NÁVRATY | Floriánska električka a memoriál Pavla Čirku prilákali do trenčianskeho kraja veľké množstvo návštevníkov

TRENČIANSKY KRAJ – Tohtoročná veteránska sezóna je bohatá na rôzne podujatia s historickými vozidlami. Svedčí o tom aj fakt, že každý víkend pre vás mapujeme zaujímavé akcie naprieč republikou. V sobotu 20. mája 2023 sme však opätovne zavítali do trenčianskeho kraja, kde sa súbežne konali dve podujatia – Floriánska električka a Memoriál Pavla Čirku.

Hoci išlo o dve rôzne akcie, predsa len mali jedného spoločného menovateľa – kúpeľné mesto Trenčianske Teplice. Nie je to totiž iba koncová stanica Trenčianskej elektrickej železnice, ale aj miesto zastávky historických automobilov a motocyklov. Ale veď nepredbiehajme.

Každá akcia má svoj začiatok i koniec. Pomyselným začiatkom veteránskeho dňa bola dopoludňajšia jazda dvojicou električiek do Trenčianskych Teplíc. Aj keď to z počiatku tak nevyzeralo, na železničnej stanici v Trenčianskej Teplej už netrpezlivo postávala skupinka cestujúci rôznych vekových kategórií, ktorá sa rozhodla stráviť príjemný slnečný deň v kúpeľnom meste. Niektorí z nich išli za oddychom a rekreáciou, no boli aj takí, ktorí to mali namierené priamo na výstavu cestných veteránov.

Električková súprava čaká na dopoludňajší odchod do Trenčianskych Teplíc

Nastúpili sme teda do pristavenej súpravy, obsadili jedno z voľných miest na sedenie a vydali sa na cestu za dobrodružstvom. Vždy usmiata šarmantná sprievodkyňa predávala cestovné lístky a v prípade potreby ochotne poskytla informácie o ďalších odchodoch električky.

Cestovné lístky si prosím

Po príchode do Trenčianskych Teplíc si ešte niektorí z nás zakúpili magnetky na pamiatku a potom hor sa na Kúpeľné námestie. Dali sme si zo dva-tri kopčeky pestrofarebnej zmrzliny, posedeli si na lavičke a potom hybaj zaujať miesto na fotenie. Vonku bolo teplo ako na Sahare a kto si so sebou nevzal klobúk, alebo inú ochrannú pomôcku riskoval, že sa mu poriadne opáli aj plešina. Tie tri vlasy na hlave sú totiž skôr na okrasu ako na ochranu pred slnečným žiarením. 😀 Ale to len tak okrajovo. Pár minút po 11-tej hodine už totiž začali na námestie prichádzať prví veteranisti. Rýchlo odstavili svoje vozy a potom šup ho na kofolu a kuraciu cigánsku s dresingom a hranolkami. Komu sa ale nechcelo obdivovať túto parádu, mohol si spraviť individuálny program v podobe návštevy termálneho kúpaliska, prechádzky po kúpeľnom parku, turistiky po okolí mesta a podobne.

Na Kúpeľné námestie prichádzajú prvé veterány

V priebehu niekoľkých minút na pešej zóne postupne zaparkovali automobily a motocykle rôznych značiek, rôznych rokov výroby – najmä tých povojnových. No kým si väčšina posádok dopĺňala energiu v niektorom z reštauračných zariadení, ľudia ako divé husi systematicky pobehovali medzi veteránmi a ich mobily cvakali, až sa im pľuzgiere na rukách robili. Neznámi rodinní príslušníci zase raz pri jednotlivých vozidlách hrdo pózovali, zatiaľ čo niektorým z nás cenné minúty do odjazdu autobusu ubiehali. Nič to veru, nič to za to, Lexaurín je naše zlato. 🙂

O výstavu historických vozidiel na pešej zóne bol zo strany verejnosti veľký záujem

Zatiaľ čo jedni obdivovali historickú techniku, druhí sedeli na lavičkách pri pódiu a počúvali dobovú hudbu v podaní kapely Gatsby sounds orchester. Nuž tak to už áno.

O dobrú náladu sa postarala kapela Gatsby sounds orchester

Hoci by sme veľmi radi počkali na príhovor primátorky mesta a štart vozidiel na druhú etapu s cieľom na Zelenej Vode, čas hral proti nám. Spravili sme teda ešte zopár fotografií a prímestským autobusom spoločnosti SAD Trenčín sme sa vrátili späť do Trenčianskej Teplej, kde nás už v areáli depa Trenčianskej elektrickej železnice čakala výstava historických hasičských vozidiel.

Výstava historických hasičských vozidiel v areáli depa Trenčianskej elektrickej železnice

No kým niektorí návštevníci obdivovali vystavenú techniku, iní sa ponorili do útrob depa, aby si pozreli zaujímavú expozíciu dopravného múzea. Staré automobily, bicykle, motocykle, koľajové vozidlá, vodný žeriav, modelové koľajisko, cestné a železničné modely, dobové fotografie i uniformy, staré cestovné poriadky a cestovné lístky, staré rádioprijímače… Nuž čo vám budeme hovoriť. Nadšenci dopravy si tu určite prišli na svoje.

Záujem verejnosti bol aj o prehliadku depa Trenčianskej elektrickej železnice

Najväčší nápor verejnosti bol nepochybne po príchode električky z Trenčianskych Teplíc. Malí i veľkí návštevníci chodili medzi vozidlami a s fotoaparátom, či mobilom v ruke dokumentovali všetko čo im prišlo do cesty.

Na podujatí sa prezentovali aj dobrovoľní hasiči z Bolešova

Tridsať minút po 15-tej hodine však vypukol v areáli depa požiar. Celkom netradične sa o neho postarali dobrovoľní hasiči, ktorí nenápadne podpálili jedno staršie auto súce na odpis. Nie, nebojte sa. Nebola v tom žiadna zlomyseľnosť. Práve naopak. Išlo o ukážku hasenia horiaceho vozidla, ktorú aj tento rok zvládli na výbornú. Nepojazdné vozidlo najprv nechali poriadne rozhorieť, a keď sa už zdalo, že mu ani svätená voda nepomôže, za pomoci hasičskej techniky hravo zlikvidovali vzniknutý požiar. Dali si pri tom záležať na tom, aby nikde neostal ani najmenší plamienok, ktorý by mohol spôsobiť ďalšie škody na už aj tak zničenom vozidle a pri troche nepozornosti by sa mohol rozšíriť aj do okolia. Veru tak. Dobrovoľní i profesionálni hasiči sú skrátka na krízové situácie vždy pripravení.

Horí auto horí, alebo ukážka hasenia horiaceho vozidla

Veľkí záujem verejnosti bol aj o jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, tzv. malej električke, na ktorú si bolo treba dobrých pár minút počkať. Potom už stačilo iba nasadnúť do jedného z dvoch vagónikov pripomínajúcich starú električku a po odzvonení motorvodičom sa vydať na krátku jazdu na koniec depa v tesnej blízkosti prvého nástupišťa a späť. Držte si čapice a klobúky, jazda sa začína.

Veľkej obľube malých i veľkých návštevníkov sa tešila aj Trenčianska miniatúrna železnica

Kto bol hladný, alebo smädný, mohol sa občerstviť v bufete depa a dopriať si chutný guláš s chlebom, hranolky s kečupom, pivo i kofolu. Tak dobrú chuť a na zdravie.

Organizátori podujatia nezabudli ani na občerstvenie pre návštevníkov

S úderom 16-tej hodiny prišlo na rad vyvrcholenie celej floriánskej akcie. Hasičské vozidlá sa medzitým pomaly zoradili na zastávku pri lekárni a vzorne čakali na príjazd električky. Záujem ľudí bol však tak veľký, že súbežne s električkami bola do kúpeľného mesta vypravená aj stará dobrá Karosa B 732.

Súbežná jazda do Trenčianskych Teplíc sa sprievodu polície

A keď do električkovej súpravy i posilového autobusu nastúpili všetci cestujúci, celá kolóna hasičských vozidiel sa v sprievode polície vydala na cca 20-minútovú jazdu do Trenčianskych Teplíc. Ojojoj, bolo že to radosti. Dobrovoľní hasiči mali na svojich autách zapnuté sirény, miestni obyvatelia stáli pri svojich domoch, alebo vykúkali z okien a s nadšením im mávali na pozdrav. Ba boli medzi nimi aj takí, ktorí stáli popri ceste a s fototechnikou v ruke dokumentovali prejazd nevšednej kolóny vozidiel. Na prázdno však neobišli ani tí, ktorí sedeli na korbe Tatry 805 a celú jazdu mali komfortne ako na dlani.

Bezkonkurenčne najlepší zážitok z jazdy mali cestujúci na korbe hasičskej Tatry 805

Značný záujem verejnosti bol o aj výstavu hasičskej techniky na autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach. Zatiaľ čo obyvatelia i návštevníci mesta nadšene dokumentovali jednotlivé vozidlá, my ostatní sme okrem fotenia využili čas aj na zmrzlinové osvieženie, nákup suvenírov, či tradičných kúpeľných oplátok. Niekto si kúpil makové, iný zase kokosové, punčové, nugátové, vanilkové, citrónové, alebo čokoládové. Veď to dobre poznáte. Každý podľa svojej chuti. Mňam, mňam. 😉

Výstava historickej hasičskej techniky v Trenčianskych Tepliciach

Veľký záujem cestujúcich bol aj o spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej, kde pokračoval program až do posledného odchodu električky do kúpeľného mesta. Neopakovateľná atmosféra podujatia sa poriadne nedá ani opísať. Veď nie nadarmo sa hovorí – lepšie je raz vidieť, ako 100x o tom písať. S čistým svedomím však môžeme povedať, že prítomným návštevníkom sa floriánske podujatie veľmi páčilo. Každý z nich totiž odchádzal domov s peknými zážitkami, fotografiami a zaiste aj nejakými suvenírmi v podobe magnetiek s motívom Trenčianskej elektrickej železnice.

Spokojní cestujúci…

Väčšina ľudí sa pri tom zhodla na tom, že bez nadšencov z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica by už električka do Trenčianskych Teplíc dávno nejazdila, a preto si zaslúžia nie len obdiv a pochvalu, ale aj finančnú podporu zo strany kompetentných. Viacerí z nich pri tom prisľúbili, že sa počas leta ešte určite pôjdu odviezť električkou a spravia si celodenný výlet do kúpeľného mesta. Ak to bude čo i len trochu možné, naša redakcia bude určite medzi nimi.

Po príjazde do Trenčianskych Teplíc

Mohlo by sa zdať, že po náročnej sobote, budeme v nedeľu doma s nohami na stole oddychovať a upravovať fotografie. No opak je pravdou. Len čo sa slnko objavilo nad obzorom, s miernym zívaním sme sa vybrali do Rusoviec, kde bol začiatok ďalšej veteránskej akcie. Ale o tom potom.

Autor: Jaroslav Filo
Video: Peter Čačko – Impulz.press

Memoriál Pavla Čirku

Floriánska električka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.