štúra – nábrežie – Šafárikovo námestie – Štúrova – Námestie SNP – Hurbanovo námestie – Obchodná – Radlinského – Floriánske námestie – Vazovova – Krížna – Americké námestie – Špitálska – Kamenné námestie – Jesenského – Národné divadlo.

V uliciach mesta ste tak mohli vzhliadnuť historické električky DPMB ≠38 + SGP ≠135 (po oba dni), ČKD TATRA T2 ≠215 (v sobotu) a BMEŽ ≠31 (v nedeľu). Električky počas celého dňa praskali vo švíkoch a ich vyhliadkové jazdy využil naozaj každý. Najväčší záujem bol nepochybne o dvojnápravové električky, najmä o električku ≠31, ktorá sa na tomto podujatí objavila už po druhý krát.

V električke panovala príjemná atmosféra. Mladí ľudia si ju s úžasom fotografovali, tí starší si v nej zaspomínali na časy kedy boli tieto vozidlá ešte v bežnej premávke. „Ja si pamätám ako sa z týchto vozidiel vyskakovalo za jazdy„, povedal jeden starší pán počas jazdy jednému zo sprievodcov. „My sme sa takýmito električkami pravidelne vozili do školy. Najpopulárnejší bol spoj z Dynamitky o 07:20, ktorú využívali Račania a obyvatelia priľahlých ulíc ako študentský spoj. S ním boli v škole presne o ôsmej„, zaspomínal si starší manželský pár. „Ja si ešte pamätám  aj na staré dvojstováky„, dodal ich starý známy a so záujmom sa pýtal na riadenie vozidla. „Neťahajte mi tie remene, to je zvonček“, upozorňovala sprievodkyňa Betka cestujúcich a zvedavým návštevníkom ochotne odpovedala na históriu týchto električiek. „V týchto električkách sa lístky neštikali, ale boli v nich sprievodcovia, ktorí ich predávali.“ Pre sobotný Rádiožurnál Slovenského rozhlasu ešte uviedla, že v takýchto električkách sa smerovkuje pomocou rúk sprievodcov. Sprievodca Martin zase dodal, že električková trať na Obchodnej ulici nie je pôvodná, lebo v minulosti tadiaľ jazdili trolejbusy.

Posledné dva odchody boli dojazdové, čo znamená, že zo zastávky Floriánske námestie pokračovali po trase linky číslo 7 k Železničnej stanici Vinohrady. Zaujímavosťou je, že tridsaťjednotka si v nedeľu neoficiálne vyskúšala aj študentský spoj linky 7, keď pri dojazde k vozovni Krasňany na Račianskom mýte pobrala množstvo študentov bývajúcich na internáte Mladá Garda. Sprievodcovia dokonca museli pomôcť s vykladaním batožiny.

Pred Národným divadlom bol zabezpečený prestup na historické autobusy Škoda 706 RTO ≠236 a Karosa ŠM 11 ≠3350, ktoré premávali v 30-minútovom intervale. Ich trasa viedla od nákupného centra Eurovea okolo novej budovy SND cez nábrežie, Nový most, PKO, Lafrancony, Slávičie údolie, ZOO, Patrónku a Lamačskú cestu až k Vojenskej nemocnici. V smere k Eurovea autobusy zabočili k Námestiu Ľudovíta Štúra a cez Mostovú, Jesenského a Štúrovu ulicu pokračovali na Šafárikovo námestie a ďalej do Eurovea. Na zachádzkovej trase zastavili na Námestí Ľudovíta Štúra oproti zastávke električiek a Jesenského ulici (zastávka linky číslo 9), čím umožnili prestup na historickú električku. Prestup z električky na autobus bol v smere k Vojenskej nemocnici zabezpečený na Námestí Ľudovíta Štúra, kde autobus zastavil na zastávke na nábreží.

Historický trolejbus Škoda 9 Tr HT ≠152 jazdil v hodinových intervaloch po trase Autobusová stanica Mlynské nivy, Ulica 29. augusta, Kollárovo námestie, Hodžovo námestie, Palisády, Červený kríž, Búdková. Hoci trolejbus premáva po tejto trase už niekoľko rokov, vždy si nájde množstvo priaznivcov.

Bratislava pre všetkých však patrila aj k zaujímavým prehliadkam centra mesta so sprievodcami z BKIS. Na rozdiel od minulých rokov sa však tento rok obmedzil len na pešie tematické prehliadky centra, lebo historické električky jazdili bez výkladu.

Počas víkendu sa uskutočnilo niekoľko zaujímavých prehliadok zameraných na život v stredovekej Bratislave. My sme sa zúčastnili nedeľnej prehliadky pod názvom Povedali o Bratislave… Počas 90-tich minút sme sa pristavili pri budovách Starej radnice, Jezuitskom kostole a kostole Františkánov, na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí, či pri bývalej Rybárskej bráne. Škoda len, že vonku bolo sychravo.

Prehliadka Pisztoryho paláca a kancelárie starostky Starého mesta:

Do tradičného víkendu otvorených dverí samosprávy hlavného mesta sa po prvý krát zapojila aj mestská časť Staré mesto. Tá v sobotu sprístupnila nie len kanceláriu starostky, ale aj Pisztoryho palác, ktorý bol za socializmu známy ako Leninovo múzeum. Dve Leninove sochy sa v ňom dokonca nachádzajú do dnešných dní. Okrem toho sa v ňom nachádza aj niekdajšie kino a premietacia miestnosť, v ktorej sa doslova zastavil čas. Môžete tu nájsť nie len starú premietačku, ale aj staré kotučáky, gramofónové platne, či rozhlas po drôte.

V rámci Dní Bratislavy ste mohli využiť aj ďalšie zaujímavé atrakcie ako vyhliadkové plavby loďou po Dunaji a vláčikom Prešporáčikom, či nedeľné bezplatné člnkovanie na IV. rybníku a jazdy lanovky z Koliby na Železnú studničku. Na Partizánskej lúke bol v nedeľu od 17:00 koncert modranskej country skupiny Bukasový masív a napriek dažďu sa podarilo zapáliť aj vatru. Plánovaný nočný výlet „Večerné nálady Malých Karpát – nočný pochod“ sa však v dôsledku upršaného počasia nekonal.

Turistická sezóna v hlavnom meste je teda otvorená a my sa už teraz tešíme na ďalšie jazdy historických vozidiel.

Text a foto: Jaroslav Filo a Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.