Návraty: Na prednášku o Viedenskej elektrickej železnici prišlo množstvo ľudí

BRATISLAVA – V stredu 13. júla 2011 sa v priestoroch maďarského inštitútu ukutočnila zaujímavá prednáška o Viedenskej elektrickej železnici, ktorú zorganizoval Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy. Prednáška bola rozdelená do troch častí: predstavenie projektu záchrany lokomotívy Eg 6, informácie o lokomotíve Eg 6 a jej význame pre Bratislavu a informácie z histórie viedenskej električky.

Záchrana lokomotívy Eg 6 je rozdelená na 4 etapy:
– rok 2011: odkúpenie, prevezenie do Bratislavy na Rendez a jej konzervácia a zapísanie do zoznamu národných technických pamiatok
– roky 2012 – 2013: rekonštrukcia do vystavovateľného stavu – odstránenie moderných prvkov, obnova pôvodného náteru…
– rok 2014: 100. výročie Viedenskej elektrickej železnice
– roky 2014 – 2015: rekonštrukcia do prevádzkyschopného stavu

V súčasnosti sa robí zbierka na odkúpenie a prevoz lokomotívy do Bratislavy. Po rekonštrukcii by mala byť z Rendezu prevezená do Múzea dopravy, kde bude zriadený aj informačný panel o histórií viedenskej električky. Ako nám povedal Peter Maraky z múzea dopravy, múzeum je pripravené spolupodielať sa na tomto projekte.

Nuž a kde bude novozrekonštruovaná Eg 6 jazdiť? Ako hovoril jeden z členov klubu, lokomotíva je stavaná na železničnom, t.j. 1435 mm rozchode, no napäťovú sústavu má električkovú – 550 V. Bola by škoda zasahovať do napäťovej sústavy, aj keď to na druhej strane v budúcnosti nie je vylúčené. Predpokladá sa však, že včase dokončenia Eg 6 by už mohla byť hotová aj električková trať do Petržalky na duálnom rozchode a práve táto lokomotíva by ju mohla slávnostne otvoriť.

Počas prednášky bola na stolku aj malá pokladnička do ktorej mohli záujemcovia dobrovoľným príspevkom prispieť na záchranu lokomotívy. Pri kasičke sa nachádzali aj letáčiky o verejnej zbierke na záchranu Eg 6. Prezentáciu dotvárali aj archívne fotografie zo súkromných zbierok pamätníkov električky.

Na konci prednášky sme sa organizátorov opýtali aj na zachované železničné návestidlo nachádzajúce sa na Kapitulských poliach…  To vzniklo pravdepodobne počas nemeckej prestavby v roku 1941. Avšak nakoľko farby semefáru sú z plastu, museli tam byť osadené neskôr.

Ak vás prednáška o Viedenskej električke zaujala a chceli by ste aj vy podporiť jej záchranu, prispieť môžete ľubovoľnou sumou na číslo účtu 06 35 50 56 94/0900. Variabilný symbol je 1914. A pokiaľ ste túto prednášku nestihli neusíte byť sklamyný. Organizátori prislúbili, že takýchto prednášok zorganizujú viac.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.