Napísali iní: Alfa Romeo oslavuje storočnicu

Alfa RomeoHovorí sa, že keď Henry Ford uvidel prvýkrát Alfu Romeo, úctivo sňal z hlavy klobúk a keď sa Enzovi Ferrarimu podarilo na pretekárskej trati pokoriť vozidlá z rodiny „hada“, plakal ako malé dieťa. Prečítajte si článok Denníka Pravda o jednom z najznámejších automobilov Alfa Romeo.

Storočná história Alfy Romeo je plná emócií. V roku 1910 zakladá milánsky aristokrat Ugo Stella spoločnosť A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili). Prvé auto, nesúce tento názov bol model 24 HP, dosahujúci rýchlosť až 100 km/h. Niet divu, jeho autorom bol už vtedy známy konštruktér pretekárskych strojov Giuseppe Merosi. V roku 1911 sa Alfa zúčastňuje na prestížnych pretekoch Targa Florio. Na pretekoch sa jej darí, no zlá finančná situácia ju privádza pod správu banky. A potom nasleduje prvá svetová vojna, ktorá znamená koniec výroby áut. Tá štartuje až v roku 1920. To už však vlastní Alfu neapolský podnikateľ Nicola Romeo.
Alfasud z roku 1971 bol pre Alfu prelomovým modelom.

Alfa Romeo 2

Prvým povojnovým modelom s novým názvom Alfa Romeo bolo Torpedo. V roku 1923 nahrádza Merosiho vo funkcii konštruktéra legendárny Vittorio Jano. Prejsť z Fiatu do Alfy ho presvedčil mladučký Enzo Ferrari, vtedajší jazdec Alfy. Hneď jeho prvé dielo, Alfa P2 Grand Prix, prináša automobilke víťazstvo vo svetovom pohári (1925).

Celý článok si môžete prečítať TU: http://auto.pravda.sk/alfa-romeo-oslavuje-storocnicu-d3p-/sk-amagazin.asp?c=A100329_120114_sk-amagazin_P39

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.