Napísali iní: Elektrickú železnicu do Viedne otvorili pred 100 rokmi

1915BRATISLAVA – Elektrickú lokálnu železnicu z Prešporka (dnešnej Bratislavy) do Viedne slávnostne otvorili pred 100 rokmi. Ako povedal Roman Delikát z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, po otvorení prvého februára 1914 začala Viedenská električka pravidelne premávať na približne 70-kilometrovej trati piateho februára. Obyvatelia Prešporka chodili do Viedne napríklad na kávu, do opery, kina, divadla či do Hainburgu na kúpalisko.

Združenie pripravuje v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava v stredu piateho februára o 13:00 pri príležitosti 100. výročia jazdu historickou električkovou súpravou, pri ktorej sa ľudia budú môcť oboznámiť aj s históriou viedenskej električky. Odchod električky je o 13:00, z Námestia Ľudovíta Štúra urobí električka 30-minútový okruh cez tunel a Námestie SNP, následne sa opäť vráti na Námestie Ľ. Štúra.

Ako informoval historik Pavel Dvořák, v čase otvorenia trate sa hovorilo, že Bratislava je predmestie Viedne a mestá boli veľmi úzko prepojené. „Pokiaľ však nefungovala električka, presun medzi mestami bol časovo náročný. Myslím si, že aj preto trať obyvateľov Prešporka nadchla. Bola to však len taká epizódka, pretože už v roku 1919 boli Bratislava a Petržalka oddelené, keďže Petržalka spadala pod Maďarsko,“ pripomenul Dvořák, podľa ktorého aj medzi Bratislavou a Viedňou vznikla po vojne nepríjemná hranica, keďže Československo vzniklo z trosiek Rakúsko-Uhorska a vzťahy boli veľmi napäté.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Zdroj: Aktuálne.atlas.sk
Foto: Archív

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.