NÁVRATY | Historické električky otvorili letnú sezónu vo Vysokých Tatrách

VYSOKÉ TATRY – V sobotu 17. júna 2023 usporiadal Veterán klub železníc Poprad v spolupráci s OOCR Región Vysoké Tatry slávnostné otvorenie tohtoročnej letnej turistickej sezóny. Súčasťou programu boli jazdy historických električiek a slávnostný program v Tatranskej Lomnici.

Toto zaujímavé podujatie sa začínalo už o ôsmej hodine ráno, kedy bola zo železničnej stanice Poprad-Tatry vypravená historická električka EMU 89.0009 „Trojča“ s červenými plastovými sedadlami a veľkými sťahovacími oknami cez Starý Smokovec do Tatranskej Lomnice. Aj napriek ponúkanej kapacite však zo strany verejnosti o túto jazdu nebol veľký záujem. Do istej miery to mohla spôsobiť aj výška cestovného, ktorá bola niekoľkonásobne vyššia oproti pravidelným spojom národného dopravcu. No tí, čo sa touto električkou odviezli, si zaiste vychutnali jazdu do sýtosti. A kto chcel, mohol si vo výhybni Veľký Slávkov spraviť fotky s historickou súpravou.

Dobré ráno. Kontrola cestovných lístkov

Keďže cez ostatné zastávky sme prefrčali bez zastavenia, do Starého Smokovca sme prišli s niekoľkominútovým náskokom. Zatiaľ čo sa historická električka presunula na prvé nástupište, cestujúca verejnosť mohla využiť čas na nákup suvenírov v neďalekej predajni, či na prehliadku modelov historických tatranských dopravných prostriedkov. Komu sa nechcelo pokračovať v jazde ďalej, mohol sa pešo, alebo pozemnou lanovkou vybrať na Hrebienok a ďalej k Studenovodským vodopádom a vysokohorským chatám, ktoré majú stále svoje čaro.

Spoločné foto starej a novej električky v Starom Smokovci
Výstava modelov tatranskej dopravy v priestoroch staničnej budovy v Starom Smokovci

Sedem minút pred deviatou hodinou sme pokračovali v jazde do turistického centra Tatranská Lomnica. Aj keď naša súprava nebola úplne preplnená, cestovalo v nej oveľa viac cestujúcich.

Aby premávka pravidelných spojov nebola obmedzená, po príchode do cieľovej stanice sa električka odposunovala až takmer na koniec slepej koľaje.

Odpočívame v Tatranskej Lomnici

Cca polhodinu po odchode Trojčaťa bola z Popradu vypravená aj historická električka EMU 26.001 „Kométa“ z roku 1913 s prívesným vozňom T.E.V.D. #16 z roku 1911. Aj napriek tomu, že v nej bolo cestovné ešte o 2,- € vyššie, záujem verejnosti bol podstatné vyšší. Už je to raz tak. Čím staršie, tým lákavejšie.

Obľúbená Kométa sa blíži do Tatranskej Lomnice

Po príchode do Tatranskej Lomnice a vystúpení cestujúcich sa uskutočnilo slávnostné vypravenie novej turistickej sezóny. Sprievodcovia zapískali a miestny folklórny súbor predviedol svoje spevácke a tanečné umenie. K dobrej nálade prispelo aj spevácke vystúpenie Dominiky Goreckej.

Slávnostné vypravenie letnej turistickej sezóny
Vystúpenie miestneho folklórneho súboru

A potom už nasledovali oficiálne príhovory predsedu veterán klubu Jaroslava Sabaku, Jaroslava Vanču a predstaviteľov oblastnej organizácie cestovného ruchu a mesta Vysoké Tatry.

Jaroslav Vančo sa prihovára návštevníkom


Záver oficiálnej časti patril slávnostnému krstu nového loga združenia „Kométovicou“ a pieskom, ktoré im vyrobila firma Locomotif.

Slávnostný krst nového loga

V stánku tejto spoločnosti si bolo možné zakúpiť tričká, hrnčeky a pohľadnice s motívmi historických a moderných vlakov, ktoré však už na prvý pohľad veľmi nezaujali. Okrem fádneho motívu k tomu určite prispela aj vysoká cena – 24,- € za jedno tričko. O čosi lákavejšie už na tom boli výpravky.

V stánku firmy Locomotif si bolo možné zakúpiť aj tričká a výpravky

Prvý a tretí spoj do Starého Smokovca vykonala historická električka „Kométa“, v ktorej cestujúci okrem tatranského čaju „Kométovica“ rôznych druhov dostali aj malé občerstvenie v podobe obložených chlebíčkov.

Staručká Kométa čaká na odchod do Starého Smokovca

Hoci sme ich mali možnosť ochutnať tiež, šťastie na poludňajšie občerstvenie sme veru nemali. V jednom z podnikov v areáli stanice sme si totiž zakúpili Langoš, ktorý nám chutil ako gumáky vyprážané na motorovom oleji. Čo už. Aspoň, že zákusok v miestnej cukrárni bol na jednotku s hviezdičkou.

Komu sa nechcelo odviezť historickou a modernou električkou, mohol využiť čas prehliadkou Tatranskej Lomnice, prechádzkou po kúpeľnom parku, alebo si kúpiť niečo zo širokej ponuky suvenírov.

Prípadní záujemcovia sa mohli prejsť po Náučnom chodníku ochrany prírody a krajiny

Vzhliadnuť tu bolo možné aj trojicu automobilových veteránov, s ktorými je za poplatok možné absolvovať okružnú jazdu do Starého Smokovca a späť.

Aj s týmto veteránom je možné absolvovať okružnú jazdu po Vysokých Tatrách. Stačí si len zaplatiť

Dopravní nadšenci zaiste navštívili aj budovu údolnej stanice kabínkovej lanovky do Tatranskej Lomnice (22. 12. 1937 – 12. 04. 2005). Aj napriek tomu, že je uvádzaná v navigačných zariadeniach a vedie popri nej aj oficiálna turistická trasa, nachádza sa v značne zúboženom stave. Okrem fanúšikov dopravy ju totiž v minulosti navštívili aj rôzni asociáli a milovníci Urbexu. Nakoľko však v predošlých rokoch došlo k likvidácií jej podpier, uvedenie do prevádzkového stavu je už žiaľ nereálne. Rekonštrukcia objektu je taktiež v nedohľadne a nikto nevie čo s ním bude ďalej.

Smutný pohľad do údolnej stanice kabínkovej lanovky 😥

Najrýchlejšie spojenie do Popradu počas celého dňa zabezpečoval motorový vozeň rady 812, ktorý po novom obojsmerne nezastavuje v staniciach Poprad-Spišská SobotaMatejovce pri Poprade.

Do Tatranskej Lomnice bolo možné pricestovať nie len historickými a modernými električkami, ale aj motorovým vozňom rady 812

Druhý a štvrtý spoj do Starého Smokovca zabezpečila kapacitná historická električka „Trojča“, pričom posledný spoj rovnako ako v prípade „Kométy“ pokračoval až do Popradu.

Mimoriadny elektrický osobný vlak do Starého Smokovca je pripravený na odchod

Počas jazdy „Trojčaťom“ si bolo možné zakúpiť suveníry v podobe pohľadníc, magnetiek a ďalších produktov. A keďže vo výhybni Veľký Slávkov sme aj na spiatočnej jazde križovali súpravu pravidelného vlaku, prípadní záujemcovia si mohli toto čakanie spríjemniť fotografovaním.

Čakanie na križovanie s pravidelným vlakom vo Veľkom Slávkove

Hoci sme prežili príjemný deň vo Vysokých Tatrách, musíme spomenúť aj niekoľko drobných nedostatkov. Veterán klub železníc Poprad na svojej oficiálnej stránke o slávnostnom otváraní novej turistickej sezóny vôbec neinformoval a zverejnený sezónny cestovný poriadok nekorešpondoval s realitou. Jeho platnosť sa totiž posunula až na nedeľu. Aj keď sa v každej električke platilo rozdielne cestovné, všetky cestovné lístky boli s motívom „Kométy. Mohli by sme sa sťažovať aj na popoludňajší dážď, ktorý nás postretol po príjazde do Starého Smokovca, ale počasie v Tatrách je už raz také.

Cestovný lístok nostalgickej jazdy

Počas nasledujúcich víkendov premávala historická električka „Kométa“ na tradičnej trase z Popradu do Tatranskej Lomnice. V septembri ju nahradila historická električka „Trojča“ s historickým nákladným otvoreným vozňom na prepravu bicyklov, ktorá bola vypravená z Popradu až na Štrbské Pleso.

Text a foto: Jaroslav Filo a Ľubomír Nádaždy

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.