Návraty: Deň otvorených dverí dopravného podniku v znamení sychravého počasia

BRATISLAVA – Predposledná septembrová sobota sa niesla v znamení  viacerých dopravných akcií. Zatiaľ čo vo Vysokých Tatrách sa v rámci osláv 110. výročia Tatranských elektrických železníc slávnostne predstavila nová historická električka 89.0009 „Trojička“, v bratislavskej Vozovni Jurajov dvor sa konal tradičný deň otvorených dverí, ktorý sa vždy teší veľkému záujmu verejnosti. A hoci počasie v tento deň nebolo k dopravným akciám veľmi priaznivé, areál dopravcu rozhodne nezíval prázdnotou.

Návštevníci si mohli pozrieť pestrý vozidlový park dopravného podniku – od najstarších vozidiel, ktoré dnes už jazdia len pri nostalgických jazdách až po tie najmodernejšie, ktoré sa v tomto období postupne nasadzujú do premávky. No zatiaľ čo sa dospelí zaujímali o technické parametre toho ktorého vozidla, deti sa rýchlo posadili do jeho kabíny, aby sa aspoň na chvíľu stali vodičmi dopravného podniku.

Vyradené autobusy SOR B 9.5 oddychujú v areáli vozovne

Najväčším lákadlom boli nepochybne historické električky, ktoré sú už 123 rokov neodmysliteľnou súčasťou histórie mestskej dopravy. A vďaka dielenským pracovníkom pod vedením Ing. Petra Plunára sa niektoré z nich podarilo zrekonštruovať a zachovať ich tak pre budúce generácie. Okrem dvojnápravovej električky BMEŽ #31 s vlečným vozňom SGP #135 a dvojnápravavového brúsiaceho vozňa Schörling ≠8431 s elektrickou výzbrojou 6MT vyrobeného v roku 1972 vo vagónke v Hannoveri tu bolo možné vzhliadnuť aj štvornápravavové električky z produkcie Národného podniku ČKD TATRA a to vozidlá T2 #215, T3/III – CS #275 a K2 #317.

Dnes už historické električky z produkcie Národného podniku ČKD Praha – T3/III – CS #275 a K2 #317

Vystavené však boli aj novšie električky ČKD TATRA T3, T6 a K2-S, ako aj Škoda ForCity 29T a 30T.

Pozornosti návštevníkov sa tešila aj súprava ČKD TATRA T6 #7919 + #7920.

Z historických trolejbusov tu boli vystavené vozidlá Škoda 9 Tr HT #53 a #152, Škoda 14 Tr #6278 a najstarší zachovaný trolejbus v Bratislave FBW-Oerlikon ≠80 z roku 1947. Novšiu generáciu vozidiel prezentovali trolejbusy značky SOR. Najstarší kĺbový trolejbus Škoda-Sanos S 200 Tr je tesne pred dokončením niekoľkoročnej rekonštrukcie a preto ho nebolo možné vystaviť.

V areáli vozovne sa prezentoval aj najstaršie zachovaný trolejbus v Bratislave FBW-Oerlikon ≠80 z roku 1947.

Najväčšie zastúpenie mala nepochybne autobusová trakcia, ktorá zabezpečuje každodennú dopravu cestujúcich aj do tých najodľahlejších častí mesta. Okrem najnovších vozidiel značiek Mercedes-Benz, SOR, Iveco, či Solaris sa prezentovala aj stará dobrá Karosa B741. Veľkou atrakciou však boli najmä historické autobusy Škoda 706 RTO #236, Karosa ŠM 11 #3350, TAM 232 A 116 M #3702 a TAM 272 A 180 M ≠1414.

Na podujatí sa prezentovali aj historické autobusy TAM 232 A 116 M #3702 a TAM 272 A 180 M ≠1414.

Na podujatí sa po prvý krát predstavil aj najstarší zachovaný autobus Praga RN, ktorý sa v ústredných dielňach podrobuje náročnej rekonštrukcii.

Najstarší autobus v zbierkach Dopravného podniku Bratislava, a.s. Praga RNv stave náročnej rekonštrukcie.

V areáli vozovne však bolo možné vzhliadnuť aj odstavené “historické” Ikarusy 280, 283 a 435, ktoré boli v minulosti najrozšírenejším typom autobusov v hlavnom meste a dnes pod holým nebom napospas počasiu ešte stále márne čakajú na svoju záchranu.

Zástupca najrozšírenejších autobusov značky Ikarus, typ 283 čaká na lepšie časy.

Prezentácia vozového parku mestského dopravcu však nebola jedinou atrakciou Dňa otvorených dverí. Značnému záujmu verejnosti sa tešili aj vyhliadkové jazdy Cabrio busom po areáli vozovne, či ukážka nakoľajovania električky ČKD TATRA T3 #8457, ktorá sa konala vždy každú celú hodinu.

Súčasťou podujatia boli aj vyhliadkové jazdy Cabrio busom po areáli vozovne.

A keďže vodičov autobusov a trolejbusov nikdy nie je dosť, návštevníci podujatia si mohli vyskúšať riadenie týchto vozidiel. Stačilo mať vodičský preukaz skupiny B, zaregistrovať sa v náborovom stánku, sadnúť si do kabíny trolejbusu, či autobusu a pod dohľadom skúseného inštruktora sa vydať na jazdu po vozovni. Najväčším lákadlom dopravných nadšencov boli nepochybne jazdy s trolejbusom Škoda 14 Tr, kde si každý “vodič” po absolvovaní okružnej jazdy mohol vyskúšať aj prehodenie zberaču. Komu sa táto práca zapáčila, mohol sa následne informovať ako sa môže stať vodičom mestskej hromadnej dopravy.

Návštevníci s platným vodičským preukazom skupiny B si mohli vyskúšať aj riadenie trolejbusu Škoda 14 Tr.

Kto sa však rozhodol zavítať na odľahlejšiu časť areálu, naskytol sa mu smutný pohľad na zarastajúcu vlečku ŽSR spájajúcu Vozovňu Jurajov dvor a okolité podniky so zriaďovacím koľajiskom na Dynamitke a železničnou stanicou Bratislava-Predmestie. A tak zatiaľčo ešte v roku 2009 boli pri akciách Oslobodenie Bratislavy a Deň otvorených dverí vo Vozovni Jurajov dvor do areálu vozovne vypravené  dva mimoriadne vlaky Klubu priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ vedené parným rušňom 331.037 “Uhranka”, resp. dieselhydraulickým rušňom T 444.0060 “Karkulka”, dnes je už táto trať nezjazdná a či po nej ešte niekedy nejaký vlak prejde je viac než otázne. 🙁

Smutný pohľad na zarastenú vlečkovú koľaj ŽSR po ktorej ešte v roku 2009 prešli 2 nostalgické vlaky Klubu priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ.

Položme si ale ruku na srdce. Kto z nás nechcel byť v detstve aspoň na chvíľu smetiarom? Rovnakú otázku si zaiste položil mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu, ktorý sa na tomto podujatí prezentoval aj so svojim žltým smetiarskym autom a tvorivými dielničkami pre deti. Mestská polícia zase mala pod palcom jazdy na kolobežkách na dopravnom ihrisku, ako aj ukážku zásahu psovodov vo vozidle. Nechýbalo ani stanovisko Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja s Veselým autobusom, Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava a pracovníci z Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Bratislava, ktorí odovzdávali návštevníkom cenné informácie týkajúce sa záchrany života.

Dopravné ihrisko pod palcom mestskej polície.

Nemenej zaujímavý program, ktorý moderoval Martin Šilan, prebiehal počas celého dňa aj na pódiu. Zatiaľ čo najmenší návštevníci sa mohli tešiť na PACI PACI a kúzelníka WOLFA, staršie ročníky si zaiste nenechali ujsť vystúpenie ROBO PATEJDL BAND a najpopulárnejšej slovenskej kapely Iné Kafe. A kto chcel mohol si vyskúšať aj simulátor nárazu, čistenie vozidla, prejazd autobusom cez umývaciu linku, odfotiť sa na FUNFACE, zakúpiť si suveníry s tematikou mestskej hromadnej dopravy, alebo sa zúčastniť na niektorej z odborných prednášok, ktoré sa konali každú hodinu.

Na pódiu nechýbal ani program pre najmenších návštevníkov.

Ani tento rok však nechýbala obľúbená tombola so zaujímavými vecnými cenami od partnerov podujatia. No zatiaľ čo po minulé roky sa pri troche šťastia stačilo dostať k tombolovému lístku a dúfať, že ho vyžrebujú, v tomto roku sa pravidlá hry mierne zmenili. Pre návštevníkov podujatia boli pripravené kartičky na ktoré sa zbierali pečiatky z 5 stanovíšť. Potom už stačilo na kartičku doplniť svoje údaje, vhodiť ju do osudia a čakať, či sa na toho ktorého návštevníka usmeje šťastie. Kto by však očakával edukačný charakter zbierania pečiatok, mýlil sa. Na jednotlivých stanovištiach (ukážka ťažkého odťahu, výmena pneumatiky na autobuse, prehliadka haly ľahkej údržby električiek, vozidlo dispečingu a veselý autobus IDS BK) sa totiž neplnili žiadne súťažné úlohy a neodznelo ani pár viet o náplni práce týchto pracovníkov. Nuž na každej akcii je ale vždy čo zlepšovať a preto aj táto tombola môže o rok vyzerať úplne inak.

Na deň otvorených dverí bolo možné cestovať nie len bežnými linkami MHD č. 4, 53, 57, 63, 65, 96, 204 a 205, ale aj mimoriadnou električkovou linkou č. 10, ktorá premávala bezplatne v 15-minútovom intervale po trase Jurajov dvor – Vajnorská – Trnavské mýto – Vazovova – Radlinského – Obchodná – Námestie SNP – Jesenského – Námestie Ľudovíta Štúra – Šafárikovo námestie – Špitálska – Krížna – Trnavské mýto – Vajnorská – Jurajov dvor. Na tejto linke sa okrem nových Škodoviek predstavila aj súprava T3 #7819 + #7820.

Električková súprava ČKD TATRA T3 #7819 + #7820 na mimoriadnej linke č. 10 cez Obchodnú na Námestie Ľ. Šúra.

Vyvrcholením podujatia bol konvoj historických električiek na čele ktorého bola najstaršia zachovaná električka v Bratislave GANZ #104 z roku 1928 – pôvodne vlečný vozeň ≠24 z roku 1910. Päť historických koľajových vozidiel sa krátko po 16-tej hodine vydalo na neobyčajnú jazdu mesto cez Vajnorskú, Trnavské mýto, Krížnu, Špitálsku, Námestie SNP, Obchodnú, Radlinského, Račianske mýto a Račiansku ulicu k Železničnej stanici Bratislava-Vinohrady, odkiaľ následne pokračovali ako služobný spoj do Vozovne Krasňany. Záujem verejnosti o jazdu niektorou z týchto električiek bol naozaj veľký a to aj napriek tomu, že niektorí návštevníci programu sa museli na poslednú chvíľu rozhodnúť, či ostanú na vystúpení kapely Iné Kafé, ktoré začalo s 30-minútovým oneskorením, alebo si radšej doprajú štýlovú jazdu mestom s historickým vozidlom. Personál historických električiek bol však na nápor cestujúcich pripravený a túto polookružnú jazdu zvládol opäť na výbornú.

Najstaršia električka GANZ ≠104 čaká na odchod konvoja historických vozidiel cez Námestie SNP k ŽST Vinohrady.

Na záver nám už preto neostáva nič iné ako poďakovať  Dopravnému podniku Bratislava, a.s. a jeho partnerom za zorganizovanie tohto podujatia.  Veríme, že budúci rok nám už počasia bude priať viac a bratislavský dopravca sa opäť predstaví aj s novými prírastkami v kolekcii historických vozidiel.

Text a foto: Jaroslav Filo

Buďte prví komentujúci

Pridať komentár

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.