Návraty: Jedinečný Légiovlak prvýkrát na Slovensku

PC041810BRATISLAVA – Množstvo dobových dokumentov i artefaktov a posádka vlaku v dobových uniformách s odborným výkladom pod dohľadom predka – legionára. Aj taká bola unikátna výstava „Legiovlak 2015“, ktorá sa konala od 25. novembra do 4. decembra 2015 v priestoroch STM-Múzea dopravy.

Odborná i laická verejnosť všetkých vekových kategórií, pamätníci a ich potomkovia, ale aj deti a mládež. Tí všetci si nenechali ujsť jedinečnú príležitosť vzhliadnuť 104 metrov dlhý Legiovlak zostavený z 11-tich zrekonštruovaných vagónov prezentujúcich životné podmienky, bojové činnosti a zvyky československých legionárov. Počas dvoch týždňov bolo na prvom peróne možné vidieť vozeň poľnej pošty, pojazdnú kasáreň na ubytovanie vojska „Teplušku“, zdravotný, štábny, obrnený, krajčírsky, predajný i ubytovací vozeň a na jednom z dvoch plošinových vozňov nechýbal ani obrnený automobil Austin.

PC041781
Obrnený automobil Austin na jednom z dvoch plošinových vozňov

Exteriér dielenského vozňa, ktorý sa do súpravy zaradil vďaka Nadácii Milana Rastislava Štefánika a Klubu historickej techniky Zvolen, predstavoval verejnú rekonštrukciu historického vozňa z roku 1906 v ktorom bolo možné nájsť stopy po guľkách pripomínajúce udalostí 1. svetovej vojny.

PC041807
V interiéri dielenského vozňa z roku 1906

V čase našej návštevy bolo v Múzeu dopravy veľko množstvo návštevníkov, ktorí si prišli pozrieť túto unikátnu výstavu. No zatiaľ čo príslušníci staršej generácie spomínali na roky minulého, mladšia generácia s úžasom obdivovala vtedajšiu vojenskú, či zdravotnícku techniku. Na jednotlivých paneloch sa návštevníci mohli postupne oboznámiť nie len s udalosťami prvej svetovej vojny, ale aj s československými legionármi a významnými osobnosťami stojacimi pri zrode prvej Československej republiky medzi ktorými nechýbali ani Milan Rastislav Štefánik, či Tomaš Garrigue Masaryk.

PC041752
Interiér zdravotného vozňa

Veľkým lákadlom boli aj rôzne historické dokumenty, mapy, či pohľadnice. Nechýbal však ani predaj kníh, časopisov, tričiek, pohľadníc a iných upomienkových predmetov. A kto chcel, mohol sa od prítomných legionárov dozvedieť viac o živote svojich predkov bojujúcich po boku československých légii.

PC041743
Zopár artefaktov zdravotného vozňa

V posledný deň tejto jedinečnej výstavy zavítalo do Múzea dopravy 5 500 návštevníkov a Legiovlak si celkovo pozrelo až 60 000 ľudí. „Prepáčte, viem že už pomaly zatvárate, ale nemohla by som si ešte rýchlo pozrieť ten Legiovlak? Skôr som to žiaľ nestíhala a zajtra tu už nebude,“ spýtala sa pani v strednom veku po vstupe do múzea. Nuž a ako hodnotia tento projekt samotní návštevníci? „Nádherná výstava, som milo prekvapená koľko artefaktov sa podarilo zhromaždiť do tohto jedinečného projektu,“ zhodnotila jedna z návštevníčok. „Som veľmi rád, že som sa takto mohol dozvedieť viac o vojnových udalostiach. Verím, že sa s týmto vlakom na Slovensko ešte vrátite,“ doplnil ďalší z návštevníkov.

Za zorganizovanie tejto jedinečnej výstavy ďakujeme STM – Múzeum dopravy Bratislava, Československé obci legionářské, Ministerstvu obrany SR, Ministerstvu vnútra SR, Nadačnému fondu Legie 100, Nadáciii Milana Rastislava Štefánika Bratislava, Klubu historickej techniky Zvolen, Železniciam Slovenskej republiky a Múzejno-dokumentačnému centru ŽSR.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.