NA NÁVŠTEVE | Oldtimer Gallery – Múzeum veteránov v Ivanke pri Dunaji

IVANKA PRI DUNAJI – Len málo kto možno vie, že v areáli logistického centra nachádzajúcom sa na samotnom konci Bratislavy, v priemyselnej hale P3 B je zriadená nenápadná Oldtimer Gallery, ktorá vznikla ešte v roku 2019. Múzeum sa malo pôvodne otvárať na jeseň 2023, no pre veľký záujem verejnosti, ho nakoniec sprístupnili už 1. júna. V zbierkovom fonde je momentálne 80 krásnych exponátov československej výroby s dôrazom na obdobie prvej republiky, no ich počet sa bude postupne rozširovať.

Pohľad na vstup do budovy múzea

Na dvoch podlažiach môžete obdivovať automobily, motocykle a úžitkové vozidlá známych i menej známych značiek ako Aero, Praga, Škoda, Tatra, Walter, Wikov, Jawa, Minor či Zbrojovka, ktoré sú zapožičané od rôznych majiteľov. A hoci sú tu vystavené automobily z rokov 1912 – 1975, väčšina z nich je stále pojazdná. „Keď autá dlhšie stoja, treba sa im povenovať. Pri správnej údržbe sú ale pojazdné. Máme svoju dielňu, v ktorej autá aj servisujeme, napríklad ak idú na svadbu, či firemný večierok,“ hovorí správca múzea František Valíček.

V zbierke historických motocyklov sa nachádza aj Jawa 175 Special z roku 1939

Najmenším kusom je Areo 500 „Cililing“ s výkonom 10 koní, vodou chladeným 1-valcovým motorom s obsahom 500 cm3 a maximálnou rýchlosťou 50 až 70 km/h. Auto je síce len pre dve osoby, no vzadu sa dá vyklopiť tretie núdzové sedadlo v kufri tzv. „sedadlo pre svokru“. Zaujímavosťou je, že prvé modely sa vyrábali iba s jednými dverami, ktoré sa nachádzali na opačnej strane ako volant.

Aero 500 „Cililing“ z roku 1929 na poschodí výstavnej haly

Naopak najväčším modelom je automobil Praga Alfa z roku 1931 s výkonom 38 koní, 6-valcovým motorom s obsahom 1 795 cm³ a maximálnou rýchlosťou 90 km/h.

Najväčším exponátom je Praga Alfa z roku 1931

Medzi najstaršie vozidlá patrí aj automobil Walter WZ z roku 1920, s výkonom 16 koní, 4-valcovým motorom s obsahom 1 544 cm³ a maximálnou rýchlosťou 75 km/h. Továreň Valter bola českým výrobcom osobných a úžitkových automobilov. Písmeno Z znamená, že auto navrhol konštruktér, len 24 ročný inžinier Jozef Zubatý. Ešte počas 2. svetovej vojny pripravovali konštruktéri nový typový rad automobilov spĺňajúci požiadavky tzv. jednotného typu vozidla, ktorý spočíval v zavedení dostatočne dymenzovaných dielov prevodového ústrojenstva a podvozku, aby boli s rezervou použiteľné aj pre silnejšie motory. Zaujímavosťou je aj vonkajšia ručná brzda, ktorú v interiéri nenájdeme.

Historický automobil Walter WZ z roku 1920

Veľkým lákadlom múzea je prototyp Tatry 603 A s výrobným číslom 0001-A z roku 1961 s výkonom 105 koní, vzduchom chladeným 8-valcovým motorom s obsahom 2 472 cm³ a maximálnou rýchlosťou 160 km/h. V polovici 60. rokoch sa konštruktéri národného podniku Tatra Kopřivnice snažili zmodernizovať karosériu úspešného vozidla Tatra 603. Vyrobili dva prototypy označené Tatra 603-A, ktoré prešli sériou testov, pričom druhý prototyp bol následne prestavaný na sanitný automobil. Toto atraktívne vozidlo sa žiaľ do sériovej výroby nikdy nedostalo, lebo výkonný riaditeľ podniku Václav Lebeda vyhlásil, že má prvky podobajúce sa západným automobilkám.

Automobil Tatra 603 A sa do sériovej výroby nikdy nedostal

Nemenej zaujímavým exponátom je aj ľudový automobil Velorex z roku 1967, s výkonom 16 koní, 2-valcovým motorom s obsahom 350 cm³ a maximálnou rýchlosťou 350 cm³, ktorý určite dobre poznáte z kultového filmu „Vrchní prchni“. Ak ste chceli toto trojkolesové vozidlo pre dve osoby s rúrkovým rámom potiahnutým koženkou a úložným priestorom v zadnej časti, museli ste mať odporúčanie od zväzu invalidov. Keďže za socializmu mala autá vyrábať len Škoda a Tatra, motorky Čezeta a Jawa a Velorex sa nezmestil do konceptu, začali ho predávať, ako vozidlo pre invalidov vyrobené v rôznych variantoch v závislosti od postihnutia šoféra.

Ľudový automobil Velorex bol prednostne určený pre osoby so zdravotným znevýhodnením

Každý exponát má za sebou nepochybne zaujímavú históriu o ktorej sa môžete dozvedieť viac z informačných tabuliek. Ich súčasťou je aj fotka daného vozidla, takže nemáte problém s následným priradením popisov k jednotlivým exponátom.

Podrobný popis vozidla Walter Sibrava Trimobil z roku 1912

Na stenách sa nachádzajú dobové fotografie a premietacie plátna s dobovými zábermi výroby a prezentácie áut. Postupne sa budú pridávať aj doplňujúce exponáty vrátane vystavených motorov či plagátov a vitrín s dobovými predmetmi. Výstavné priestory sa nachádzajú v novej hale a oproti bratislavskému múzeu dopravy majú výhodu v lepších podmienkach na fotenie. V prízemnej časti sa navyše nachádzajú aj menšie pohovky, ktoré pri dlhšej dokumentácií ponúkajú ideálny priestor na odpočinok.

Pohľad do expozície múzea

Majiteľ múzea však nezabudol ani na občerstvenie a suveníry pre návštevníkov. V útulnej kaviarničke si okrem vstupeniek do expozície môžete zakúpiť aj netradičné magnetky a pohľadnice, či modely áut Škoda Octavia a Škoda 100 v rôznych farebných vyhotoveniach. V ponuke je aj široká škála vín, alkoholické a nealkoholické nápoje, káva, čaj, horúca mliečna čokoláda, čokoládová tyčinka a drobné sladké pečivo. Nablýskané veterány a príjemný personál zaručujú spokojnosť všetkých návštevníkov. 

V muzeálnej kaviarničke je vystavená Aero 500 z roku 1930

Oldtimmer Gallery je lákadlom nie len pre nadšencov histórie motorizmu, ale aj pre rodiny s deťmi, či školské výlety. Počas roka tam navyše v rámci rôznych podujatí zavítajú aj veteránisti, ktorí svojou výstavou historických vozidiel prilákajú do múzea ďalších návštevníkov. Naposledy to bolo v rámci Aprílového štartovania, o ktorom sme na tejto stránke napísali samostatný článok.

Výstava historických vozidiel v rámci Aprílového štartovania

Múzeum je otvorené od stredy do nedele od 10:00 do 18:00 a je prispôsobené na veľké akcie až pre 1 500 ľudí či súkromné akcie v miestnosti s barom na poschodí. Základné vstupné je 6,50 €, žiaci ZŠ, študenti SŠ a VŠ (s platnou ISIC kartou) a seniori nad 65 rokov zaplatia 3,50 €. Deti do 6 rokov, ZŤP a seniori nad 75 rokov zaplatia 2,- € a deti do 3 rokov majú vstup zdarma. Skupiny nad 15 osôb platia 4,- € / osoba. Vstup do múzea a prízemné priestory sú plne bezbariérové.

Pred budovou múzea sa nachádza bezplatné parkovisko pre návštevníkov. Pokiaľ nemáte osobné auto, či motocykel, dostanete sa tam prímestskými autobusmi číslo 528, 610, 620, 622 630 a 632 – zastávka Logistické centrum (zóna 101 a 610). Ďalšou alternatívou je cca 33-minútový peší presun zo železničnej stanice Bratislava-Vajnory (osobné vlaky a autobus MHD číslo 52) pri ktorom si vzhľadom na absenciu chodníkov musíte dávať veľký pozor na individuálnu dopravu a stavebné práce pri diaľnici D1.

Či už do Oldtimer Gallery prídete vlastným autom, motocyklom, prímestským autobusom, alebo pešo veríme, že si odtiaľ odnesiete príjemné zážitky, pekné fotky a možno aj nejaké víno a suveníry. Ak sa vám prehliadka expozície bude páčiť, nezabudnite do knihy návštev napísať aspoň zopár viet.

Autor: Jaroslav Filo

Automobily

Motocykle

O múzeu

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.