Napísali iní: Váhání škodí „šalinám“

Múzeum v LíšniTramvaje důchodkyně – Sbírku Brnu všude závidějí, město jí ale příliš nepomáhá. Brno může přijít o svůj unikát. Technické muzeum řeší, co se sbírkou jedinečných historických tramvají. Je jich šest desítek a Brnu je závidí muzea po celé Evropě, a dokonce i v Americe. Kolekce historických tramvají ze sbírek Technického muzea Brno je ale v ohrožení: hala, v níž stojí, už nestačí, zavlhá a také na samotné vozy chybí peníze. Chátrají už tím, že větší část z nich není ani jednou za čas kde projet, aby „nezatuhly“.

Původní plán byl jasný: na historickém nádraží místní dráhy ČernoviceLíšeň vzniknou výstavní prostory, stará trať spojující je s konečnou tramvají linky 10 na Stránské skále projde opravou a budou po ní moci jezdit muzejní tramvaje tří rozchodů.

Muzeum nyní oficiálně přiznalo, že se myšlenky vzdává. „Jednáme o tom, že vybudujeme pro tramvaje depozitář za sídlem muzea v Králově Poli. Byl by napojený na koleje dopravního podniku,“ potvrdil LN náměstek ředitele Ivo Štěpánek. Tramvaje by tak mohly vyjet, ale méně často – v hustém městském provozu jsou unikáty více ohroženy než na samostatné trati v Líšni. Muzejníci ale přiznávají: Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Na opravu v Líšni nemají peníze a radní, kteří by po ní přivítali i běžný tramvajový provoz k novému sídlišti kolem Holzovy ulice, zatím neschválili ani záměr stavět. „Naděje umírá poslední. Ale vzhledem k tomu, že jde o rozvojovou oblast bydlení, budeme tu za čas řešit dopravní situaci,“ uvedl předseda dopravní komise rady Josef Veselý.

Prodej hal v Líšni může myšlenkám o tramvaji do této části města učinit přítrž, trať končí v areálu, a pokud by patřil soukromé firmě, neměly by se kde otáčet. Ale stěhování také může znamenat, že o staré vozy projeví zájem původní města. Již nyní si staré tramvaje půjčili například do Liberce, kde se netají tím, že je opraví a postarají se o ně. Také Ostrava má v Brně například jedinečnou parní tramvaj, obdobu brněnské Caroline.

Pokud by Brno opravilo trať do Líšně a pomohlo s opravou areálu, muzeum je připravené ho využít. „Lidé sem chodí a diví se, že se musí ohlásit předem. Je to tu ale depozitář, ne muzeum,“ říká jeho kustod Miloš Tlaskal.

Nedostatek peněz se přitom na sbírce odráží. „Máme i tramvaje, které ještě jezdí či donedávna jezdily v ulicích. Bylo by třeba je opravit, dokud to v dílnách umějí a není třeba objednávat díly na zakázku,“ dodal.
Jen malá část sbírky, která je v medlánecké vozovně dopravního podniku, může alespoň při výročích vyjet na koleje.

Brno je jediným městem v ČR, jemuž o historické tramvaje, ale i o tramvaje a autobusy pečuje státní muzeum. Jinde se o ně starají dopravní podniky. Brněnská kolekce je ale nejúplnější, zahrnuje i unikáty jako koňku, vlečné vozy, kropicí či školní tramvaj.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Autor: Lidové noviny
Foto: Lukáš Vrobel

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.