Napísali iní: Prvú Ladu pre Rusov postavil Fiat

P3931097d_vaz_2101_frontV roku 1966 urobila automobilka Fiat jedno z najefektívnejších obchodných rozhodnutí vo svojej histórii. Pomohla postaviť najväčšiu ruskú automobilku AvtoVAZ.Prečítajte si zaujímavý článok denníka Pravda o prveom automobile Lada, ktorú pre Rusov postavil Fiat.

Už na začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia bolo Rusom jasné, že nemajú žiadne technicky vyspelé ľudové auto. Moskvič aj Záporožec síce vyrábali ľudovejšie zamerané vozidlá, no ich technická úroveň bola pri priamej konfrontácii so západnou technikou nízka a na zastaraných výrobných linkách sa ich vyrábalo málo. Rusi skrátka potrebovali nové auto, ktoré by boli schopní vyrábať vo veľkých množstvách a v prípade potreby aj vyvážať mimo krajín RVHP.

Rozhodli dobré vzťahy z Fiatom

Nie je žiadnym tajomstvom, že Fiat udržiaval s Ruskom nadštandardné obchodné vzťahy už dlhšiu dobu. Práve preto sa na začiatku šesťdesiatych rokov vybral na návštevu do Turína aj Nikita Chruščov. Hľadal výrobcu vhodných traktorov a Fiat bol jedným z najlepších adeptov na prípadnú spoluprácu. Autá si vtedy ešte nevšímal, pretože ich považoval za prostriedok rozpútania individualizmu medzi národom a to nebolo žiadané.
Prístup Rusov sa zmenil až v roku 1966. Vtedy navštívila ruská delegácia Turín opäť a okamžite prejavila úprimný záujem o Fiat 124. Bola to horúca novinka predstavená na ženevskom autosalóne v roku 1966, ktorá by v prípade výroby v ZSSR mohla zmeniť pohľad na ruský automobilový priemysel. Fiat 124 bol moderným autom vyznačujúcim sa veľkým vnútorným priestorom, ľahkou pokrokovou konštrukciou a podvozkom, ktorý mu zaručoval dobré jazdné vlastnosti aj na rozbitých cestách talianskeho vidieka. A to nakoniec rozhodlo. Rusi samozrejme rokovali aj s inými európskymi výrobcami, no ani jeden z nich sa s Ruskom „nekamarátil“ tak ako Fiat.

Kompletný článok si môžete prečítať na stránke http://auto.pravda.sk/prvu-ladu-pre-rusov-postavil-fiat-dr2-/sk-amagazin.asp?c=A100210_085323_sk-amagazin_P39

Zdroj: Denník PRAVDA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.