Návraty: Električkou za Mikulášom, alebo jazda do odbočky Peklo

PB290445TRENČIANSKY KRAJ – Mikulášske akcie pre deti a mládež sa pomaly začínajú a my rozmýšľame nad tým, ktorú z nich si vybrať. Aby sa tieto akcie nekryli, nadšenci z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica zorganizovali mikulášske jazdy električiek už na Ondreja. Atraktívne jazdy do stanice Peklo, punč, i mikulášsky balíček. To všetko bolo pripravené pre nových i pravidelných návštevníkov, ktorých aj tento krát bolo neúrekom.

Už pred prvým odchodom do Trenčianskych Teplíc sa na 1. nástupišti v Trenčianskej Teplej nazbierala poriadna masa cestujúcich, aby sa odviezla za Mikulášom. Tí čo prišli skôr, sa snažili čo najskôr obsadiť miesta na sedenie. No ako vravia čerti, zlých ľudí sa všade veľa zmestí a tak sa súprava električiek rady 411 zaplnila až tak, že sa do nej takmer ani sprievodcovia nedostali. Preto sa neoplatilo nič nechávať na náhodu a zakúpiť si cestovný lístok ešte pred nastúpením do električky. “Ľudia sa naučili chodiť aj na prvý odchod,„ povedal riaditeľ neziskovky Dušan Nosál. A kto mal záujem, mohol si k cestovnému lístku zakúpiť aj lístok na mikulášsky balíček. Nastúpiť na nácestných zastávkach bolo riziko. Mohlo sa totiž stať, že ste sa do električky už nezmestili.

PB290314
Na mikulášskej jazde sa rozdávali až 2 lístky – cestovný a na mikulášsky balíček. 🙂

V odbočke Peklo, predtým stanica Trenčianske Teplice, už na cestujúcich číhala partia čertov, ktorá si zlé deti chcela odniesť do pekla. Ale bezúspešne. To sa už ale na stanici zjavil Mikuláš, ktorého deti privítali známou pesničkou Mikulášku dobrý strýčku, modlím sa ti modlitbičku. Ten potom za odmenu pozval deti do staničnej budovy, kde boli už boli pre nich pripravené odmeny v podobe mikulášskych balíčkov.

PB290323
Na TREŽ po roku opäť zavítal Mikuláš

Veľký záujem zo stany cestujúcich bol aj spoločné foto s Mikulášom a jeho anjelskou družinou a o modelové koľajisko so zimnou scenériou. A kto sa triasol od zimy, mohol sa zahriať pri horúcom punči a citrónovom čaji.

PB290346
Veľký záujem bol aj o spoločno fotografovanie

Hoci sa električka z odbočky Peklo vracala až o 14:00, cestujúcich rozhodne neubudlo. V čase, keď niektoré skupiny obyvateľov môžu cestovať na železnici zadarmo, objavili sa požiadavky na obnovenie osobnej dopravy tam, kde už vlaky niekoľko rokov nejazdia. Výnimkou nie je ani úzkorozchodná železnica do Trenčianskych Teplíc. „Je škoda, že električky už jazdia len sporadicky pri rôznych príležitostiach. Navrhoval som mestu aby sa zosúladili odchody električiek a autobusov, ale nepochodil som. A keď som bol na veľtrhu cestovného ruchu, zástupcovia Trenčianskych Teplíc o kúpeľnej električke ani nechýrovali,“ povedal nám jeden z cestujúcich. „Keby to neprevzala partia nadšencov, táto unikátna atrakcia by navždy zanikla.“

PB290376
Jazda preplnenou električkou do Trenčianskej Teplej

Po príchode do Trenčianskej Teplej sa cestujúci mohli presunúť do električkového depa, kde na nich čakalo nie len modelové koľajisko, ale aj staré motorky a automobily značky Škoda. Záujemcovia si mohli pozrieť aj malú výstavu starých rádií, gramafónov a kotúčakov, ktorá vznikla vďaka spolupráci s firmou LORD.

PB290478
Mestská Karosa ako súčasť modulového koľajiska

Aj pri druhej jazde boli električky do posledného miesta zaplnené. No pri troche šťastia sa dalo od čerta zakúpiť suvenír v podobe magnetky s električkovým motívom. A kto to šťastie nemal, mohol tak urobiť počas pobytu v kúpeľnom meste. Aj tento krát sa čerti činili a so svojimi vidlami podpichli nejedného cestujúceho. „Priznajte sa milí rodičia, že ani Vám sa vždy nechce umývať riad v kuchyni,“ povedal na úvod svojho príhovoru.

PB290421
Podvečer v Trenčianskych Tepliciach

Na poslednej jazde už bolo ľudí o čosi menej. Tí, ktorí si vybrali práve túto jazdu, určite budú na čo spomínať. Pred príchodom do koncovej stanice sa električky ponorili do tmy a pomaly vchádzali na nástupište, ktoré po oboch stranách lemovali horiace plamene. Niektoré z nich boli dokonca tak silné, že zabrali aj susednú nepoužívanú koľaj a koľajnice boli po roku opäť na jeden podvečer horúce.

PB290446
V odbočke Peklo bolo večer naozaj poriadne horúco

Presunuli sme sa do do staničnej budovy, kde bola údajne otvorená aj pokladňa cestovných lístkov. 🙂

PB290413
Žeby ŽSR na Mikuláša otvorili aj pokladňu cestovných lístkov v Trenčianskych Tepliciach?

Pred odchodom posledného spoja do Trenčianskej Teplej nechýbala spoločná foto Mikuláša, čertov a anjelov pred električkou.

PB290471
Spoločné foto Mikuláša, čertov a anjelov pred električkou

 

Minulý rok súprava dvoch električiek na mikulášskych jazdách nepostačovala. Tento rok by sa zase uživila aj štvrtá električka. Zdá sa teda, že počet návštevníkov je priamo závislý od počtu osôb, no nie je to tak. Niektorí návštevníci prišli za Mikulášom vlastným autom, iní to mali z domu len skok pešou chôdzou. No aj napriek tomu by stálo za úvahu pridanie ďalšieho odchodu, ktorý by zmiernil nápor cestujúcej verejnosti.

Začína sa advent a zatiaľ čo sa mnohé železničné kluby pripravujú na mikulášske jazdy, nadšenci z Trenčianskej elektrickej železnice už rozmýšľajú nad programom predvianočnej električky. A preto dvadsiateho decembra v sobotu, ak nebudete mať robotu, príďte do Trenčianskej Teplej privítať nadchádzajúce sviatky a využiť posledné jazdy električiek v tomto roku.

Trenčianska elektrická železnica však nič nenecháva na náhodu a aj na budúci rok pre nových i pravidelných návštevníkov pripravuje množstvo zaujímavých akcií a tešiť sa môžete aj na malé prekvapenie. Ale všetko sa včas dozviete.

Partii nadšencov z depa TREŽ ďakujeme za perfektnú akciu, Rádiu Expres ďakujeme za jej propagáciu a Vám ostatným prajeme pekného Mikuláša.

Text a foto: Jaroslav Filo
Video: DrobcovaT

https://www.youtube.com/watch?v=dgAs7cgP5_8

1 Comment

  1. Pekný nedeľu želám, reagujem na vydarenú Mikulášsku akciu Trenčianskej elektrickej železnice,ktorá potešila hlavne deti ale aj priaznivcov histórie.Teším sa,že ľudí takéto akcie zaujímajú,deti boli šťastné, plné pekných zážitkov, spomienok a určite našli aj nových kamarátov.Som toho názoru,aby sa ľudia stretávali,komunikovali,skrátka spoločne si vytvárali krajší život, tešili sa z maličkostí a pekne prežitého dňa.Táto akcia je tomu príkladom a výzvou.Len tak ďalej nadšenci histórie na Slovensku.Priateľovi Jarkovi Filovi ďakujem za výstižný komentár a foto z tejto vydarenej akcie.

    Milo Senica

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.