NÁVRATY | 1000 míľ československých, alebo zraz historických vozidiel pod bratislavským hradom

BRATISLAVA – Ešte sme ani poriadne nespracovali svoje dojmy, fotky a zážitky z osláv 10. výročia neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica, či prehliadky remorkéra Šturec a už na nás čakala ďalšia nemenej zaujíma akcia. Tentokrát si na svoje prišli nadšenci historických automobilov rôznych rokov výroby. V dňoch 16., 17. a čiastočne aj 18. júna 2022 stačilo byť v Bratislave a obdivovať elegantné vozidlá rokov minulých.

Slávnostný štart a finálne ukončenie tohto podujatia bolo v metropole Českej republiky, odkiaľ sa jednotlivé posádky vydali na tradičnú jazdu do metropoly Slovenska. Počas nej museli prejsť viacero časových a prejazdových kontrol tak, aby v čas prišli do cieľa I. etapy pod bratislavským hradom. Hoci v tento deň vládlo vonku premenlivé počasie a s pribúdajúcimi hodinami to vyzeralo na dážď, v cieľovej rovinke už s fotoaparátom v ruke netrpezlivo čakalo niekoľko nadšencov automobilizmu. Keďže nemali informácie koľko vozidiel nakoniec dorazí do cieľa a v akom časom rozostupe budú jednotlivé veterány prechádzať cieľom, neostávalo im nič iné ako čakať a striehnuť na každé jedno vozidlo.

Jednotlivé vozidlá postupne prichádzajú do cieľa

Veľkým magnetom pri tom neboli len samotné automobily, ale aj členovia jednotlivých posádok, ktoré svojou eleganciou pripomínali zašlú slávu rokov minulých. Aj keď u mnohých ľudí ešte stále prevláda názor, že veteranizmus je čisto chlapskou záležitosťou, viaceré posádky nám ukázali, že opak je pravdou. A keďže fantázii sa medze nekladú, niektoré z nich si so sebou vzali aj svojich štvornohých miláčikov. Hav, hav. 😀  Najkrajším pohľadom pre nás pánov boli nepochybne nežnejšie spoločníčky v mladšom veku, ktoré svojou krásou očarili nejedného návštevníka.

Spokojné posádky účastníkov akcie

Ale späť k veteránom. Po prejazde cieľovou rovinkou, v rámci ktorej sa moderátor podujatia snažil aspoň v krátkosti predstaviť jednotlivé posádky, sa občas stalo, že niektoré vozidlá ako na potvoru vypovedali svoju poslušnosť. Predsa len sú to už „deduškovia v najlepších rokoch“, ktorí si potrpia na precíznu starostlivosť. Našťastie ale išlo o menšie technické problémy ako poruchy motora, či nedostatok benzínu. No keďže veteranisti sú už ako jedna veľká rodina, vzájomnou pomocou ich hravo odstránili. Halo chlapi, ten olej je na premazanie motora a nie na pitie. 😀

Krátka prestávka, alebo technický problém?

Najväčšia koncentrácia verejnosti však bola na Rybnom námestí, kde jednotlivé posádky postupne odstavovali svoje vozidlá. Kým ste však odfotili prvé automobily, prišlo ďalších desať. A tak človek nevedel či má skôr fotiť, alebo kamerovať. A aby to nebolo až také jednoduché, začalo ako na potvoru poriadne pršať. Nás do toho nič milá slečna, ale buď sa schováte pod strom, alebo vám naprší do výstrihu. 😀

Ford V8 (r. v. 1933) prichádza do cieľa na Rybnom námestí

Dážď síce o niekoľko desiatok minút ustal, no podmienky na fotenie boli značne obmedzené. Viacero vozidiel už totiž ich majitelia zakryli celtovinou, a tak sme mohli dokumentovať len to, čo ostalo k videniu. No ako sa hovorí: keď neprší aspoň kvapká, keď nie matka, aspoň Katka. 😀

AERO 50 Roadster je chránený pred sychravým počasím

Na druhý deň sa jednotlivé posádky vybrali na okružnú jazdu cez Slovenský Grob, Dlhú, Kaplnú a Šamorín späť do Bratislavy, v rámci ktorej museli absolvovať jazdu pravidelnosti. A keďže vonku panovalo príjemné letné počasie, v popoludňajších hodinách sme sa vybrali zdokumentovať to, čo sa nám v uplynulí deň nepodarilo. Medzi zúčastnenými vozidlami nechýbali BUGATTI T 51, Lagonda 2L Supercharged, Aero 662, Ford V8, Tatra 57A Cabrio, MG KN kompresor, DKW Auto Union F5 Luxus Cabriolet, HISPANO SUIZA H6, Walter Super 6, PEUGEOT 201 Coupe, LAGONDA M 45, Walter Junior, ŠKODA POPULAR Special Sport, Tatra 77V, BENTLEY Special Roadster a ďalšie.

Pohľad do interiéru DKW Auto Union F5 Luxus Cabriolet (r. v. 1936)

Nie len rodiny s deťmi a tí skôr narodení, ale aj nežnejšie polovičky s nadšením obdivovali jednotlivé veterány a dokumentovali ich do najmenších detailov. Ba boli aj takí, ktorí pred nimi ochotne zapózovali pred objektívmi fotoaparátov a mobilných zariadení. Úsmev prosím, fotíme. 😉 Nezabudnite ale dodržiavať pitný režim. Dunajská voda sa však z technických príčin nepodáva. 😀

Veľkému záujmu návštevníkov sa tešil aj HISPANO SUIZA H6 (r. v. 1921)

No aj tentokrát sme žiaľ našli automobily, ktoré ich majitelia zakryli celtovinou. Uf tak toto je prúser. 🙁

ZBROJOVKA Brno Z4 Roadster (r. v. 1934) skrytá pred očami návštevníkov

Posledný deň sa niesol v znamení postupného návratu do Prahy so slávnostným vyhodnotením pred Národným technickým múzeom. Kto si dokumentáciu zúčastnených automobilov do slova a do písmena nechával na poslednú chvíľu, musel to stihnúť počas ranného štartu. A kto si chcel popri tejto akcii pozrieť ďalšie nemenej zaujímavé vozidlá, mohol sa presunúť na sesterské Hviezdoslavovo námestie, kde prebiehala upútavka na nemenej atraktívne podujatie 500 km slovenských súčasťou ktorého bol aj príjazd legendárnej Slovenskej strely. Ale veď nepredbiehajme.

Historický autobus Praga ako uoútavka na akciu 500 km slovenských

Koncom júna sa po dvojročnej prestávke spôsobenej koronavírusom uskutočnil obľúbený celoslovenský zraz historických železničných vozidiel Rendez 2022 a naša redakcia bola ako inak pri tom. Sledujte naše stránky a dozviete sa viac. No ešte predtým si nezabudnite do kalendára poznačiť termín 14. – 17. júna 2023, kedy sa uskutoční ďalší ročník podujatia 1 000 míľ československých.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Marián Stanko

POSÁDKY

VOZIDLÁ

UPÚTAVKA 500 KM SLOVENSKÝCH

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.