Napísali iní: Britská šelma má 75 rokov

Britská šelma 2História Jaguaru je neodmysliteľne spojená s menom sira Williama Lyonsa, ktorý raz vyhlásil: „Zo všetkých vecí, ktoré vôbec dokážeme vytvoriť, sa živým tvorom najviac podobá auto.“ Prečítajte si článok denníka Pravda o tomto legendárnom automobile.
V roku 1922 sir William Lyons zakladá firmu Swallow Sidecars (ss), špecializujúcu sa na postranné motocyklové vozíky. Tu sa však ambície mladého inžiniera a automobilového nadšenca nemohli skončiť. Spoločnosť SS tak od roku 1927 rozširuje výrobu o automobilové karosérie pre značky Austin, Moris a Standard a v roku 1931 predstavuje svoj prvý model SS 100.

Športový automobil s nízkou karosériou a dlhou prednou kapotou vzbudil na autosalóne v Londýne okamžitú senzáciu. Odborníci pri pohľade naň odhadovali cenu minimálne na 1000 libier, no SS 100 stálo ani nie tretinu! Na svete však ešte stále nebol názov Jaguar. Ten sa prvý raz objavil až v roku 1935 na limuzíne odvodenej z modeluSS 100. Bol výsledkom návrhu predloženého jednou reklamnou agentúrou. To už však mali automobily s označením SS na konte aj množstvo športových úspechov. Víťazstvo v pretekoch Alpin Trial v roku 1933 rozšírilo ich popularitu z Británie aj na kontinentálnu Európu. Voľba názvu sa ukázala veľmi šťastná. Reprezentovala pôvab a eleganciu šelmy, ako aj silu a agilitu, teda vlastnosti, ktoré sú Jaguaru blízke až dodnes.

Celý článok si môžete prečítať na stránke: http://auto.pravda.sk/britska-selma-ma-75-rokov-0wg-/sk-amagazin.asp?c=A100215_064719_sk-amagazin_P39

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.