Napísai iní: Pamätníci histórie – Nové hlavné mesto potrebovalo budovy

BudovaV tridsiatych rokoch 16. storočia sa Prešporok – Posonium – stal hlavným mestom uhorského kráľovstva. Znamenalo to vznik, respektíve príchod štátnych (kráľovských) inštitúcií, aké predtým v meste nesídlili.  V tridsiatych rokoch 16. storočia sa Prešporok – Posonium – stal hlavným mestom uhorského kráľovstva. Znamenalo to vznik, respektíve príchod štátnych (kráľovských) inštitúcií, aké predtým v meste nesídlili. Prečítajte si ďalšiu časť cyklu Pamätníci histórie Bratislavských novín.

Mesto sa stalo miestom, kam kráľ zvolával stavovské snemy. Vlastne už v roku 1526, po nešťastnej smrti kráľa Ľudovíta II., sa tu zišli uhorskí magnáti (lepšie povedané časť z nich), a v priestoroch františkánskeho kláštora zvolili za kráľa Ferdinanda z rodiny Habsburgovcov. A keď Ferdinand po smrti protikráľa Jána Zápoľského nakoniec trón získal, ukázalo sa výhodnézriadiť v pevnom zámku nad mestom stálu kráľovskú rezidenciu, kde mohla byť bezpečne uložená aj koruna kráľovstva.
Kráľovský hrad nad mestom sa však nenachádzal na území mesta. Bola to samostatná sídelná jednotka. Ak chcel kráľ v minulosti prenocovať v meste, použil buď svoj dom na mieste neskoršieho prepoštského paláca na Kapitulskej ulici, alebo prijal pohostinstvo niektorého bohatého patricija. Aj vdova po Ľudovítovi, kráľovná Mária, sestra novozvoleného kráľa Ferdinanda, bývala v meste na Hlavnom námestí v meštianskom dome na mieste terajšej kaviarne Roland.

Prvý snem zasadal v kláštore františkánov, ale čoskoro sa ukázalo, že na snemovanie treba vhodnejšiu budovu. Preto na mieste terajšieho bankového domu na Laurinskej 10 vznikol „Landhaus“. Tento názov sa obyčajne prekladá ako „krajinský dom“, čo však nie je celkom presné. Názov súvisí s nemeckým výrazom pre snem – „Landtag“. Objekt sa zadnou stranou dotýkal mestského opevnenia. V roku 1924 ho demolovali. Je zachovaná len jedna nejasná fotografia ulice, kde vidno aj priečelie snemovne už so zmenenou barokovou fasádou. Ak práve nezasadal snem, používala sa veľká sála aj na iné účely. Hrali sa tam napríklad aj divadelné predstavenia.

Celý článok si môžete prečítať na stránke: http://www.bratislavskenoviny.sk/pamatnici-historie/nove-hlavne-mesto-potrebovalo-budovy.html?page_id=153719

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.